Pohárové trápení, slaví jen Hradec

Basketbalistky USK Praha poprvé v letošní sezoně Euroligy prohrály. Ve 4. kole v souboji dvou dosud neporažených celků nestačily na palubovce obhájkyň titulu z Jekatěrinburgu 59:87.

Pražanky v této sezoně dohromady s ligou vyhrály všech třináct duelů, které sehrály, po reprezentační pauze ale jako by se ještě hledaly a od začátku zápasu ztrácely. Favorizovaný ruský celek si po třech minutách získal vedení, o které už nepřišel a postupně navyšoval náskok. Ten v úvodu druhé čtvrtiny narostl na dvacet bodů a prakticky celou druhou půli domácí hráčky vedení jen kontrolovaly. Dokonce hrozilo, že USA utrpí nejhorší porážku od roku 2009, kdy podlehly Rivasu Madrid o 38 bodů. Náskok soupeře se ale v závěru podařilo hráčkám z lavičky snížit.

Ruský tým dominoval pod košem, což potvrdila 18 body a 14 doskoky nejlepší hráčka zápasu Marija Vadeeva, šestnáct bodů přidala Kayla McBride a na třinácti se shodly Alba Torrens a Ema Meesseman. Ani jedna z Pražanek se nedostala do dvouciferných čísel, na devíti se zasekly Alena Hanušová s Kateřinou Elhotovou, pouze na osm se dostala nejlepší střelkyně USk v této sezoně Thomas.

"S rozdílem ve skóre rozhodně nejsme spokojené. Doufaly jsme v lepší výkon, ale nastoupily jsme do utkání s přílišným respektem k soupeři, a to byl hlavní problém. Už po první čtvrtině byl zápas rozhodnutý. My se chytly až ve druhé půli," zhodnotila zápas trenérka USK Natália Hejková.

Nymburk podlehl na Slovensku

Basketbalistky Nymburka mají po čtvrtém kole Eurocupu vyrovnanou bilanci výher a porážek. Nestačily totiž na palubovce slovenského Ružomberoku 76:84.

V první čtvrtině se oba týmy oťukávaly a přes mírné vedení českého týmu nakonec čtvrtina skončila nerozhodně. Pak ale zaútočily domácí hráčky, strhly vedení na svou stranu a díky horší střelbě Nymburka si náskok udržely i do poločasové přestávky. Po přestávce se roztrhl pytel s trojkovou střelbou, bohužel pro Nymburk to padalo hlavně domácím hráčkám a ztráta DSK se přehoupla přes deset bodů. V závěru se však svěřenkyně trenéra Dana Kurucze vzepjaly k odvetě a dotáhly se na rozdíl dvou bodů. V poslední desetiminutovce se Středočešky dlouho držely na dostřel, ale nedokázaly otočit skóre. Poslední zoufalý nápor odvrátila půl minuty před koncem trojkou domácí Ellenberg trojku a stanovila konečné skóre.

Nymburk táhla Chloe Wells s 27 body nestačilo však ani to ani pomocných 17 bodů od Terezy Krakovičové. V souboji Američanek přestřílela Wells domácí Ellenberg, která se dostala na 31 bodů, doplnila ji s 23 body Jefferey.

Brňanky nestačily na Miškolc

Přes srdnatý výkon se basketbalistky KP ve 4. kole Eurocupu z vítězství neradovaly. Oslabené Brňanky (bez zraněných Andělové, Remenárové a Madden) podlehly maďarskému DVTK Miškolc 70:83. I tak ale drží naději na postup ze skupiny.

Brňankám se povedl první poločas, když zareagovaly na rychlý nástup soupeřek a díky dobré souhře pod košem držely po většinu poločasu mírné vedení, které jim uteklo až v závěru druhé čtvrtiny. Kralovala hlavně pivotka Maďarek Chanel Mokango.

Po přestávce začaly trápit domácí hráčky ztráty a náskok Maďarek rostl až na dvanáct bodů. Zvýšeným nasazením se Brno ještě dostalo zpět do hry a snížilo na rozdíl šesti bodů, na další kontr soupeře už ale domácí hráčky neměly a Miškolc si pohlídala výhru.

K té je dotáhla výše zmíněná Mokango se 16 body, nejlepší střelkyní zápasu byla ale její spoluhráčka Sulcuite s 24 body, Medgyessy přidala 16 asistencí. Čtyři dvouciferné střelkyně KP vedla s 18 body a 10 doskoky zkušená Edita Šujanová, 13 bodů přidala Aneta Mainclová.

V prosinci se ve skupině G představí Brňanky už jen v halách soupeřů - za týden v Benátkách a v posledním 6. kole v Nantes (12.12.).

Laszlo Cziczas (trenér DVTK):„Byl to pro nás moc důležitý zápas, ale trochu šílený. Na můj vkus bylo moc faulů. Nehráli jsme tak, jak jsme plánovali. Zlepšovali jsme se postupně.“

Fanni Szabo (křídlo DVTK): „Byl to výborný zápas. Začaly jsme trochu ospale, Brno hrálo dobře a dostalo se do vedení. Udržely jsme se ale v kontaktu, a nakonec jsme zvládly zápas vyhrát.“

Aneta Mainclová (pivotka KP Brno): „První půlku jsme hrály výborně, pokryly jsme nebezpečnou pivotku soupeře, ale v druhé polovině zápasu jsme začaly dělat hrubky, hlavně špatné přihrávky. Někdy to byly až školácké chyby. Soupeř odskočil a už jsme zápas nedokázaly zvrátit.“

David Zdeněk (trenér KP Brno): „Těžký zápas, jako každý v EuroCupu. Začali jsme velmi slušně, holkám nemůžu nic vytknout, hrály s velkou energií. Vyhrál zkušenější tým, který měl skvělou rozehrávačku. Úžasně čte hru, o čemž svědčí jejích šestnáct asistencí. To našemu družstvu chybí, na tomto postu máme spoustu lehkých ztrát, z nich jsme byli potrestaní.“

Jediná výhra v pohárech pro Hradec

Ze středečního pohárového programu se podařilo vytěžit českým týmům jedinou výhru, a to ve Středoevropské lize CEWL, kde Hradec Králové přehrál doma slovenský tým Piešťanské Čajky 74:60.

Svěřenky Romany Ptáčkové od začátku deptaly soupeře skvělou obranou a neustále navyšovaly své mírné vedení. Když se dařilo i v útoku, povedlo se náskok v úvodu druhého poločasu dostat dokonce až na sedmadvacet bodů. Pak však došlo k mírnému polevení a Čajky se dostaly zpět na kontakt, o vítězném týmu ale bylo rozhodnuto dávno před koncem.

V dresu vítězek se shodlo na třinácti bodech trio Likhartovich, Klaudová a Marečková, Čajky vedla s 15 body Thompson. Další zápas Východočešky čeká 12.12., kdy sehrají zřejmě klíčový duel s Marburgem.