Střelnice Nymburka a USK

Sobota nabídla další dva duely osmnáctého kola ŽBL. V obou zápasech viděli fanoušci vysoké skóre a výhry favorizovaných domácích týmů. Mistrovský USK Praha přestřílel v derby Slávii 94:73 a Nymburk si poradil se Slovankou 97:65.

Slávistky se držely poločas

Pražské derby mezi Slávií a USK slibovalo ofenzivní podívanou a diváci v hale na Královce si přišli na své. Slávistky se v prvním poločase velmi dobrou střelbou držely na kontakt a favorizované domácí hráčky nemohly houževnaté soupeřky setřást. Duel se zlomil v úvodu třetí čtvrtiny, kdy si Slávistky nechaly soupeřky utéct na dvouciferný rozdíl, ze kterého už se nedostaly. Sice stále dobře střílely, ale nechaly si dát od euroligového celku sedmadvacet bodů ve třetí čtvrtině a zápas jim ujel.

Domácí střeleckou hvězdou byla Švédka Amanda Zahui, která zatížila konto Slávie šestadvaceti body, šestnáct bodů přidala Režanová a patnáct Karolína Elhotová. Španělská rozehrávačka Xargay se blýskla třinácti asistencemi. Poražené držela výborným výkonem Kristi Bellock, která zaznamenala 29 bodů a 13 doskoků, Pudláková přidala 16 bodů.

Ivan Beneš (asistent trenéra ZVVZ USK Praha): „Bylo to poměrně vyrovnané utkání, kde vítězil především útok nad obranou. Ve druhém poločase jsme se na tuto činnost zaměřili a zlepšili obranu, čímž jsme si vytvořili rozhodující náskok. Dnes byl vidět útočný basketbal.“

Martin Stavěl (trenér BLK Slavia Praha): „Celkově bych mohl říct, že jsme proti USK odehráli jedno z těch lepších utkání, měli jsme velice dobrý vstup do zápasu a v počátku jsme i solidně bránili, nicméně to bylo to, co nás trápilo celý zápas. Myslím si, že jeden z hlávních důvodů naší prohry byly doskoky hráček USK Praha, měly hrozně moc doskoků druhých i třetích útoků. To je velice těžké, hráčkám se to dostává do hlavy. Soupeř využil svoji výškovou převahu. Nicméně musím říct, že co se týče útoku a hry na útočné polovině, jsem spokojený. Dobře jsme pohybovali balonem, měli jsme spoustu asistencí a ten náš útok po většinu času vypadal celkem slušně a zhruba takto bychom měli hrát.“

Nymburk blízko další stovky

Nymburské trápila během reprezentační pauzy velká marodka, ale tým se dal dostatečně do pořádku, aby bez problémů přehrál Slovanku. Ve středočeském derby vyhrály domácí hráčky hned první čtvrtinu dvouciferným rozdílem a od té chvíle zápas kontrolovaly. V každé čtvrtině daly minimálně jedenadvacet bodů a Slovanka dala maximálně ve třetí desetiminutovce devatenáct. Doskakování ovládl Nymburk 52:35.

Vítězky se opíraly hlavně o zahraniční posily, když se na dvaceti bodech shodly Vaughnová a Chomenčuková, druhá jmenovaná navíc přidala i 14 doskoků. Sedmnáct bodů přidala Belgičanka LInskensová. Slovanka měla ve svém středu jen dvě výraznější střelkyně. Denisa Harapesová se blýskla 23 body, Kingová dala o tři body méně.

Radek Šnábl (trenér Slovanky Mladá Boleslav): „Zápas se rozhodl tím, že jsme v první čtvrtině na útočné polovině dokázali vytvořit řadu otevřených pozic, které jsme ovšem neproměňovali. V procentu úspěšnosti jsme se chvílemi dostali až na dvacet procent střelby a nebyly to střely, které by byly těžké. Hráčky, které obvykle bodově táhnou tým, a alespoň jedna se v dosavadním průběhu sezony střelecky chytla, dávaly své body až v závěrečných minutách utkání, kdy už bylo rozhodnuto. Pro mě to bylo velice poučné. Poprvé za měsíc, co Slovanku trénuji, jsem viděl reakci týmu na vyloženě nepříznivou mentální situaci. Ukázalo mi to, kdo se s tím, jak popasuje, a to je před očekávaným prvním kolem play-off, pravděpodobně proti Nymburku, velice poučné.“

Daniel Kurucz (trenér DSK Basketball Nymburk): „Měli jsme výborný začátek. Byli jsme na Slovanku dobře připravení. Ukázalo se, že jsme lepší tým a vítězství bylo v podstatě velice lehké. Pro nás je v naší situaci důležité, že se další hráčka nezranila. V utkání jsme zkoušeli jiný způsob bránění clon. Trochu z toho těžila Harapesová, autorka 21 bodů, a je vidět, že na tom musíme ještě zapracovat. Chtěli jsme dát stovku, ale možná to trochu hráčky svazovalo a udělaly nějaké chyby, po kterých jsme naopak dostávali body my. V utkání jsem se snažil pravidelně střídat, aby hráčky odehrály kolem dvaceti minut, což se nepovedlo jen u podkošových hráček, kde jsem měl jen tři k dispozici.“

Denisa Harapesová (hráčka Slovanka MB): „Nevyšla nám střelba, jak jsme si představovali, procento bylo hodně nízké. Moc nám nevycházela ani obrana. Špatně jsme rotovali a dostávali jsme hodně jednoduchých bodů zpod koše. Tomu se zase na druhou stranu není možné divit, protože Nymburk byl daleko vyšší než my. My nemáme vlastně žádnou klasickou pivotku, a kromě jedné čtyřky, musí pod košem hrát křídla. Rádi bychom se udrželi na sedmém místě, což by s velkou pravděpodobností znamenalo čtvrtfinále s Nymburkem. V zápasech play-off bychom pochopitelně chtěli uhrát daleko lepší výsledky.“

Krystal Vaughn (hráčka DSK Basketball Nymburk): „Byl to dobrý zápas. Byla jsem ráda, že jsme si po skoro dvaceti dnech zase zahráli zápas. V průběhu utkání jsme se dopustili nějakých chyb, ale jinak to byl pro nás poměrně snadný zápas. Dobrou obranou jsme dokázali už na začátku setřást soupeře do více než desetibodového manka. Hráli jsme „pro zábavu“ a zábava to pro nás opravdu byla. Zkoušeli jsme nějaké nové prvky v obraně, na kterých jsme intenzivně pracovali v minulém týdnu. V zápase jsme dokázali využít naší výškové převahy, ale i výborné hry hráček na perimetru.“