Šok od SBŠ, ostré derby pro Žabiny

Třemi zápasy pokračoval v sobotu program v Chance ŽBL. V rámci třináctého kola došlo na zajímavé souboje i překvapení. Brněnské derby i podruhé v této sezóně připadá Žabinám po výsledku 71:82 z pohledu KP TANY, velmi cennou výhru 76:69 veze Ostrava z Chomutova.

Zápas v Brně byl skvělý hned o úvodních minut, nechyběl mu náboj, velmi dobrá atmosféra díky vysokému počtu fanoušků, kteří dorazili na „dvojzápas“ do STAREZ arény Vodova a samozřejmě i velmi dobré výkony. Ze startovní čáry rychleji vyrazily Žabiny, které rychle vedly 5:0 a následně 9:3, ale pak se domácí tým zkonsolidoval a přesnou hrou otočil skóre. To vzrostlo až do vedení 22:16 pro domácí tým, než čtvrtinu uzavřela přesnou trojkou hostující Petra Záplatová. Druhá čtvrtina byla ze strany Žabin výrazně lepší, zejména start byl bleskový a KP TAN reagovalo jen úspěšnými trojkami. I z této vzdálenosti jim ale na chvíli vyschnul prach a v polovině druhé čtvrtiny Záplatová další trojkou poslala poprvé Žabiny do dvouciferného vedení, které částečně vydrželo do přestávky.

Za první poločas padlo do koše z obou stran hned třináct trojkových pokusů, Žabiny využívaly více týmovou hru s asistencemi – Záplatová si jich připsala hned sedm k devíti bodům. Za poločas byly na deseti bodech hned tři hráčky, a to domácí Galíčková a hostující Cunane s Knežević.

Ve třetí čtvrtině se oba celky zaměřily daleko více na defenzivní činnost a skóre už najednou nepřibývalo tak rychle. Královopolanky se dokázaly udržet ve hře a dostat se zpátky na kontakt, už jen tříbodový rozdíl svítil na tabuli po další trojce Evy Kopecké dvanáct minut před koncem. Tahle trojka však nastartovala rozhodující fázi zápasu. Na ní zareagovaly Žabiny dokonce osmnácti body řadě – sedmi do konce třetí čtvrtiny a dalšími jedenácti na úvod čtvrtiny poslední, a to zápas rozhodlo, neboť po této sérii byl rozdíl dokonce na jedenadvaceti bodech. V závěru se už kvalita ze hry na obou stranách spíše vytratila, objevilo se několik tvrdých zákroků od obou týmů a KP TANY ještě mírně rozdíl stáhlo, porážku ale odvrátit nedokázalo.

Žabinám tak ani nevadila absence rozehrávačky Elišky Hamzové, když se dalším skvělým výkonem blýskla Američanka Cunane, která zapsala 20 bodů a devět doskoků a vedla pět dvouciferných střelkyň svého týmu. Na sedmnáct bodů s devíti asistencemi se prostřílela Petra Záplatová, při své premiéře v týmu dala deset bodů slovenská křídelnice Nikola Dudášová. KP TANY vedla patnáctibodová Šotolová, o bod méně dodala Eva Kopecká, ani bod nepřidala po desetibodovém prvním poločase Galíčková, na sedmi bodech zůstala Anežka Kopecká.

Start jako z noční můry potkal Levhartice Chomutov v domácím utkání s Ostravou. Severočešky ztrácely rychle 0:8, ani pak se výrazně nezlepšily a po šesti minutách prohrávaly už 5:17 a v první čtvrtině byl rozdíl krátce dokonce osmnáctibodový. Levhartice se výrazně trápily hlavně v útoku, kdy za první poločas proměnily jen něco málo přes dvacet procent jejich pokusů. Po trojce hostující Iliny Selcove byl tři minuty před poločasem dokonce stav 40:19 pro Ostravu.

Po vyrovnané třetí čtvrtině odstartovaly Levhartice hrající bez autorky třiceti bodů z posledního utkání Valentýny Kadlecové poslední desetiminutovku sérií 14:4 a dostaly se na kontakt, ale Ostrava dokázala v klíčových chvílích vždy zareagovat a nedovolila Chomutovu větší přiblížení či vyrovnání stavu.

Levhartice proměnily jen 30 procent svých střel z pole, lepší střelecký výkon předvedla jen Wynn-Pollard s 24 body a deseti doskoky, ale i ona trefila jen třetinu svých střel z pole. India Pagan nastřílela sedmnáct bodů, navíc doskočila šestnáct míčů. Selcova dodala patnáct bodů. Ostrava se třetí výhrou srovnala s Brandýsem a Slovankou a odskočila od Trutnova.

Pohodovou výhru si připsal pražský USK nad Slovankou v poměru 97:35. Domácí celek neměl problémy od samého začátku, rychle vedl dvouciferným rozdílem a dál kontroloval náskok i po prostřídání sestavy. Zastavit se podařilo kompletní tým Slovanky, kromě jedné z elitních ligových střelkyň Elišky Hálové. Až v poslední čtvrtině se podařilo hostujícímu týmu překonat dvouciferný počet bodů ve čtvrtině. Náskok byl až na dvaašedesáti bodech, o které duel i skončil.

Jedinou hráčkou Slovanky, která dala víc než jeden koš z pole, byla autorka 23 bodů Eliška Hálová. USK válel na doskoku – Ezi Magbegor přidala ke 25 bodům 15 doskoků, Emese Hof zapsala 19 bodů a 19 doskoků.