Pět NEJ finálové série

To nejzajímavější, co se odehrálo ve finálové sérii Chance Ženské basketbalové ligy.

Nejlepší střelkyně

V Brionně Jones má ZVVZ USK Praha sílu, kterou na domácích kolbištích možná občas někdo zpomalí, ale rozhodně nezastaví. Ani Žabiny Brno, teď už zase stabilně druhý nejlepší tým v zemi. K dalšímu titulu pomohla americká pivotka coby nejlepší střelkyně a nejužitečnější hráčka.

Rozjížděla se volněji, 19 body za 26 minut (devět střel z pole, pět tref, k tomu devět doskoků), v Brně přidala 17 bodů za 28 a půl minuty (11 střel, šest tref, k tomu 10 doskoků) a sérii završila 32 body za 28 minut (19 střel, 12 tref, k tomu 12 doskoků). Za pouhých 78 utkání v tuzemské nejvyšší soutěži už zvládla 1899 bodů (průměr 24,35 bodu na zápas).

Nejlepší rozlučka

Alyssa Thomas pražský celek po pěti sezonách opouští. Triple double se rozloučit nedokázala - ale jenom těsně. V prvním finálovém duelu se zaskvěla 25 body, 18 doskoky a sedmi asistencemi za 38 minut. Ve druhém zapsala 15 bodů, devět doskoků a osm asistencí, když odehrála jen 26 minut. A v derniéře připojila devět bodů, 10 doskoků a sedm asistencí, na palubovce strávila necelých 32 minut.

Nejlepší kapitánka

Teja Oblak se v závěru sezony dostala do výborné formy, na pozici nejlépe asistující hráčky ji sice nahradila spoluhráčka Thomas (průměr 5,9 ku 5,8), ale Slovinka udala hře pražského celku tón. V prvním útočila na double double s 20 body a devíti asistencemi, to vše za 35 minut. Ve druhém se blýskla 21 body, devíti asistencemi a navrch zajistila pět doskoků, když odehrála 25 minut. Jen ve třetím zápase nechala vyniknout druhé, za 32 minut má na kontě pět bodů, čtyři doskoky a tři asistence.

Největší naděje (individuální)

Eliška Hamzová sice znovu ze soubojů se ZVVZ USK Praha odešla jako poražená, ale ve všech třech finále byla nejužitečnější hráčkou Žabin. To je v jejích 21 letech příslib pro Brno i českou reprezentaci. První zápas odehrála celý, zvládla 16 bodů, čtyři asistence, tři doskoky a tři zisky. Ve druhém strávila na ploše 36 minut a zapsala 11 bodů, pěti asistencí, pět zisků a tři doskoky. A klubovou sezonu uzavřela 29 odehranými minutami s osmi body, sedmi doskoky, čtyřmi zisky a třemi asistencemi.

Největší naděje (týmová)

A co závěrem? Žabiny finálovou tříaktovku postupně prohrály o 16, 23 a 33 bodů. To je dost, ale zároveň méně než v základní části, kdy se se superfavoritem prohrálo o 28 a 43 bodů. V loňském finále to bylo o 34, 35 a 23 bodů. Jedná se o jistý posun, přinášející naději, že si oba kluby budou stále blíž a blíž.