Rozehrávačky tisícovkařkami, favoritky neváhaly

Třemi zápasy se rozehrálo v sobotu osmé kolo Chance ŽBL. Dařilo se favoritům na domácích palubovkách, kde vyhrály všechny tři výše postavené celky a ani jednou z toho nebylo větší drama. Historie se přepisovala na pražské Královce hned u dvou individuálních statistik.

V Praze se utkaly podle tabulky první dva celky letošního ročníku, přesto z toho byla podle očekávání hladká výhry USK nad Chomutovem, a to 92:49. Levhartice se tak propadly až na páté místo, kde zůstanou, pokud KP TANY Brno v nedělní odpolední bitvě splní roli favorita na Slovance.

Na Královce nebylo podle očekávání co řešit, Chomutov vedl jen krátce v úvodu a od té doby kraloval pražský USK, který se ladil na důležitý euroligový souboj s tureckým Mersinem v týdnu. Pražanky měly pár výpadků, kdy se jim nedařilo náskok navyšovat podle očekávání, ale zároveň o něj nepřicházely zejména díky velmi dobré obraně a slabé střelbě Chomutova. Levhartice měly slušnou fázi na přelomu první a druhé čtvrtiny a následně i na přelomu poločasů. V těch chvílích držely náskok kolem desetibodové a poté dvacetibodové hranice, v dalších částech zápasu byl ale USK výrazně lepší a v klidu si pohlídal výhru. I přesto, že oba týmy se trápily za tři body, USK dokonce víc ztrácel, ale skvěle doskakoval a zářil v úspěšnosti střelby za dva body.

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové zvládly zápas bez potíží i s absentujícími Nyarou Sabally a Veronikou Voráčkovou. Dařilo se nizozemské pivotce Emese Hof s 24 body a 9 doskoky, sedmnáct bodů dodala Slovinka Teja Oblak, která se tím přehoupla pře magickou hranici tisíci bodů v ŽBL. Zajímavý zápis měla Tereza Vyoralová se sedmi body, šesti asistencemi a dvanácti doskoky. Američanka Najai Wynn-Pollard vedla Chomutov se 14 body, Monika Fučíková dodala jedenáct bodů. Ještě větší rekordní zápis, než Oblak si připsala rozehrávačka Levhartic Kateřina Bartoňová, která se čtyřmi asistencemi dostala na 1000 asistencí v ŽBL a udržuje si tak historicky páté místo v tabulkách za Hanou Nezdařilovou Kelbichovou (1293), Hanou Horákovou (1089), Veronikou Bortelovou (1071) a Romanou Hamzovou (1057). V elitní desítce je ještě sedmá Tereza Vyoralová (898) a Kateřina Suchanová (862).

„Jsem strašně ráda, že zanechám v Ženské basketbalové lize nějakou stopu, ale důležitý pro mě byl dnešní zápas a v něm se nám vyvedl začátek a od čtvrté minuty měl soupeř velký náskok a my jsme se snažily jen dohánět,“ řekla k rekordu po utkání Kateřina Bartoňová.

Pozici mezi elitou vyzyvatelů USK si udržel další pražský klub Slavia, která si doma bez potíží poradila s nováčkem z Brandýsa 98:70. Pražanky podobně jako jejich kolegyně z USK prohrávaly jen krátký okamžik v první čtvrtině, jinak zápasu dominovaly a dvouciferný náskok ze závěru první čtvrtiny už nepustily. Největší nápor přišel právě ve druhém hracím období, kdy udržely soupeřky na devíti bodech a dostaly se až ke třicetibodovému náskoku, který vydržel až do konce zápasu.

Slávistky trefily na Rokytce devět trojek, ztratily pouze devět míčů a nasbíraly 26 asistencí na 35 vstřelených košů z pole. Střeleckou hvězdou zápasu byla s 26 body domácí Alena Hanušová, šestnáct bodů doručila Kateřina Suchanová a Kateřina Rokošová si ke 14 bodům připsala i 11 doskoků. Brandýs měl oporu v Kwanze Murray, která nastřílela 23 bodů, na patnáct se dostala Irena Vrančič a na čtrnáct Lucie Ceralová.

Nejtěžší práce čekala na domácí palubovce na brněnské Žabiny, které si na Rosničce poradily s Trutnovem 86:61, ale skóre neodhaluje, že to nebyl ani zdaleka jednoduchý zápas. Svěřenkyně trenéra Viktora Pruši před klíčovým duelem v EuroCupu prohrávaly také jen krátce v první čtvrtině, ale vedení se kolem desetibodové hranice drželo vlastně až do 34. minuty zápasu. Několikrát předvedl Trutnov nadějný nápor, kdy dostal náskok pod dvouciferný rozdíl, v důležitou chvíli ale Žabiny vždy dokázaly zareagovat a vedení si pohlídat. Finální padlo až v posledních šesti minutách, kdy Brňanky zapnuly v obraně a sérií 17:2 duel ukončily.

Na výborný duel v EuroCupu navázala americká pivotka Elissa Cunane, která se skvělou úspěšností nastřílela 20 bodů, čtrnáct dodala Francouzka Lopez Senechal a na třinácti se shodly Eliška Hamzová a Simona Sklenářová. Natálie Stoupalová měla na kontě double-double za 11 bodů a 10 doskoků. Tereza Králová byla střeleckou oporou Trutnova s 12 body, o bod méně zapsala Kyah Proctor.