Slavia bez prohry, TANY se naladilo

Ve šlágru třetího kola a střetu dvou eurocupových účastníků si lepší generálku pro letošní pohárovou premiéru připravily hráčky KP TANY Brno, které zvítězily na palubovce Chomutova 76:67. Duel však byl vyrovnaný až do úplného závěru.

Levharticím patřily úvodní minuty zápasu. Prvních sedm minut byly vpředu, ne nijak vysokým rozdílem, ale i bez ústřední rozehrávačky Kateřiny Bartoňové držely těsné vedení. To se od sedmé minuty změnilo, Brno se zlepšilo a ujalo se vedení, které skvělými fázemi ve druhé čtvrtině vystoupalo až na čtrnáct bodů. V poločase byl rozdíl mezi oběma celky jedenáct bodů a úplně to nevypadalo, že se Levhartice mohou do utkání vrátit.

Do druhé půle ale nastoupil výrazně oživený domácí celek, zvýšil pohyb na útočné polovině, začaly se dařit rychlé brejky a vedení Brňanek postupně klesalo. V jedné fázi to byl velký střelecký souboj reprezentantek v basketbalu 3x3, když za domácí zářila nová posila Anna Rylichová, TANY se zase opíralo o křídelnici Kateřinu Galíčkovou. Už před poslední čtvrtinou šel rozdíl na pět bodů, a to byla právě psychologická hranice, pod kterou se dlouho nedařilo Levharticím dostat. V nervózní koncovce často domácí hráčky nezakončily přesně rychlý protiútok, nebo relativně lacině ztratily míč.

V úplném závěru se rozehrála i domácí hvězda Valentýna Kadlecová a pomáhala dostat svůj tým na dostřel. A ona měla prsty v klíčových momentech koncovky. Její koš 1:53 sekund před koncem znamenal poprvé od první čtvrtiny snížení na rozdíl tří bodů, tedy na rozdíl jediného koše. Levhartice pak byly velmi blízko ubránění, v poslední sekundě útoku ale na druhé straně odpověděla dalekonosnou trojkou další reprezentantka v 3x3 Karolína Šotolová a tím prakticky rozhodla. Kadlecová pak nejprve minula trojku, následně ztratila míč a o dvacet sekund později i faulovala a s pátým faulem musela opustit hřiště a Brno si koncovku pohlídalo.

Závěrečná trojka KP TANY byla jubilejní desátá, a právě střely z dálky tvořily velký rozdíl v zápase – Chomutov se prosadil za tři body jen třikrát. Galíčková byla nejlepší střelkyní celého zápasu s 22 body, sedmnáct dodala její spoluhráčka Anežka Kopecká a čtrnáct Petra Malíková. Kadlecová byla se čtrnácti body nejlepší střelkyní poražených, o bod méně dala Rylichová.

Neporažená je i po třetím ligovém kole pražská Slavia. Svěřenkyně kouče Dušana Medveckého se sice možná až nečekaně nadřely s Trutnovem, ale v domácím prostředí nakonec uhájily výhru 77:71.

Pražanky prohrávaly jen krátce v první čtvrtině, kdy po úvodním nástupu ztrácely maximálně tříbodovým rozdílem a stejně šly díky skvělé ofenzivě a pětadvaceti vstřeleným bodům v závěru první čtvrtiny stejně do vedení, které už nepustily.

Zápas ale nebyl rozhodně jednoznačný, ve druhé čtvrtině sice Pražanky dominovaly a na startu třetí čtvrtiny se dostaly až do šestnáctibodového trháku, ale pak přišlo trutnovské vzedmutí a v čele s Terezou Královou se začaly Východočešky vracet postupně zpět do hry. Po třech čtvrtinách už byl rozdíl jen pětibodový, než se Slavia dostala zpět do tempa a náskok vzrostl až na dvanáct bodů. Tam byl ještě necelé tři minuty před koncem, než Trutnov heroickou sérií 8:2 ještě duel zdramatizoval, ale do vyrovnané koncovky ho už nedovedl.

KARA ztrácela zejména v úspěšnosti střelby, navíc se dostala k polovině trestných hodů, co Slavia. Ta je navíc skvěle proměňovala. Ve výborném startu do nového pražského angažmá pokračuje Ukrajinka Dubniuk i Alena Hanušová. Dubniuk byla s 24 body nejlepší střelkyní zápasu a je zatím jednou z nečekaných hvězd ligy, Hanušová přidala 15 bodů. Mezi ně se vklínila ještě devatenáctibodová Kateřina Rokošová. Trutnov vedla s 20 body Králová, která přidala i deset doskoků, na osmnáct bodů se dostala Finka Rokkanen a na šestnáct Michaela Gaislerová.