Slavia zašlapala naděje Levhartic

Poslední únorovou sobotou skončila základní část aktuální sezóny Chance ŽBL. Nejdůležitější duel pro poslední posun v tabulce se odehrál ve sportovní hale Rokytka, kde domácí hráčky Slavie Praha zvládly v koncovce bitvu s Levharticemi Chomutov a sebraly jim poslední šanci na páté místo zajišťující vyšší nadstavbovou skupinu. To i přes nepovedený závěr urval Hradec Králové.

Levhartice do zápasu vlétly s velkou energií a od první minuty si začaly budovat náskok, který se jim podařilo vytáhnout na vedení 11:0 po pěti odehraných minutách a přesné trojce Moniky Satoranské. V následujících pěti minutách už ale přidal hostující tým jen jeden koš a Slavia byla zpět ve hře. V ofenzivnější druhé čtvrtině Levhartice znovu přitlačily v úvodní pětiminutovce, až je Wynn-Pollard poslala do trháku 26:13 čtyři a půl minuty před pauzou, ale Slavia znovu zareagovala a sérií 13:4 v závěru poločasu se dotáhla na hratelnou ztrátu čtyř bodů. Při současném rozložení sil je dost možné, že se oba celky znovu střetnou ve čtvrtfinále play off.

V nervózním závěru rozhodovaly maličkosti, Chomutov může mrzet například pět minutých šestek. Střelkyní zápasu byla nakonec zklamaná Hibalová s 24 body, patnáct bodů přidala Američanka Wynn-Polard. Slavii vedla s 19 body a 13 doskoky Kateřina Rokošová, Ukrajinka Dubniuk přidala 18 bodů a po šestnácti zkušené Suchanová s Hanušovou, která urvala korunku pro nejlepší střelkyni základní části.

Po přestávce šla Slavia poprvé do vedení a z průběhu bylo jasné, že rozhodovat se bude až ve vyrovnané koncovce. V poslední čtvrtině se pak prakticky neustále měnilo vedení obou týmů a skóre se točilo tam a zpátky. Rozhodl tak až úplný závěr. V tom hostující Jesika Hibalová otočila trojkou necelé tři minuty před koncem skóre na 72:71 pro Chomutov. Slavia však odpověděla šesti body v řadě a minutu před koncem se zdálo rozhodnuto. Po oddechovém čase ale Chomutov rychle skóroval díky Hibalové a po ztrátě Slavie pak stejná hráčka snížila na rozdíl jediného bodu. Klíčovou střelu na sebe v závěru útoku těsně před koncem vzala Alena Hanušová a těžkou dvojkou odrazila nápor Chomutova. Divoká trojka Brejchové pak už do koše nepadla a Slavia se mohla radovat.

Žabiny se rozloučily se základní částí domácí pohodovou výhrou nad Brandýsem 95:44. Brňanky v zápase ani jednou neprohrávaly, a i s jistotou druhého místa po základní části hrály s intenzitou. Nejvyšší ji měla bosenská křídelnice Nikolina Knežević, která zářila v prvním poločase a sama s 23 body jen o dva body prohrávala s celým týmem Brandýsa. V závěru první čtvrtiny šly Žabiny do dvouciferného vedení a v druhé čtvrtině si už náskok dokázaly pohodlně dál navyšovat i přes prostřídávání trenéra Viktora Pruši.

Žabiny nepovolily ani po přestávce, udržely nohu na plynovém pedálu a dál navyšovaly náskok. V poslední čtvrtině pak udržely tvrdou defenzivou utrápený Brandýs na pouhých dvou bodech za šestky Kwanzy Murray a rozdíl se posunul na debakl. Brňanky na cestě k výhře donutily soupeřky ke 22 ztrátám, doskočily téměř dvojnásobek míčů a měly úspěšnost z pole 52 procent na rozdíl od 28 procent Brandýsa. Ani nevadilo, že za druhý poločas už Knežević nepřidala ani bod, na čtrnáct bodů se dostala Eliška Hamzová a třináct dala kapitánka Natálie Stoupalová.

Favorizovaný pražský USK si mezi dvěma duely čtvrtfinále Euroligy odskočil do brněnské haly Vodova pro výhru 89:64 nad KP TANY. Pražanky se prvních pár minut zahřívaly, než se dostaly do provozní teploty a 27 body za první čtvrtinu získaly mírné vedení. Následně pak vylepšily defenzivu, udržely Brňanky na čtrnácti bodech ve druhém období a šly do klidnějšího vedení. Třetí čtvrtina pak byla ze strany účastníka EuroCupu nejlepší v zápase, kdy se udržely na kontakt a rozdíl dokonce zvládly o bod snížit. Ke zdramatizování koncovky ale nedošlo, protože Pražanky zvládly bez potíží odskočit ke dvaceti bodům rozdílu v poslední čtvrtině a duel si tak pohlídaly.

Rozhodla výrazně lepší úspěšnost střelby hostujících hráček, a to hlavně za dva body, pomohlo i lepší doskakování USK. Nejlepší střelkyní zápasu byla i tak brněnská Anežka Kopecká s 19 body, na čtrnácti skončila Petra Malíková a na dvanácti Karolína Šotolová. Pětici dvouciferných střelkyň USK vedla Nizozemka Emese Hof se 17 body, na třinácti zakončilo utkání trio Voráčková, Magbegor a Conde.