Slavia slaví, favorité drtivě

Třemi duely pokračoval o první prosincové sobotě program devátého kola Chance ŽBL. Favorité v podobně pražského USK a brněnských Žabin si připsaly snadné výhry, ve šlágru kola ale Slavia možná i trochu nečekaně odváží cennou výhru z Chomutova.

Úžasný výkon základní pětky dovedl v devátém kole k cennému vítězství pražskou Slavii, která si veze výhru z palubovky Chomutova poměrem 86:73. Pouze dva body Pražanek padlo od hráček z lavičky, na hřiště se dostaly jen tři a z toho dvě na méně než čtyři minuty.

Slavia předvedla v Chomutově skvělý ofenzivní výkon, který odstartoval hned od úvodních minut. V celém prvním poločase Pražanky prakticky nemohly minout a Chomutov s vlastní solidní ofenzivou jen těžko stíhal. Po první čtvrtině s 28 body přidala Slavia 26 ve druhém období a v poločase byl hostující náskok patnáctibodový. Účastnice EuroCupu ale před domácím publikem zápas nezabalily, skvěle ubránily Slavii ve třetí čtvrtině na dvanácti bodech a dostaly se zpět do hry. Ve hře byly až natolik, že je úžasně střílející Američanka Wynn-Pollard dostala košem s faulem pět a půl minuty před koncem do vedení 69:68. To ale byl z domácí strany prakticky konec nadějí, Slavia se nenechala rozhodit odpověděla sérií 15:2 a závěr si dokázala pohlídat.

Pražankám pomohl zejména dvojnásobný rozdíl v počtu trestných hodů (25 vs 12) a také podobná převaha v trojkách (7 vs 3). Navíc úžasný výkon domácí Wynn-Pollard (27 bodů a 12 doskoků) dorovnaly ve slávistickém dresu hned dvě hráčky. Kateřina Rokošová kralovala s 28 body a 14 doskoky, jen o tři body méně ale se stejným počtem doskoků skončila zápas Alena Hanušová. Slavia tak s KP TANY a Žabinami stále bojuje o druhou příčku tabulky.

Ani povzbuzení ze skvělého výkonu v EuroCupu proti turecké Antalyii nepomohlo hráčkám KP TANY Brno na palubovce suveréna posledních let ZVVZ USK Praha. Svěřenkyně Natálie Hejkové po úžasné výhře nad Mersinem přehrály Brňanky jasně 101:28.

K další výhře nakročily Pražanky už v prvním poločase, dokonce i v první čtvrtině, kdy ovládly soupeřky převahou 28:6 daly zápasu jasný směr. Brno zvládlo za první čtvrtinu jen dva koše z pole a bylo prakticky rozhodnuto. O to víc, když Pražanky zvládly bez problémů i druhou čtvrtinu, a to i s nižší minutáží některých opor.

K výraznějšímu zlepšení ze strany KP TANY nedošlo ani po přestávce, kdy se nepodařilo rozjet útok a osmadvacet bodů za celý zápas nevěstilo směrem k celkovému výsledku nic dobrého. Pražanky vedly v zápase až o 73 bodů, o které duel nakonec i vyhrály. I přes pouze tři trefené trojky jinak statistikám dominovaly, měly více než dvojnásobný počet doskoků, méně ztrát a téměř neminuly trestné hody. KP TANY trefilo z pole jen osm střel, žádná individuální hráčka více než dvě. Na osm bodů se dostala Michaela Vondráčková, do koše USK se trefilo jen pět hráček. Za USK se prosadilo všech deset hráček, které do utkání zasáhly, za střelkyni byla s 16 body Tereza Vyoralová, Němka Nyara Sabally zase k 9 bodům přidala i 14 doskoků.

Hladkou výhru si připsal nejen pražský USK, ale také i podle očekávání brněnské Žabiny, které si dojely pro snadné body do Brandýsa na palubovku nováčka ligy, kde zvítězily 90:41.

Brněnský tým nahecovaný postupem v EuroCupu v utkání s outsiderem ani jednou neprohrával, v první čtvrtině dal 29 bodů a nakročil k hladké výhře, kterou pak soustředěným výkonem tým Viktora Pruši hlavně udržoval. Nejslabší ofenzivu měl domácí tým ve druhé a třetí čtvrtině, kdy dal dohromady jen patnáct bodů a ani jednou se nedostal přes dvoucifernou hranici. Brandýs srazilo zejména 31 ztracených míčů a také padesátiprocentní úspěšnost trestných hodů, kterých navíc střílel domácí tým jen sedmnáct oproti 39 Žabin.

Žabiny i v užší sestavě pouze s devíti hráčkami zejména bez Bosenky Nikoliny Knežević nasbíraly šest dvouciferných střelkyň, kdy se mezi 15 a 14 bodů natlačila hned čtveřice Záplatová, Sklenářová, Sénéchal a Cunane. Brandýs neměl jedinou dvoucifernou střelkyni, nejlepší byla Leeza Burdges s 9 body a 14 doskoky.