Proti Lotyšsku došly síly

Se dvěma výhrami ze tří zápasů odjíždí české basketbalistky z přípravného turnaje v tureckém Istanbulu. Po zdolání Turecka a Německa jim v posledním utkání došly síly a podlehly Lotyšsku 67:83. Další utkání sehrají Češky už ve čtvrtek v Praze proti Velké Británii.

Pro poslední zápas dostala volno trojice Čechová, Andělová, Sklenářová. Lotyšky ve včerejšímu duelu inkasovaly od Turecka třiadvacetibodový výprask, takže na nic bylo vidět od úvodu velké odhodlání porážku odčinit. Navíc měly v nohách o utkání méně, což se v nabitém zápasovém programu určitě také částečně projevilo. Lotyšský celek od prvních minut skvěle střílel a český tým zaměřený zejména na defenzivu jen těžko stíhal držet krok. V úvodu podržela Lvice střelecky Petra Holešínská, fauly sbírala agresivně hrající Eliška Hamzová. Soupeřky ale měly o něco více energie, navíc se často důležité míče na doskoku odrážely od českých rukou pryč přímo do těch lotyšských.

Když pak Češky zahodily několik brejkových příležitostí nepřesným zakončením či špatnou přihrávkou, přerostlo lotyšské vedení ve druhé čtvrtině poprvé dvouciferný rozdíl. Češky zabojovaly a dalekonosná trojka Holešínské je dostala do hry, závěr poločasu ale vyšel Lotyškám parádně a v čele s jedenáctibodovou Gulbe držely osmnáctibodové vedení.

Po přestávce bylo nasazení obou celků pořád vysoké, Češkám se ale i přes snahu nepodařilo rozdíl ve skóre výrazněji snížit. Ve správnou chvíli totiž Lotyšky vždycky proměnily těžkou střelu za tři body v poslední sekundě útoku, nebo si obranou vynutily rychlý brejk, který dokázaly chladnokrevně zakončit.

Lotyšsko – Česko 83:67 (27:17, 48:30, 64:44)

Gulbe a Strautmane po 14, Laksa 9  – Holešínská 15, Paurová 11, Voráčková a Hamzová po 9, Stoupalová a Kopecká po 7, Zeithammerová 4, Šípová 3, Vyoralová 2, Effangová a Březinová 0

Fauly: 14 – 24

Petra Holešínská (hráčka českého týmu): „Mě osobně určitě chyběly trochu síly, a i ostatní holky vypadaly trochu unaveně. V přechodové fázi jsme neběhaly určitě tak rychle, jako v předchozích zápasech. Navíc Lotyšky hrály tvrdě, což ještě víc vysiluje a s kombinací tří zápasů ve třech dnech to na nás dolehlo. Lotyšky podle mě namotivovalo, že dostaly o hodně od těch Turkyň. Trenérka nám říkala, že Lotyšky měly včera jen čtyři zisky, nehrály moc agresivně v obraně, což dneska ukázaly pravý opak. Byl to hodně tvrdý zápas, rozhodčí to pouštěli. Jedna rozhodčí říkala holkám, že to chtějí dnes nechat víc hrát a určitě to tak bylo. Lotyšky jsou vysoké na všech pozicích, hrají hodně tvrdě i normálně, tak jim to vyhovovalo. Udělaly jsme krok dopředu, ale poslední zápas byl pro nás trochu budíček, protože na Evropě budou všichni hrát tvrdě. Prohra nám podle mě pomůže, že se zvedneme a jak začne někdo tlačit, tak budeme tlačit zpátky.“