Rekordy Brionny i USK, trápení Žabin

Kompletní poslední kolo základní části má za sebou RENOMIA ŽBL. To se odehrálo hned s několika zvláštnostmi. Kvůli regulérnosti posledního kola se hrály všechny duely ve stejném čase, což napomohlo i speciálnímu vysílání ve spolupráci s TVCOM, když duel KP Brno s Chomutovem běžel v přímém přenosu se studiem a z ostatních zápasů se informovalo skrze živé vstupy.

Rekordy USK

Drtivou výhru si v posledním kole připsaly mistryně z USK Praha, když dokázaly doma rozstřílet Strakonice 155:35. Výhra je pro ně překonáním klubového rekordu v nastřílených bodech i rozdílu ve skóre (120 bodů), který stanovily v šestém kole letošního ročníku výhrou 141:34 nad Trutnovem. Takové skóre nebylo na jedné straně v lize přes 13 let, kdy podobně kraloval Gambrinus Sika Brno.

K debaklu nakročily Pražanky hned od úvodních minut, když daly prvních devatenáct bodů zápasu a téměř pět minut nedovolily Strakonicím ani koš. Náporu domácích velela bodová suverénka letošní sezóny Američanka Brionna Jones, která za necelých jedenatřicet minut na hřišti zvládla vylepšit svůj vlastní ligový rekord z úvodu letošní sezóny na 56 bodů, navíc přidala i 16 doskoků a šest zisků. Doplnila jí čtveřice dvouciferných spoluhráček. Poražené hráčky měly jen 12 úspěšných pokusů z pole celkem a vedla je dvanáctibodová bodová Karolína Fadrhonsová.

Pražanky jsou jako nejlepší tým základní části vynechány z nadstavby a čeká je ve středu poslední duel základní části Euroligy. V ŽBL naskočí znovu až do play off ve čtvrtfinále proti osmému týmu. Strakonice naskočí do jednokolové nadstavby týmů z 6. až 10. místa.

Derby jasně pro Hradec

Východočeské derby na závěr základní části vyšlo podle očekávání lépe Hradci, který doma přehrál Trutnov 90:46. Hostující Lokomotiva se držela obstojně jen v první čtvrtině, ve které krátce vedla a prohrála ji o čtyři body. Pak ale domácí hráčky přitlačily v obraně a v závěru poločasu poprvé přeskočily do dvouciferného náskoku. To jako by zlomilo odpor Trutnova, který ve druhé půli odpadl a prohrával až o čtyřiačtyřicet bodů.

Hradec, který skončí po základní části druhý, a čeká ho nadstavbová skupina A dvoukolově s týmy na 2. – 5. místě, střelecky táhla s 18 body Pamela Effangová, na čtrnáct bodů a sedmnáct doskoků se dostala Klára Marečková. Trutnov měl nejlepší střelkyni ve dvanáctibodové Kláře Drbohlavové, teď ho čeká bitva o co nejlepší pozici pro play off v nadstavbové skupině B.

Studiový zápas pro KP

Roli favoritek potvrdily v posledním kole základní části i basketbalistky KP Brno, když zvítězily v „studiovém zápase“ na palubovce Chomutova 82:46. Duel, který si jako speciální vybralo studio TVCOM, nabralo jasný směr od poloviny první čtvrtiny. To se hostující hráčky probraly po daleké cestě a začaly na hřišti jasně převyšovat své soupeřky. Od druhé čtvrtiny byl rozdíl dvouciferný a neustále se navyšoval až na 44 bodů. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 21 body domácí Monika Satoranská, nestačilo jí však ani 15 bodů od Michaely Krejzové. Brno vyhrálo v čele s osmnáctibodovou Veronikou Remenárovou, o dva body méně přidala Michaela Stará.

KP skončí třetí a jde do nadstavbové skupiny A, Chomutov čeká jako šestý nadstavba B.

Trápení Žabin

O trochu více než čekaly se v posledním kole základní části nadřely obhájkyně stříbra brněnské Žabiny, když přehrály Slovanku MB 68:58. Brňanky sice prohrávaly v zápase jen jednou krátce na konci první čtvrtiny, houževnatého soupeře však nedokázaly setřást, a ještě v polovině třetí čtvrtiny to bylo o tři body. Pak domácí hráčky trochu zabraly a utekly v poslední desetiminutovce na čtrnáctibodový rozdíl, ten ale neudržely a v závěru se ještě o výhru trochu bály.

K výhře zvládly Brňanky dokráčet bez opory na rozehrávce Petry Záplatové, která dostala volno, střeleckou taktovku tak převzala Beáta Adamcová 14 body, Kateřina Zohnová dodala 11 bodů. Výborný zápas odehrála na straně Slovanky Sherise Williams, která zářila 23 body a 10 doskoky.

Slovanku čekají boje o play off v nadstavbové skupině B, Žabiny budou bojovat o konečné druhé místo v nadstavbové skupině A.

Drama v Ostravě

Nejdramatičtější zápas kola viděli fanoušci v ostravské hale Tatran, kde domácí SBŠ zdolalo v koncovce Slavii Praha 82:80. Favorizované Pražanky sice prakticky od začátku vedly, až o deset bodů, závěr třetí čtvrtiny jim ale hrubě nevyšel a Ostrava dokázala skóre srovnat. Pak domácí hráčky kralovaly a tři minuty před koncem po trojce Sary Dickey odskočily do trháku 78:70. Pražanky pak mocně stahovaly, klíčové šestky pro Ostravu ale zvládla šest sekund před koncem Eilidh Simpson a pojistila výhru domácích, které tak míří do nadstavby B na vítězné notě. Těžká práce ve skupině A naopak čeká Slavii, které se v posledních týdnech tolik herně ani výsledkově nedaří.

Ostravu dovedla k výhře cizinecká legie v čele s Dickey a jejími 22 body, osmnáct bodů a deset doskoků přidala Eilidh Simpson. Slavii táhla Eliška Mircová 19 body, sedmnáct přidala Kamila Hošková.