Šujanová dovedla KP do semifinále, kde je i USK

Kapitánka zavelela vstříc semifinálovému derby

Možná trochu překvapivě byla série mezi KP Brno a pražskou Slavií zatím nejvyrovnanější ze všech čtvrtfinálových klání. Pražanky ale nevyužily ani jednu ze svých dosavadních šancí, jak brněnského favorita na cestě do semifinále zastavit. Poslední možnost měly dnes, čímž by zároveň oddálily konec své sezony.

Naopak brněnskému KP by se ukončení série v nejkratší možné době vzhledem k náročnému programu posledních dnů náramně hodila. A vypadalo to, že právě tato motivace je tou silnější, protože domácí basketbalistky na soupeřky vlítly s jasným cílem nerozhodovat utkání tentokrát až v závěrečné čtvrtině.

To se jim celkem bez problémů dařilo. Díky přesnější střelbě a lepšímu doskoku vedly minutu před koncem od 17 bodů a zdálo se, že jasně míří za postupem. Jenže právě posledních 60 vteřin se brněnskému celku nepodařilo. Tři ztráty a z nich osm slávistických bodů dalo Pražankám naději na zvrat nebo alespoň ještě zdramatizování utkání.

Chtěla-li Slavia pomýšlet na prodloužení sezony, nesměla si nechat utéct začátek druhého poločasu. Bylo vidět, že hostující hráčky si dávají pozor, aby jim KP ve skóre neuteklo. Ale zatímco v defenzivě se jim dařilo soupeře částečně držet na uzdě, útok se zasekl a nedovolil jim snížit manko.

KP si sice vzalo zpět dvojciferný náskok, ale už to nebyla taková jízda jako po většinu prvního poločasu. Domácí hráčky se musely mít neustále na pozoru, aby nepřišly o postup. Zatímco ve třetí čtvrtině dával odstup okolo 13 bodům Slavii ještě reálnou šanci na zvrat, ta se s blížícím se koncem snižovala až k nule.

Brněnská Stará sice ustoupila ze svého dosavadního osmnáctibodového průměru ve čtvrtfinále play-off, ale KP to mrzet nemuselo. Perfektní výkon totiž předvedla Edita Šujanová. Zkušená pivotka střílela s neuvěřitelnou přesností. Z 12 střel z pole, z nichž jedna byla za tři body, minula jedinou a připsala si celkem 24 bodů. Svou úspěšnost dokonce vyšponovala na hodnotu 30.

Basketbaloví fanoušci se po dnešní výhře KP mohou těšit na atraktivní brněnské derby v semifinále play-off ŽBL.

Martin Pospíšil, KP Brno: "Velice důležitý byl náš dobrý vstup do zápasu, což se přeneslo do dalšího vývoje. Zbytečný byl pokles naší koncentrace v závěru poločasu, tím jsme soupeři ještě nabídli možnost pomýšlet na zvrat. V dalším průběhu jsme se ale dostali do tempa, které nám vyhovovalo a dokázali kontrolovat dění na hřišti. Jsme velice rádi, že ze série zvládla v co nejkratším čase, protože Slavia má kvalitu a ve všech střetnutích ji ukázala."

Stanislav Onuška, BLK Slavia Praha: "Zajímavá série, rozhodlo, že máme k dispozici 7 či 8 hráček. Brno má svou kvalitu, postoupilo zaslouženě. V první a druhém utkání jsme však byli v některých fázích lepší. Porazit Brno, které hraje agresivní basketbal, s úzkým kádrem není jednoduché. Celkově v lize není velký rozdíl mezi druhým a sedmým týmem. Naše hráčky mě nezklamaly, ale je potřeba pracovat s větším počtem, abychom na tréninku mohli postavit situace pět na pět."

Podle plánu: USK v semifinále

Pokud by měl mít letos někdo vůbec šanci ohrozit další stoprocentní sezónu suverének z pražské Královky, rozhodně to není čtvrtfinálový soupeř z Mladé Boleslavi. Hráčky Slovanky zkusily soupeře alespoň částečně potrápit a odehrály svou nejlepší první čtvrtinu v prvním kole play-off. Jenže na USK to nestačilo.

Obhájkyním titulu se oproti minulému zápasu vrátila do sestavy česká reprezentantka Alena Hanušová. Právě ona byla v prvním poločase nejvytíženější hráčkou domácího celku. Už ve druhém dějství daly domácí basketbalistky jasně najevo, že ani tentokrát nepřipustí sebemenší pochybnosti o tom, kdo postoupí do semifinále.

Domácí tým i ve třetím čtvrtfinále překonal stobodovou hranici. Stalo se tak ještě před polovinou závěrečné čtvrtiny. Hráčky USK si navíc k tomu milníku nepomohly ani jednou úspěšnou trojkou. Tu zaznamenaly až v posledních pěti minutách. Blízko k double double byla Thomas, která za 20 minut na hřišti posbírala 14 bodů a 9 doskoků. Slovanka odehrála poslední utkání v sezoně se sedmi hráčkami a únava byla na konci už hodně znát.

Pavel Kubálek, ZVVZ USK Praha: "Jsme rádi že za sebou máme úspěšně čtvrtfinále. Holky v sobě našly sílu a předvedly zlepšenou obranu a bavily se v útoku. Jen je škoda že se nepodařilo skórovat Julče Pospíšilové, aby se na výsledku podílely úplně všechny hráčky."

Kateřina Jurková, Slovanka MB: "Výsledek asi nikoho nepřekvapil, já jsem ráda, že to máme za sebou a že se nikdo nezranil. Doma jsme hrály o něco líp ale s výsledkem 3-0 je to pro nás konec sezóny."