Slaví Čajky z Piešťan, Žabiny berou bronz

Piešťanské Čajky se staly celkovými vítězkami letošního ročníku Středoevropské ligy CEWL. Ve finálovém utkání přehrály Hradec Králové 60:54 a oplatily soupeřkám dvě porážky ze základní skupiny CEWL. Třetí skončily Žabiny Brno, jenž přehrály v souboji o bronz Košice.

Čajky začaly nebojácně, stejně jako proti Žabinám tvrdě bránily a vyrážely do rychlých protiútoků, které jim vynesly brzké vedení. V šesté minutě si trenérka Hradce Romana Ptáčková brala za stavu 5:12 oddechový čas. Slovenskému celku vydržela dobrá ofenziva po celou první čtvrtinu a se čtyřiadvaceti nastřílenými body držely po deseti odehraných minutách osmibodové vedení. Druhá čtvrtina byla ve znamení zlepšeného výkonu Východočešek, které se dostaly zpět do hry a za stavu 26:25 si musely brát timeout Čajky. Hradec mohl jít dokonce poprvé do vedení, ale protiútok 3 na 1 využít nedokázaly a musely se spokojit s tříbodovou poločasovou ztrátou. Po přestávce se Lvice konečně dostaly po dlouhé době do vedení, hned na to ale přišla série Čajek a byl zpátky osmibodový rozdíl. Hradecké lvice v poslední čtvrtině bojovaly a několikrát se přiblížily na dostřel, vítězství však neurvaly a slaví tak slovenský tým.

Čajky si napravily zklamání z loňského Final4, kde podlehly brněnskému KP. Střeleckou hvězdou vítězek byla s 18 body americká rozehrávačka Janee Thompson, třináct bodů přidala pivotka Jessica Lubin. Hradec vedla s 15 body Pamela Effangová, na deset bodů se dostala Kristýna Minarovičová.

Bronzové Žabiny

Brněnské Žabiny obsadí třetí příčku na Final4 Středoevropské ligy CEWL. V souboji zklamaných poražených semifinalistů přehrály v neděli na domácí palubvce tým Young Angels Košice 75:51 a celkově obsadily třetí příčku.

Zápas byl speciální pro trenérku slovenského celku Zuzanu Žirkovou, která v Brně působila osm let a vyhrála zde i euroligový titul. Ze zápasu ale asi příliš dobrý pocit mít nemohla, protože její hráčky zaspaly úvod a brzy prohrávaly 2:7. Krátce poté dostala Žirková za debaty s rozhodčími i technickou chybu a nebylo to lepší. Brňanky vyhrály první čtvrtinu 21:8 a i když se relativně trápily střelecky, dobrá obrana jim pomáhala navyšovat náskok. Ve druhé čtvrtině dovolily soupeřkám jen šest bodů dostaly své vedení přes dvacetibodovou hranici. Druhý poločas už byl spíše v pomalejším tempu a ve znamení udržovaní nabytého náskoku. Brňanky točily sestavou tak, že si všech deset hráček zahrálo alespoň patnáct minut a všechny daly alespoň dva body. Na pozici nejlepší střelkyně zápasu bylo potřeba čtrnáct bodů a na toto číslo se dostaly v dresu Žabin Kateřina Zohnová s Nikolou Dudášovou a Michaela Balážová z Košic. Litevka ve službách Brna Justina Matuzonyté atakovala double double s deseti body a devíti doskoky, dvanáct bodů a sedm doskoků zapsala za Košice kapitánka Denisa Blanárová.