Slavia srovnává, favorité dominují

Polovina čtvrtfinálových sérií play off Chance ŽBL je po druhých duelech vyrovnaná. Krok od postupu jsou první dva nasazené celky ZVVZ USK Praha a Žabiny Brno, které zvítězily i na palubovkách soupeřů. Srovnáno je v souboji třetího s šestým i čtvrtého s pátým.

Již dopoledne v rámci Family Game obrátily Levhartice Chomutov na domácí palubovce otočily nepříznivý průběh utkání s KP TANY Brno a výhrou 79:70 srovnaly sérii. To samé se povedlo v opačném gardu Slavii Praha, která ztratila úvodní domácí duel s Hradcem Králové, ale v neděli na palubovce soupeře dokázala zvítězit 71:70 a vrátila si zpět výhodu domácího prostředí. I druhý duel série tak skončil rozdílem jediného bodu. Třetí utkání je na programu ve středu večer v Praze.

V divokém duelu nastoupily do arény na Eliščině nábřeží koncentrovaněji hostující Pražanky, které v čele s velezkušenými Alenou Hanušovou a Kateřinou Suchanovou šly od začátku do vedení a Hradec nestíhal. Pouhých dvanáct bodů za první čtvrtinu rozhodně Hradci nestačilo, o to víc, když za další čtyři minuty druhé čtvrtiny dal domácí tým jen dva další body a po koši Štěpánky Ježkové prohrával šest minut před pauzou dokonce sedmnáctibodovým rozdílem. Na druhé straně však okamžitě zareagovala Julia Vydrová a trojkou rozjela naopak domácí nápor, který zastavila až poločasová pauza. Slavia už totiž po koši Ježkové do půle neskórovala, a naopak inkasovala dvaadvacet bodů v řadě, čímž najednou prohrávala.

Série Hradce se natáhla ještě o dalších osm bodů na startu druhé půle, a tak, když se prosadila znovu Štěpánka Ježková, už měla Slavia dokonce dvoucifernou ztrátu. Ani to ale nebyl konec nadějí pro Pražanky, které už do konce třetí čtvrtiny částečně ztrátu zpět dotáhly a v úvodu posledního hracího období otočila Hanušová skóre. Dalo se tak čekat, že duel dospěje do vyrovnané koncovky, což se také stalo. V poslední čtvrtině se několikrát měnilo vedení mezi oběma celky, naposledy bylo srovnáno po trojce hostující Ježkové tři a čtvrt minuty před koncem.

Hradec pak předvedl několik neúplně ideálně zvolených střel, skvěle si nepočínala ani Slavia, ale dokázala si vynutit dva fauly, které potrestaly Hanušová a Kateřina Rokošová přesnými šestkami. Naději pro Hradec vykřesala trojkou půl minuty před koncem Charlotte Velichová, ale agresivní obrana pak vyústila v šestky Elišky Žílové. Hradec se pokoušel ještě srovnat, ale trojka Kateřiny Zeithammerové do koše nepadla a závěrečný útočný doskok Martiny Šubrtové už nic neřešil.

Slavia zvítězila i přes osmnáct ztracených míčů, navíc trefila jen pět trojek oproti jedenácti úspěšným dalekonosným pokusům Hradce. Pražanky si pomohly devatenácti šestkami, z kterých proměnily hned osmnáct. Klíčový byl další velký výkon Hanušové, která nastřílela 29 bodů (šestky 11/11) a doskočila jedenáct míčů. Stejný počet doskoků měla se čtrnácti body Rokošová. Devatenáct bodů dala Charlotte Velichová za Hradec, patnáct přidala s osmi asistencemi Kateřina Zeithammerová.

Bez větších potíží si dokráčely pro výhry oba hlavní favorité. Žabiny Brno zvítězily v Ostravě 81:64 a pražský USK si pro další vítězství dojel do Trutnova poměrem 86:35.

Žabiny zápas dobře začaly a po třech a půl minutách vedly 12:3, takže se schylovalo k debaklu. Ostravské basketbalistky ale dokázaly na úvodní nápor zareagovat, a dokonce šly po osmibodové sérii v polovině druhé čtvrtiny do nejtěsnějšího vedení. Na kontakt se zvládly hráčky SBŠ udržet s mírnou ztrátou i do poločasové přestávky.

O poločasové pauze ale zřejmě přišla důrazná domluva od hostujícího trenéra Viktora Pruši, protože Žabiny výrazně přitlačily zejména v obraně a začaly druhou půli bodovou sérií, která rozhodla zápas. Na první body ve třetí čtvrtině čekaly ostravské basketbalistky až do téměř osmé minuty, mezi tím přišlo čtrnáct bodů v řadě od Žabin a stav byl najednou pro domácí hráčky mimo dosah. Celkově Žabiny vyhrály třetí čtvrtinu 22:5 a nakročily k hladké výhře, na které nic nezměnila ani prohraná poslední čtvrtina.

Žabiny přeskákaly Ostravu 53:24, a tak jim ani nemuselo vadit 22 ztracených míčů a třináct inkasovaných trojek. Jinak měla ale Ostrava úspěšnost z pole pouze 32 procent, když trefily domácí hráčky pouze čtvrtinu pokusů z dva body. Bodově táhla Žabiny Natálie Stoupalová, která ke 20 bodům navíc přidala i deset doskoků. Double-double měla i její spoluhráčka Elissa Cunane za 15 bodů a 12 doskoků (6 ztrát). Jedinými dvoucifernými střelkyněmi poražených byla s dvanácti body Lucie Válková a s deseti body bývalá hráčka Žabin Michaela Vacková. V sestavě Ostravy znovu chyběla hlavní opora v sezóně India Pagan.

Jasnou cestu k výhře měl i pražský USK, který povolil nejvíce bodů Trutnovu hned v první čtvrtině, a to patnáct. I tak vyhrál úvodní desetiminutovku o devět bodů a od té doby se už v dalším průběhu za celé hrací období nedostal domácí tým přes osm bodů a skóre utěšeně narůstalo. V zapomenutí tak zůstane brzké vedení Trutnova 13:7 a následně 15:9, Pražanky totiž v dalším průběhu vedly až o jedenapadesát bodů, a o ty zápas i nakonec skončil.

Nejvýraznější byla převaha hostujících hráček v doskakování, a to 42:26 a samozřejmě v úspěšnosti střelby 51 procent USK versus 27 procent Trutnov. Bodově znovu kralovala Nizozemka Emese Hof s 24 body, na jedenadvacet se prostřílela Australanka Ezi Magbegor a ještě přidala i dvanáct doskoků. Trutnov měl dvoucifernou střelkyni pouze v desetibodové Karině Konstantinove.