Slavia zaskočila Hradec, Žabiny a USK bez potíží

Basketbalistky Slavie Praha překvapivě přehrály v šestnáctém kole ŽBL rozjetý celek Hradce Králové a na domácí palubovce ho přehrály 94:85. Větší problémy neměly celky ze špičky, když Žabiny i USK celkem pohodlně vyhrály.

Slavia zaskočila Hradec

Basketbalistky Slavie Praha to na Hradec Králové umí. Lvice před tímto utkáním zvítězily osmkrát z posledních devíti duelů, se Slavií však padly už podruhé v sezoně, tentokrát 94:85 a proti trápícímu se soupeři nečekaně přišly o velmi dobrou sérii zápasů. Východočešky do zápasu skvěle vstoupily, vstřelily prvních šest bodů utkání a v průběhu první čtvrtiny několikrát vedly právě šestibodovým rozdílem. Slávistky se ale postupně chytily a do konce prvního období se dostaly do těsného vedení. Většina druhé čtvrtiny pak probíhala velmi vyrovnaně, posledních 145 sekund první půle ale ovládly Pražanky poměrem 10:2 a získaly sebevědomí. Slavia ve výborném výkonu pokračovala i nadále a v jednu chvíli vedla až o osmnáct bodů, Hradec se ale nevzdal a v průběhu poslední čtvrtiny už byl rozdíl jen pětibodový. Po koši s faulem hostující Likhtarovich to bylo jen o čtyři body, dál to ale nešlo a závěr pohlídala za Slavii Michaela Vondráčková. Slavii střelecky vedla s 26 body Barbora Jindrová, Cherise Beynon přidala 22 bodů, Hradec táhly jedenadvacetibodové Tatsiana Likhtarovich a Klára Marečková.

Žabiny v pohodě

Basketbalistky brněnských Žabin na domácí palubovce porazily mladoboleslavskou Slovanku 73:50 a díky vítězství v se vyšplhaly na 3. místo v průběžném pořadí základní části.

Po vyrovnané první čtvrtině se Brňanky soupeři odtrhly ve druhé desetiminutovce, kterou vyhrály 25:16 a dostaly se do dvouciferného náskoku. V bodově skoupé třetí desetiminutovce se Slovanka udržela na kontakt, pak se ale Žabiny znovu chytily a v závěru na hřišti dominovaly.

Bodově se v brněnském dresu nejvíce prosadilo zahraniční trio v čele s pivotkou Justinou Matuzonyté (19 bodů), 17 bodů přidala Nikola Dudášová a 9 body a 11 doskoky opět útočila na double-double Marques Webb. Stejný počet bodů zapsala i nejlepší střelkyně prvního vzájemného utkání se Slovankou Natálie Stoupalová.

Jakub Gazda (asistent trenéra Žabiny Brno):„My máme problém dominovat v utkáních s papírově slabšími soupeřkami, o to víc se Slovankou, se kterou jsme už asi tři roky nedokázali odehrát dobré utkání,“ a přibližuje blížící se náročný program svého týmu: „Teď nás v příštím měsíci čekají zápasy úplně jiné úrovně, takže doufám, že si z toho něco vezmeme a tu naši hru posuneme na vyšší úroveň.“

Kateřina Novotná (trenérka Slovanka MB):„S výsledkem samozřejmě spokojená být nemůžu, když to skončilo 23 bodů, ale s výkonem svých hráček jsem celkem spokojená. Myslím, že rozdíl v tabulce je velký a my jsme se s tím poprali docela dobře. Brno je na tom kondičně velmi dobře, ale i tak jsem je v osmi hráčkách dokázali uběhat. Byly lepší pod košem, my jsme nedokázali ubránit jejich pivotky.“

Nikola Dudášová (křídlo BK Žabiny Brno):„My jsme měli být favoritem tohoto zápasu, což se nám na hřišti nepodařilo potvrdit. Měli jsme dominovat v útoku i v obraně, ale vlastními chybami jsme se dostávali do těžkých situací."

USK si spravil náladu

Basketbalistky USK si napravily náladu po dalším nevydařeném duelu v Eurolize a přehrály Nymburk hladce 105:59. Pražanky se snažily těžit především z rychlých protiútoků a z nájezdů do podkošového prostoru. Na útočné polovině byly velmi aktivní, a už ve 4. minutě nasbíraly domácí hráčky 5 týmových faulů, a každý další faul už hráčky USK Praha trestaly z trestných hodů. V páté minutě tak hráčky USK odskočily na 18:5 adomácí trenér zareagoval oddechovým časem. Ve druhé čtvrtině zlepšil Nymburk obranu, a dostávaly naopak do potíží hráčky USK. V útoku se jim dařilo střelecky a dvě minuty do konce poločasu vedly ve čtvrtině 22:16. Ani to však nevedlo k výraznému snížení rozdílu ve skóre. V útoku hráček USK Praha byla vidět v prvních 4 minutách druhé půle především dvojice Thomas s Kateřinou Elhotovou, které daly prvních 13 bodů třetí čtvrtiny. Pražanky pokračovaly v dobré obraně, po které pak předváděly pěkné útočné akce a do poslední čtvrtiny tak nastupovaly s 35 bodovým náskokem, takže závěr zápasu probíhal v klidu. Střelkyní zápasu byla Alyssa Thomas s 20 body a 9 doskoky, patnáct bodů přidala Kateřina Elhotová. Jedinou dvoucifernou střelkyní Nymburka byla s 12 body Chloe Wells. USK ani nepotřeboval novou americkou posilu pod koš Isabelle Harrison, které nedorazily včas zavazadla.

Kateřina Elhotová (hráčka USK Praha):„Hrály jsme bojovně, myslím, že nám to šlo dobře, jen ve druhé čtvrtině jsme trochu polevily. Více jsme vystřídaly a nehrály jsme úplně koncentrovaně. Ve druhém poločase už jsme se vrátily koncentrované a udělaly jsme si velký náskok. Zahrály si všechny hráčky a za to jsem ráda.“

Natálie Hejková (trenérka USK Praha):„Po návratu z Bourges a náročné cestě jsem očekávala, že to bude ještě kostrbatější utkání, než bylo. Zápas byl docela v pohodě. Nespokojená jsem byla na začátku druhé čtvrtiny. Vyhrávali jsme o dvacet bodů, střídající hráčky nehrály, jak jsem si představovala. Jsem ráda, že se v české lize mohou zapojit do utkání všechny hráčky a přibližovat se výkonnostně k jádru našeho týmu, abychom mohli i v Eurolize používat více hráček. Mrzí nás, že nemohla ještě nastoupit nová posila Isabelle Harrison, ale důvod je možná jiný, než by kdokoliv čekal. Stihli jsme pro ní připravit dres, vyřídit licenci, ale ztratila se zavazadla při jejím letu do Prahy. Snad by je měla mít dnes k dispozici.“

Nikolina Delić (hráčka Nymburka):„Byla to pro mě osobně a asi i pro všechny hráčky velká zkušenost hrát proti euroligovému týmu. Myslím si ale, že jsme mohly hrát lépe. Měly jsme hodně ztrát, a to byla naše největší překážka k vyrovnanějšímu průběhu zápasu.“

Daniel Kurucz (trenér Nymburka):„Část první čtvrtiny nebyla z naší strany špatná. Napadali jsme soupeře po celém hřišti a USK z toho mělo i nějaké ztráty. Vypadalo to chvíli i na docela zajímavý zápas. Ve druhé polovině jsme začali zbytečně střílet, vymýšlet akce, ze kterých měla být už první přihrávka finální a z toho vyplynuly ztráty. Celkem jsme ztratili šestadvacetkrát míč a zrovna USK je ten tým, který dokáže každou ztrátu potrestat. Brzy po změně stran bylo jasno. Líbil se mi dnes výkon Delič a Bittar.“