Skvěle! USK vyhrál v Rize a celkově tři ze čtyř

Úspěšný den prožily české týmy v evropských pohárech. Ze čtyř celků v akci slavily výhru hned tři, když zvítězily v prestižní Eurolize mistryně ZVVZ USK Praha a slavily také Žabiny Brno a Levhartice Chomutov ve Středoevropské lize CEWL. Jediným poraženým dne byla ve stejné soutěži Slovanka. Pohárový týden pokračuje ve čtvrtek duelem Ostravy v CEWL a zápasem KP Brno v EuroCupu.

Výborný vstup USK

Obhájkyně třetího místa z posledního ročníku vyhrály v Lotyšsku na úvod nové sezóny Euroligy nad tamním TTT Riga 73:66. Nejlepšími střelkyněmi v barvách českých šampionek a obhájkyň třetího místa byly shodně se 17 body Alyssa Thomas a Valériane Vukosavljevič.

Pražanky nastoupily už i se dvěma posilami, které tým doplnily až v Rize. Alyssa Thomas se do týmu vrátila po letním působení v WNBA, kde hrála finále a ukázala se ve výborné formě, když rychle otevřela skóre zápasu. Thomas následně skoro „neslezla“ z palubovky a odehrála přes 38 minut. Úplnou premiéru si odbyla její spoluhráčka z Connecticutu pivotka Brionna Jones, která doručila 12 bodů za 21 minut.

Pro zápas byla klíčový přelom první a druhé čtvrtiny, kdy USK předvedl sérii 14:0 a vedl až o patnáct bodů. Domácí hráčky se sice do přestávky dostaly v zápase jako na houpačce jen na rozdíl tří bodů, duel ale otočit nedokázaly a Pražanky po přestávce získaly náskok zpět. Riga porážku zmírnila, ale hráčky USK si závěr bez potíží pohlídaly. Z českých hráček nastoupila stálice Kateřina Elhotová, která stihla pět bodů za třicet jedna minut a na tři minuty se na hřišti objevila Tereza Vyoralová. Poražené vedla se 13 body Binta Drammeh.

Tažení Euroligou pokračuje pro USK za týden ve Francii proti Bourges.

Žabiny snadno s Rumunkami

Žabiny Brno na domácí palubovce otevřely Středoevropskou ligu CEWL proti rumunskému celku CSM Satu Mare a v zápase, který ovládly hned od počátku, zvítězily vysoko 105:65.

Strůjkyněmi vysokého skóre byla šestice dvouciferných střelkyň v čele s osmnáctibodovou Michaelou Vondráčkovou, která trefila tři ze čtyř dvoubodových a čtyři z pěti tříbodových pokusů. Dále se na deset a více bodů dostaly s 15 body Kym Royster, se 13 Kateřina Zohnová, s 11 Petra Záplatová a s 10 body shodně Michaela Vacková a Janee Thompson.

Rumunky se opíraly především o 19bodové zahraniční duo - o Američanku Mosbyovou a Srbku Miljkovičovou, doplatily ale na úzkou rotaci - přijely pouze s deseti hráčkami, z nichž se pět během utkání vyfaulovalo.

„Těší mě, že jsme utkání rozhodli v podstatě už na začátku, měli jsme výborný vstup do zápasu i do druhého poločasu. Dneska jsme hráli velmi kompaktně v obraně, dnes musím smeknout před hráčkami, dobře četly situace. Rozhodující byly dva faktory - přechodová fáze, respektive rychlý protiútok, kde jsme dali 31 bodů a Satu Mare s tím mělo velký problém, a druhým faktorem byla obrana - 33 bodů jsme dali po ztrátách soupeře,“ hodnotil po utkání trenér Žabin Viktor Pruša.

Další utkání CEWL odehrají Žabiny 23. října na palubovce SBŠ Ostrava.

Chomutov přehrál rakouský Graz doma znovu před skvělým publikem také hladce 89:59. Klíč k zápasu byla druhá čtvrtina, kterou domácí hráčky ovládly 27:14 a do poločasu si přenesly dvouciferné vedení, které už pak jen navyšovaly. Úvod patřil hostujícím basketbalistkám, které po devíti minutách vedly o 9 bodů. Ještě do první pauzy Levhartice snížily na rozdíl tří bodů a brzy po ní rychle stav utkání otočily. Pak už držely otěže zápasu ve svých rukách a řešilo se jen výše skóre. "Začali jsme neskutečným množstvím ztrát, nebyli jsme schopni si přihrát, proto jsme v úvodu prohrávali. Ale bylo jen otázkou času, kdy to zlomíme. Odpíchli jsme se od slušné obrany, ze které jsme vyráželi do protiútoků, dobře jsme si přihrávali, míč šel rychle z ruky," vyjmenoval příčiny změny vývoje zápasu trenér Tomáš Eisner, který všem dvanácti hráčkám věnoval přibližně stejnou porci času na palubovce. Nejlepší střelkyní Levhartic byla s 18 body Michaela Krejzová, do dvouciferných čísel se dostaly ještě čtyři její spoluhráčky. Podobný kousek se nepovedl Slovance MB, která doma nestačila na posledního šampiona CEWL Piešťanské Čajky 56:71.