Slavia zaskočila Hradec, Teamstore Brno má první výhru

Středa nabídla v ŽBL kompletní páté ligové kolo. V akci nebylo z jedenácti týmů pouze KP Brno, které má pauzu a zůstane tak na špici tabulky se stoprocentní bilancí spolu s USK Praha. Třetí výhru v sezoně získala pražská Slavia, která ve šlágru kola přehrála Hradec Králové, první vítězství v novém ročníku slaví Teamstore Brno.

Gašicová zařídila první výhru Brňanek

Basketbalistky Teamstore Brno přehrály ve vzájemném souboji dvou týmů bez výhry SBŠ Ostrava 86:80 a připsaly si první vítězství v novém ročníku ŽBL. Ostrava do zápasu skvěle vstoupila, Brňanky jako by se zapomněly v šatně v první čtvrtině prohrávaly až o patnáct bodů. Pak se hostující hráčky zlepšily, i tak byl ale po většinu času na straně Ostravy dvouciferný náskok. Třetí čtvrtina probíhala jako na houpačce, když se nejprve Brno dostalo zpět dohry a poprvé v utkání převzalo vedení, závěr čtvrtiny jim ale nevyšel a v úvodu poslední desetiminutovky měl navrch znovu domácí tým. Ještě osm minut před koncem vedly hráčky Ostravy o deset bodů, pak ale inkasovaly deset bodů v řadě a koncovka už patřila hostům. Ty k výhře dotáhla velkolepým střeleckým výkonem Hana Gašicová, která dala osm trojek a nasázela 30 bodů. Doplnila ji 18 body Kamila Selucká, na druhé straně zaznamenala Ieva Savickaite sedmnáct bodů.

Nymburk na USK nestačil

Favorizovaný USK Praha neměl problémy ani v pátém kole ŽBL, když přehrál bronzový tým loňského ročníku Nymburk 95:51. Pražanky se chtějí co nejlépe naladit před blížící se Euroligou a na soupeře nastoupily s chutí. Na začátku krátce ztrácely, ale pak se dostaly do střelecké pohody a v závěru první čtvrtiny už držely dvouciferný náskok. Náskok rovnoměrně narůstal v průběhu zápasu a bojovný výkon Nymburka na snížení nestačil. V druhé čtvrtině přerostl náskok dvacet bodů, po přestávce třicet a když se ve třetí čtvrtině podařilo Středočeškám vstřelit jen sedm bodů, prohrávaly před poslední desetiminutovkou o hrozivých 40. Ve skvělé formě se v úvodu sezony ukazuje Pražanka Marija Režan, která byla nejlepší střelkyní zápasu s 23 body, doplnila ji Kateřina Elhotová s 15 body a Alena Hanušová s 10. Nymburk neměl ani jednu dvoucifernou střelkyni, nejlépe si vedla s 9 body pivotka Chomenčuk.

Daniel Kurucz (trenér BS DSK Nymburk):„Gratuluji domácím, vítězství bylo jednoznačné. My jsme podali ostudný výkon v obraně, a to spočívalo v tom, že když hráčka ztratí míč, myslí si že už je hotovo a vrací se rychle do obrany a my se na to musíme podívat. Nicméně o vítězství bylo rozhodnuto rychle. My jsme ze začátku hráli zónu, vedli jsme. Já jsem to potom změnil na osobní obranu a bylo vidět, že individuálníma činnostmi na soupeře nemáme.“

Pavel Kubálek (asistent trenérky ZVVZ USK Praha):„My jsme se po předchozích zápasech zaměřili hlavně na obranu, několikrát se nám zadařilo ale v některých momentech už bylo pozdě, a my jsme je měli čekat daleko dřív. Takže jsme částečně spokojeni, ale určitě máme co zlepšovat.“

Žabiny se trápily se Slovankou

Žabiny Brno se v duelu na palubovce Slovanky dlouho trápily, nakonec ale vezou „povinnou“ výhru 66:60. I přes vlažný vstup do zápasu se ve druhé čtvrtině zdálo, že Brno začíná plnit roli favorita. Beáta Adamcová tři minuty před poločasovou sirénou úspěšným trojkovým pokusem zvýšila náš náskok na 12 bodů a vypadalo to jednoznačně. Hráčky Slovanky však trhák nedopustily, a naopak snížily na poločasový stav 27:31. Podobný scénář mělo i třetí dějství – z téměř vyrovnaného skóre se během třetí čtvrtiny dostaly Žabiny až do 16bodového vedení, které zařídila košem Petra Záplatová na začátku poslední čtvrtiny. Pak ale začalo mohutné mladoboleslavské stahování podpoření faktem, že Brno více než 5 minut nedokázalo skórovat ze hry. Minutu a půl před koncem utkání to už bylo jen o dva a poté, co Matuzonyté neproměnila ani jeden ze dvou trestných hodů, měla Tereza Motyčáková příležitost skóre srovnat úplně. Šanci však zahodila a Záplatová s Vackovou upravily skóre na konečných 60:66. Na Brňankách se podepsal náročný program posledních dní, když v závěru minulého týdne absolvovaly tři zápasy ve třech dnech. K výhře je dovedla se 14 body Natálie Stoupalová, 13 bodů přidala Justina Matuzonyté. Slovance nestačilo 15 bodů Terezy Vorlové, která se bohužel pro svůj tým znovu vyfaulovala.

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno):„Víkend v rámci EWBL byl sice úspěšný, ale extrémně fyzicky náročný. Proto jsme k dnešnímu utkání přistupovali s respektem. A oprávněně. Tato skutečnost se projevila mnohdy až neuvěřitelně zahozenými střeleckými šancemi k zakončení zpod koše, kterými jsme Slovanku udržovali ve hře. Při brzkém zranění do té doby nebránitelné Webb se dnes nebyl nikdo schopen chytit, a proto ve výsledku výhru bereme.“

Radek Šnábl (trenér Slovanka MB):„Z mého pohledu ten dnešní zápas skončil technickou remízou. My jsme se dokázali třikrát víceméně vrátit do zápasu. Pro mě je důležité, že poprvé v sezoně fungovaly nějaké základní mechanismy a schéma ve hře, na kterých pracujeme zejména v obraně. Samozřejmě, že člověk by radši ten zápas vyhrál, ale vzhledem k tomu, že ještě loni srovnání obou týmů končily debaklem Slovanky, takže zápas, který končil technickou remízou, je poměrně solidním základem toho, co bychom chtěli hrát.“

Slavia veze cennou výhru z Hradce

Basketbalistky Slavie Praha využily střelecké trápení Hradce Králové a vezou z jeho palubovky cennou výhru 64:54. Pražanky do zápasu vstoupily skvěle a využívaly málo vídaného střeleckého výpadku domácích. Lvice za první čtvrtinu dokázaly vstřelit jen dva koše z pole a prohrávaly 6:19. Druhé období ale probíhalo úplně opačně, Slavia se natrápila na devět bodů a Hradec se dostával zpět do hry. Od poločasu to byla vyrovnaná bitva, ve které měla stále mírně navrch Slavia, ale Hradec se neustále snažil dostat na kontakt. V klíčových chvílích ale neproměnily domácí hráčky volnou střelu nebo ztratily míč a za poslední čtvrtinu se blíž, než na šest bodů nedostaly. Slavii vedla za výhrou Brandi Wingate se 16 body, přidala i 17 doskoků. Michaela Vondráčková nastřílela 13 bodů. Lvice neměly dvoucifernou střelkyni, na devíti bodech se zasekla Andrea Klaudová.

Romana Ptáčková (trenérka Hradec Králové):„Dnes nás určitě zabila naše produktivita. Oproti předchozím zápasům se zlepšila obranná fáze i doskok. Holkám nemůžu vytknout nic co se týká bojovnosti, ale to, co jsme dokázali zahodit v útoku… Mít šestky 52 procent, to jsme v lize neměli několik let. Trojky nemusí vždycky padat, ale měli jsme častokrát volné pozice, a přesto jsme se nedokázali trefit. Takže Slavia má dnes zasloužené vítězství.“

Martin Stavěl (trenér BLK Slavia Praha):„V Hradci se jen tak nevyhrává, je to velmi cenné vítězství. Měli jsme výborný nástup a vedli jsme celé utkání. Hradec se samozřejmě několikrát dostal na dostřel, ale nikdy se nedostal do vedení, což považuji jako klíčovou věc. Dnes všechny hráčky bojovaly na maximum, a to byl ten hlavní faktor během celého utkání, za předvedenou bojovnost přišla odměna v podobě vítězství.“

Trutnov si podržel domácí prostředí

Basketbalistky Trutnova zvítězily v domácím duelu nad strakonickým U19 Chance 84:59 a získali druhou výhru v sezoně. Domácí hráčky od začátku zápasu mírně vedly, náskok držely v průběhu celé první půle. Zlom přinesla třetí čtvrtina, kterou hráčky povzbuzované domácím publikem ovládly 25:12, navýšily náskok nad dvacet bodů a v závěru už mohly v poklidu kontrolovat vedení i výhru. K té nejvíce přispěla s 16 body Tereza Šípová, na čtrnácti bodech se shodly Kateřina Kozumplíková a Brittany Carter. Strakonický tým táhla s 21 body Alena Jeništová.

Petr Martínek (trenér U19 Chance):„Gratuluji Trutnovu k druhé výhře. Jeli jsme sem s nadějí na výhru a poločas jsme dokázaly držet krok a celé utkání rozhodla třetí čtvrtina, kterou jsme prohráli 25:12. Změnili jsme obranu a Kateřina Kozumplíková nám vsítila dvě trojky, pak tam přišla ještě šňůra šesti bodů, a to byl klíčový moment zápasu. Měli jsme naději uhrát dobrý výsledek a chtěli jsme Trutnov potrápit. Dařilo se nám to dvacet minut a pak nám nevyšla třetí čtvrtina. Byly tam jednoduché ztráty, a proto jsme prohráli o 25 bodů a jedeme smutní domu. Věřím, že se dobře připravíme na další zápas v neděli se Slovankou. Až přijede Trutnov do Strakonic na odvetu, tak věřím, že v domácím prostředí jim porážku oplatíme.“

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov):„Rozdíl skóre je o něco vyšší, ale nebyl to jednoduchý zápas. Soupeř má dostatečně zkušené hráčky a nepodařilo se nám duel do poločasu zlomit. Opět se nám potvrdilo, že když na soupeře přitlačíme v druhé půli, tak mají soupeři vzhledem k naší rotaci problémy se s námi držet. Druhá výhra ze tří zápasů je povzbuzující, chybí nám zápas se Žabinami, který dohrajeme příští středu. Už se musíme začít soustředit na sobotní zápas proti Nymburku. Myslím si, že každý soupeř kromě USK je hratelný a chceme se každý zápas pokusit vyhrát nebo soupeře alespoň potrápit. Slovanka s námi držela déle krok než Strakonice, takže domácí zápasy byly rozdílné.