Slavia jede, KP se mstí

Leden zastihl hradecké Lvice v hluboké krizi, z níž se nevyhrabaly ani dnes v Praze. Ve své hale naopak Slavia potvrdila dobrou fazónu a souboj o páté místo tak byl až příliš jednoznačný. V Brně bylo v brzkém odpoledni k vidění repete pohárového čtvrtfinále.

Střelecká show mladých Češek

KP Brno si v 16. kole Chance Ženské basketbalové ligy poradilo s SBŠ Ostrava 76:69 a potvrdilo tabulkové postavení. Dál mu patří třetí pozice (bilance 12-4), zatímco sedmým Severomoravankám (bilance 6-7) se po třetí porážce za sebou vzdaluje první polovina ligového pořadí.

Na domácí výhru se ale Brňanky pořádně nadřely. Celý první poločas totiž patřil hostujícímu týmu, několikrát se dostal do dvouciferného náskoku a do šaten odcházel za stavu 45:37 ve svůj prospěch.

Po pauze se ale vrátily zcela jiné Královopolanky, co načaly Eva Kopecká s Petrou Malíkovou, dokonala Karolína Šotolová. Řeč je v tomto případě o obratu. Ve 23. minutě poslala rozehrávačka z pardubické líhně domácí celek poprvé do vedení (46:45) a při střelecké chuti už zůstala, za třetí část vysázela celkem 12 bodů a měla lví podíl na desetiminutovce 28:11.

Královo Pole po půlhodině hry vedlo 65:56 a v poslední části - na body dosti šetrné - vlastně hlídalo výhru. Hostující Eliška Kubíčková byla sice proti odevzdanosti svého celku, třemi trefami držela svůj tým na dohled, ale na obrat už nebyly síly.

Oba celky duel odehrály v zásadě v šesti hráčkách, na domácí straně z vysoké minutáže vytěžila Karolína Šotolová celkem 19 bodů, sedm doskoků a šest zisků, Kateřina Galíčková 15 bodů, Eva Kopecká 14 bodů a Petra Malíková 10 bodů.

Hostující tým dlouho táhla další mladá hráčka Adéla Smutná s 27 body a 12 doskoky (užitečnost 42!). Eliška Kubíčková ji doplnila 22 body, Tereza Motyčáková si zajistila 11 bodů a osm doskoků. Kateřina Káňová nenápadně nastřádala pět bodů, 10 doskoků a pět asistencí. Nahradily Anaciu Wilkinson, která za 35 minut trefila jen jednu z 15 střel a zapsala dva body plus pět doskoků.

Hradec v krizi, Slavia v euforii

Trendy se potvrdily. BLK Slavia Praha porazila v 16. kole Chance Ženské basketbalové ligy hosty ze Sokola Hradec Králové 73:53 a raduje se ze čtvrtého úspěchu za sebou, s bilancí 8-7 pojišťuje pátou příčku v tabulce. Zato Východočešky podlehly potřetí v řadě a jejich bilance klesla na 7-8.

Hradecké lvice přitom začaly ve SA Rokytka solidně, Kateřina Zeithammerová s Klárou Vojtíkovou je střelecky táhly za výhrou v první čtvrtině 18:12. Pak se ale Pražanky probraly a během druhé části otočily ze 14:20 na 31:22. Skvěle si vedly pivotky Kateřina Rokošová s Petrou Čípkovou a křídelnice Makeda Clarke-Nicholas.

Na přelomu poločasu ještě Východočešky naposledy zabraly a desetibodovou šňůrou se dostaly do nejtěsnějšího vedení. Ale síly byly tentokrát rozloženy jednoznačně a třetí desetiminutovka to ukázala, slávistky ji totiž uzavřely sérií 18:0. Bylo rozhodnuto.

Poslední čtvrtině řešila jen tři otázky. O kolik zápas skončí? O 20. Dostanou se Východočešky alespoň přes padesátibodovou hranici? Ano. A kdo se ještě nějakým způsobem blýskne? Lucie Bolardtová, která vsedě a pod tlakem krásně přihrála na uvolňující se Effangovou.

Slávistickou ofenzivu vedly Clarke-Nicholas s 21 body a Rokošová s 19 body, Kateřina Suchanová přidala 11 bodů. Po triple double sahala Petra Čípková, nastřádala sedm bodů, 14 doskoků a osm asistencí.

Na straně Sokola Hradec Králové se střelecky činily pražské rodačky Kateřina Zeithammerová se 20 body a Pamela-Therese Effangová se 14 body. Na 10 doskoků se dostala Tetiana Havrylčyk. Po třech měsících se do hry vrátila Kristýna Čuperková, za 19 minut však proměnila jedinou ze svých pěti střel.