Stříbrný přes bronzový a generálky na poháry

Čtyřmi utkáními se dohrál v sobotu program jedenáctého kola Chance ŽBL, posledního kompletního kola v tomto kalendářním roce. Nikdo z outsiderů nenavázal na páteční překvapení Slovanky, naopak do nového roku půjdou v pohodě favorité.

Jako generálku na další duely v evropských pohárech šla do sobotního programu hned trojice týmů. Podle očekávání uspěl pražský USK, který doma s Trutnovem ovládl první čtvrtinu 35:12 a od té doby bez větších potíží kontroloval jasnou výhru. Pohodovou výhru získalo také KP TANY Brno, které si na nováčka z Brandýsa na jeho hřišti vyšláplo ve velkém stylu a také duel od začátku kontrolovalo. Nejtěžší práci pak měly Žabiny Brno, které v souboji stříbrného s bronzovým týmem z loňské sezóny vyhrály na hřišti Chomutova 79:72.

Levhartice neprožívají tak dobrou sezónu jako Žabiny, ale zároveň načerpaly důležité zkušenosti z duelů EuroCupu a Brňanky dokázaly potrápit možná ještě o něco více, než ve středu turecký Besiktas. Svěřenkyně trenéra Pavla Staňka sice vedly jen v první čtvrtině, naposledy v sedmé minutě, ale i tak to nebyl pro Žabiny vůbec jednoduchý zápas. Brňanky sice na křídlech podkošové převahy utekly ve druhé čtvrtině poprvé do dvouciferného náskoku (32:21), ale domácí hvězda Wynn-Pollard zavelela a dostala svůj tým zpět do hry. Jedna její prakticky individuální série znamenala snížení na rozdíl dvou bodů a po odpovědi Žabin ve třetí čtvrtině pak svou troškou do mlýna přispěla Anna Rylichová a rozdíl byl jedenáct minut před koncem pouhý bod. V poslední čtvrtině však potkalo Levhartice střelecké trápení, daly jen čtrnáct bodů, nejméně za celý zápas a Žabiny si uhlídaly vedení.

Přitom ještě pět minut před koncem byl po koši Valentýny Kadlecové rozdíl pouhé tři body, dvě minuty před koncem trefila velkou trojku Rylichová a rozdíl byl na šesti bodech, aby na druhé straně okamžitě reagovala stejnou mincí Petra Záplatová a prakticky definitivně rozhodla. Dohromady na obou stranách padlo jen sedm trojek ze 41 pokusů, méně to vadilo Žabinám, které více ztrácely, ale lépe doskakovaly a převahu na bodech z vymezeného území měly 56:24. Bodově byla sice nejlepší domací Wynn-Pollard s 20 vstřelenými body, ale pouze o jediný bod zpět byla hostující Záplatová, kterou podpořila 14 body Eliška Hamzová a 12 Elissa Cunane.

Skvělou formu posledních týdnů potvrdila nejlepší ligová střelkyně Alena Hanušová, která 24 body dovedla Slavii k výhře nad Ostravou 79:66. Navíc měla podporu od Dariji Dubniuk, která přidala 21 bodů. Ostrava přitom odehrála velmi dobré tři čtvrtiny, ale ve druhém hracím období odpadla, prohrála jí desetibodovým rozdílem a od poloviny třetí čtvrtiny nebyl soupeřkám ani na dostřel. Pražanky se blýskly deseti úspěšnými trojkami, které vykompenzovaly ztrátu z čáry trestného hodu, Ostrava se navíc trápila z dvojek.

Double-double domácí Kateřiny Rokošové za 12 bodů a 10 doskoků dorovnala hostující India Pagan s 15 body a 11 doskoky, na jedenáct bodů se dostaly Kateřina Káňová a Hannah Little.

Podruhé v sezóně se podařilo pražskému USK dostat na hranici 111 nastřílených bodů. Po Slovance nastřílely Pražanky stejně bodů i Trutnovu při výhře 111:42. Po výrazné první čtvrtině si USK připsal dvě relativně slabší dvě desetiminutovky, během kterých se ale Trutnov nedokázal zlepšit střelecky a nadále ztrácel. Na sezónní maximum se pak svěřenkyně trenérky Hejkové dostaly skvělou poslední čtvrtinou s osmatřiceti nastřílenými body. Číslovkou dne byla pro Trutnov sedmička – tolikrát uspěl hostující tým z dvojek, trojek i šestek. Na asistence vyhrál domácí tým 35:11. Střelecky se tentokrát nejvíc prosadila španělská křídelnice María Conde s 21 body, na čtrnáct se dostaly Ezi Magbegor z Austrálie a slovinská kapitánka Teja Oblak. Trutnov táhla devítibodová Tereza Králová.

Pro celkem pohodovou výhru 102:66 před odjezdem ke klíčové odvetě EuroCupu do Montpellieru si dojely do Brandýsa hráčky KP TANY Brno. Svěřenkyně trenérky Marcely Krämer si pomohly velmi dobrou první čtvrtinou, kdy nenechaly soupeřky udržet se na kontakt, po třech minutách vedly po trojce Petry Malíkové 12:2, o pět minut později byl stav 24:9 a od té doby hostující hráčky vedení kontrolovaly. Oba týmy velmi dobře střílely za tři body, ale KP TANY s větší frekvencí, navíc Brňanky výrazně lépe střílely za dva body a méně ztrácely míče.

V závěru se dostaly na palubovce hráčky z lavičky z obou týmů a ani jedna z hlavních opor KP TANY tak nemusela odehrát výrazněji přes dvacet minut. Na pětadvaceti minutách se zastavila Michaela Vondráčková, která byla s 20 body nejlepší střelkyní zápasu, šestnáct nastřílela Tereza Trávníčková a patnáct Lucie Svatoňová.