Rekord USK a převaha Lvic

Sobota nabídla dvouzápasové pokračování šestnáctého kola ŽBL a v obou utkáních se dařilo favoritům. V poledním utkání USK zasypal Trutnov sezónním maximem 139 body, v druhém zápase neměly větší problémy hradecké lvice, které rozstřílely Slovanku 88:70.

Rekordní USK

Basketbalistky mistrovského USK v šestnáctém kole ŽBL trhaly historické rekordy. V duelu s Trutnovem dominovaly od začátku, a nakonec si vylepšily klubový rekord, když nastřílely 139 bodů. Svůj nejlepší výkon překonaly o pět bodů. Navíc udržely trápícího se soupeře na pouhých 35 nastřílených bodech a poprvé od roku 2011 tak skončil zápas v nejvyšší soutěži žen o více než sto bodů. Na historický rekord Gambrinusu Brno a jejich výhru nad Přerovem 171:31 zpřed šestnácti let ale stále nestačily. Hned tři hráčky USK daly alespoň dvacet bodů, nejvíce Amanda Zahui 28, dvaadvacet přidala Karolína Elhotová a dvacet Alena Hanušová. Oslabené Východočešky vedla se 13 body kapitánka Kozumplíková.

Natalia Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Dnes v netradiční době - v 1 hodinu. Dorostenecký zápas i s dorosteneckým výsledkem, na kterém nás těší, že jsme pokořily nejvyšší skóre USK v historii.“

Petr Kapitulčin (trenér LOKO Trutnov): „Domácí potvrdili svoji kvalitu a my jsme bez 7 hráček dělali co jsme mohli. Je škoda momentů, kdy jsme hráli až příliš bojácně a neproměnili jsme nadějné situace. Výsledek odpovídá holkám, které dnes dorazily. Já jim ale musím poděkovat, protože jsme to nějak zvládli. Některé se s tím poprali líp, některé hůř. Rozdíl je veliký, ale dnes to nebylo jen o skóre, ale také aby si to některé z hráček zkusily. USK gratulujeme a přejeme hodně štěstí ve středu.“

Lvice se rozjížděly pomaleji

Hradecké Lvice se proti Slovance v úvodu nemohly od soupeřek odtrhnout, ale pak se zlepšily v útoku, a nakonec v poklidu zvítězily. V první čtvrtině se střelecky nedařilo ani jednomu z týmů, ale i tak si domácí hráčky vybudovaly mírný náskok. Poté se ale Lvice výrazně zlepšily, za druhou čtvrtinu nastřílely 27 bodů a vedení vzrostlo k patnácti bodům. Po přestávce se rozstřílela i Slovanka a utkání v závěru třetí čtvrtiny ještě zdramatizovala, ale domácí hráčky znovu zapnuly v obraně a závěr už měly pod kontrolou. Nejlepší střelkyní vítězek byla se 16 body ex-hráčka Slovanky Josipa Bura, dalších pět jejich spoluhráček dala alespoň jedenáct bodů. Nejlepšími hráčkami Slovanky byly Kingová a Harapesová, které obě odehrály plný počet minut a nastřílely 22 respektive jedenadvacet bodů.