Silný debut a první výhra

Dvěma duely pokračovalo v sobotu jedenácté kolo Chance ŽBL. Dvakrát se jeden z týmů výrazněji utrhl svým soupeřkám. V Brně to bylo pro USK Praha podle očekávání, naopak Slovanka si pro první výhru proti Strakonicím došla až nečekaně hladce.

Drtivý debut Britky

Druhou porážku v řadě si po předchozích sedmi výhrách připsaly basketbalistky KP Brno. Druhý tým tabulky po překvapivé prohře s Chomutovem minulý týden tentokrát podle očekávání nestačil ve šlágru kola na suveréna ZVVZ USK Praha. Ten si do haly Vodova dojel pro výhru 50:86.

Oba celky měly v nohách nepříjemné středeční porážky v evropských pohárech a vypadalo to, jako by se týmy potřebovaly rozehrát. Úvodní minuty tak příliš basketbalové krásy nenabídly. Střelecky se nedařilo ani jedené straně, avšak Pražanky dokázaly dostat do koše alespoň nějaké střely, a tak po sedmi minutách vedly zejména díky šesti bodům Veroniky Voráčkové 13:0, než se konečně prosadila za tři body domácí Dominica Hynková. Pak se chytila její spoluhráčka Kateřina Galíčková a alespoň do konce první čtvrtiny udržela Brňanky na dostřel. První ligové body dala hned v úvodní čtvrtině nová posila USK z Velké Británie pivotka Temitope Fagbenle.

Střelecké trápení KP se bohužel pro svěřenkyně trenérky Marcely Krämer vrátilo se startem druhé čtvrtiny a úvodních pět minut druhého období ovládl USK poměrem 13:3, což znamenalo navýšení náskoku na dvacetibodový rozdíl. Pražskému celku tak ani nevadilo velké trápení za tři body. Naopak Brňanky právě zpoza oblouku slavily v první půli větší úspěch, než za dva body (čtyři trojky na tři dvojky za úvodních dvacet minut) a i to byl jeden z důvodů vysokého vedení USK. Navíc oba celky dělaly velké množství chyb, složily se za půli na těžko uvěřitelných pětatřiceti ztracených míčích.

Ve druhé půli pokračoval zápas podle předpokladů. Hostující tým bez větších potíží udržoval náskok, o to jednodušeji, když Brňanky i nadále kupily velké množství ztrát. USK tak nemuselo i díky výbornému doskakování vadit obrovské trápení za tři body, jediný úspěch z šestnácti pokusů by asi k úspěchu ve vyrovnanějším zápase nevedlo.

Parádní premiéru v novém dresu si v lize odbyla již výše zmíněná Fagbenle, která minula jen dva pokusy z pole a skončila s 27 body a 18 doskoky, nechala ji vyniknout běžně dominující Američanka Brionna Jones, která dala „jen“ 16 bodů. Královopolanky měly v utkání jedinou dvoucifernou střelkyni, a to sedmnáctibodovou Kateřinu Galíčkovou.

Premiéra pro Slovanku

Konečně! Oddechly si po utkání jedenáctého kola Chance ŽBL basketbalistky Slovanky, když zdolaly Strakonice 85:40 a zapsaly si první výhru v tomto ligovém ročníku. Naopak jejich soupeřky neuspěly ani na devátý pokus a na posledním místě tabulky jsou po dnešku už jen ony.

Na obou stranách byla jasná důležitost tohoto duelu, hráčky obou týmů cítily šanci na první výhru a v úvodu byly některé útoky viditelně nervózní. Ve vyrovnané první čtvrtině se otáčelo skóre na obě strany, než zvládl domácí tým lépe poslední minutu a utekl do těsného náskoku. Ve druhé čtvrtině navíc přišlo velké střelecké trápení Strakonic, když Jihočešky daly jen tři koše z pole, celkem sedm bodů a zápas jim utekl. Po přestávce nastoupil výrazně méně sebevědomý hostující celek, navíc pražský celek se v domácí hale na Třebešíně konečně chytil a čtyřiadvaceti body ve třetí čtvrtině dal zápasu jasný směr. Podobně jako ve druhé se totiž Strakonice střelecky protrápily i čtvrtou čtvrtinou a skončily na čtyřiceti bodech, a to se duel vyhrává jen těžko.

Slovanka tak navázala na těsnou prohru z nedávného duelu proti Ostravě i pohárovou výhru nad Trutnovem. Domácí celek dovolil soupeřkám pouze jedinou úspěšnou trojku, a hlavně čtyřiadvacet ztracených míčů. Střelkyní zápasu byla domácí Mia Mašić s osmnácti body, dalších šest hráček dalo alespoň osm bodů. Strakonice měly oporu v Sáře Liškové, která zvládla 12 bodů a osm doskočených míčů.