Rekord USK, drama pro Slovanku

Dvěma zápasy se v neděli dohrálo osmé kolo základní části RENOMIA ŽBL. Pražský USK si dojel pro hladkou výhru na palubovku Trutnova, který však podal velmi zajímavý výkon. Drama se naopak zrodilo v Ostravě, kde Slovanka směřovala k jasné výhře, závěr si ale zkomplikovala.

Sezónní rekord USK

Bodové maximum v novém ligovém ročníku nastřílely v osmém ligovém kole basketbalistky ZVVZ USK Praha, když zvítězily na palubovce Trutnova 126:42. Dobře se tak naladily na pokračování Euroligy, které je čeká v týdnu v Rize i duel s posledním neporaženým týmem české soutěže Žabinami.

Pražanky v několika posledních vzájemných utkáních proti Trutnovu vždy atakovaly některé ze svých střeleckých rekordů a nejinak tomu bylo i tentokrát. Za první poločas dokázaly nastřílet pětapadesát bodů, ve druhé čtvrtině jich dostaly jen pět a rozhodly tak o svém vítězství. Po přestávce tak mohla trenérka Natálie Hejková prostřídat všech deset hráček, ofenzivní nápor hostujících hráček ale ani zdaleka nepovolil a náskok utěšeně narůstal.

Nakonec žádná z Pražanek neodehrála více než pětadvacet minut, a kromě Slovinky Oblak, která zůstala na dvou bodech, dalo ostatních devět hráček alespoň sedm bodů. Na 21 bodů se dostala Brionna Jones, osmnáct přidala María Conde. Trutnov měl jedinou dvoucifernou střelkyni v Anně Rylichové, která zvládla bodů 12. Trutnov trápilo hlavně 46 ztracených míčů.

Slovanka veze cennou výhru

Duel z hranice postupových pozic pro play off vyšel lépe basketbalistkám Slovanky, které zvítězily na palubovce Ostravy 82:79 a díky třetí výhře v ročníku se odpoutaly v tabulce od osmé Ostravy, naopak se dotáhly na šestý Chomutov.

Zápas probíhal od svého úvodu jako na houpačce, když hned v první čtvrtině předvedla Slovanka parádní nápor, úspěšně zakončovala z vymezeného území i dlouhé vzdálenosti a v deváté minutě vedla po trojce Natálie Šafránkové o jedenáct bodů. Domácí Ostrava ale předvedla parádní nástup do druhé čtvrtiny, úplně zastavila ofenzivu Slovanky a pět minut před přestávkou už Tereza Motyčáková trojkou otáčela na 30:28 pro SBŠ. Slovanka sice ještě zaútočila, ale Stella Tarkovičová další bombou z dálky těsně před přestávkou udržela Ostravu ve hře. Vyrovnaná bitva pokračovala i po přestávce, kdy si Ostrava vybudovala nejvyšší náskok v zápase, až šestibodový. Ten však nedokázala udržet a do poslední čtvrtiny šla zase v mírném trháku Slovanka. Náskok Středočešek v úvodu posledního hracího období ještě vzrostl až zpět na jedenáct bodů a s Ostravou už to vypadalo zle, domácí hráčky ale utkání nezabalily, a hlavně díky Tereze Motyčákové se dvě minuty před koncem dostaly na rozdíl dvou bodů. Na druhé straně ale okamžitě zareagovala dalekonosnou trefou Kateřina Zeithammerová a v nervózní koncovce si Slovanka výhru pohlídala.

V zápase plném skvělých výkonů kralovala hostující Eliška Hálová s 26 body, 16 doskoky a čtyřmi zisky, doplnila jí 24 body, sedmi asistencemi a šesti doskoky Zeithammerová. Domácí táhla dvacetibodová Josipa Silov.