Pod Špilberkem vládnou hráčky z Rosničky

Semifinálová brněnská série byla ozdobou letošního play-off ŽBL. Oba týmy napínaly basketbalové fanoušky až do poslední možné chvíle. Shrňme si to. Nejprve Žabiny vedly 2:0, aby pak KP v každém zápase o všechno zvítězilo a série tak mohla dospět do pátého zápasu. Dnes už se na Vodově prostě muselo rozhodnout.

Předzápasové prognózy hovořily spíše pro domácí celek. KP mělo v zádech dva odvrácené matchbally a kromě domácího publika také širší rotaci než soupeř. Jenže pátý zápas play-off série, zvláště jde-li o brněnské derby, nerespektuje žádné papírové předpoklady. To se potvrdilo také dnes.

Hráčky Žabin si vzaly k srdci slova svého trenéra, který žehral na nevydařené začátky v uplynulých zápasech. Ty pak měly výrazný vliv na celkový neúspěch týmu z Rosničky. Domácí se sice dostaly do mírného vedení, ale pak iniciativu převzaly Žabiny. Jejich čtrnáctibodové poločasové vedení rozhodně nebylo náhodné a dostalo domácí tým pod tlak.

KP Brno sice po změně stran zabojovalo a snížilo, ale mladý celek Žabin se nenechal rozhodit. KP se nedokázalo přiblížit více než na šest bodů. Letos se KP Brno ve všech utkáních s městským rivalem trápilo v útoku. Jen jednou překonalo sedmdesátibodovou hranici. A ani dnes se to nepovedlo.

Žabiny se poučily z minulého zápasu, kdy KP kralovalo v podkošovém prostoru. Dnes to bylo naopak. Právě zde můžeme hledat základ k celkovému vítězství. Žabiny ve vymezeném území kralovaly v poměru 42:20. Do hry se po nepovedeném zápase číslo 4 vrátila Marques Webb, která s 18 body sdílela pozici nejlepší střelkyně s Beatou Adamcovou. Ta ani na vteřinu neopustila palubovku, stejně jako Vacková. Nebýt pěti minut Matuzonyté, odehrály Žabiny zápas v šesti hráčkách. KP Brno sice využilo do rotace o hráčku více, ale ani to nestačilo.

Žabiny jsou tak druhým finalistou a po pár letech se můžeme těšit na finálovou klasiku let minulých USK vs. Žabiny.

Martin Pospíšil, KP Brno: "Soupeř byl lepší v osobních soubojích, v koncentraci, ve hře jedna na jednu, všude byl dříve. Náš tým v prvním poločase kupil chybu na chybu. Musím si vyhodnotit, čím se to stalo. K zápasu jsme nepřistoupili tak, jak se mělo. Prohra bolí i proto, že jsme selhali v bojovnosti. Žabiny daly do zápasu více srdíčka."

Michaela Vacková, křídlo BK Žabiny Brno: "Hrály jsme jako tým. Když byl sporný míč, tak jsme šly do toho, pro něj! Více jsme i najížděly. Myslím, že postup jsme si zasloužily."