Tajenka základní části rozluštěna

Dnešním dnem byla napsána tečka za základní částí Ženské basketbalové ligy 2016/17. Poslední kolo rozluštilo tajenku úmístění po základní části a tedy i čtvrtfinálových dvojic pro play-off.

DSK Basketball Nymburk - BA Karlovy Vary 73:59 (24:13 37:29 55:44)

Nymburské basketbalistky věděly, že výhra nad karlovarskou BA jim zajistí nejhůře čtvrté místo. Domácí hráčky nepustily BA ani jednou do vedení a v klidu si došly pro kýžené dva body. A to i přes to, že trenér Kurucz dal příležitost všem hráčkám a rozhodně nelpěl pouze na oporách týmu.

BA ale nakonec prohra nemusí tolik mrzet. Přímý konkurent v boji o postup do play-off SBŠ Ostrava totiž podle očekávání nevyzrál na KP Brno, a tak osmé místo zůstalo západočeskému celku. Ten si tak zopakuje loňskou čtvrtfinálovou sérii se ZVVZ USK Praha.

Daniel Kurucz, DSK Basketball Nymburk: „Zápas se rozhodl už v první čtvrtině, kterou jsme vyhráli o 11 bodů a pak jsme udržovali vedení až do konce zápasu. Karlovy Vary hodně bojovaly a i když jsme vedli po celé utkání, byl zápas relativně dramatický. Myslím, že se mohl zápas líbit všem, kromě trenérů obou týmů. Obě družstva vyrobila dohromady 43 ztrát, z toho my dvaadvacet a některé ztráty byly těžko pochopitelné a plynuly spíše z exhibice, kdy si hráčky myslely, že projde úplně všechno. Ztrátami jsme právě vytvořili zápletku utkání, protože jsme stále soupeře udržovali na dostřel. V dalších zápasech by se nám takové chyby mohly vymstít. Na druhou stanu jsem spokojený, že si mohly zahrát všechny hráčky a že jsme ukázali šíři našeho kádru.“

Karel Drahokoupil, BA Karlovy Vary : „Největší rozdíl mezi námi a Nymburkem byl v produktivitě střelby. Pokud máme produktivitu 30% a soupeř 48% nemáme nárok vyhrát. Holky bojovaly, makaly, ale tou střelbou se vlastně porazily samy. My se s produktivitou střelby trápíme celou sezonu. Rozdíl ve skóre se stále držel kolem deseti bodů a více. Nymburk nám trochu utekl na dvanáct nebo patnáct, my jsme se přiblížili zase na těch deset, ale udělali jsme dvě tři chyby a soupeř to okamžitě potrestal. Myslím, že se nám povedlo v prvním poločase vyvést Nymburk z rovnováhy zónovou obranou. Bylo ale jasné, že po přestávce na nás budou domácí lépe připravení a to ukázalo. Prostě Nymburk je zkušenější než my.“

KP Brno - SBŠ Ostrava 85:59 (19:17 47:32 66:41)

KP Brno skončilo dvakrát za sebou na straně poražených a na to rozhodně nebylo z posledních týdnů zvyklé. Především porážka ve finále Nilfisk FINAL 4 brněnské basketbalistky hodně mrzela. Pokud si nechtěly nechat utéct těžce vydřené třetí místo po základní části, musely se v zápase s Ostravou vrátit na vítěznou vlnu.

Jenže Ostrava měla o motivaci také postaráno. V případě úspěchu by získala svou historicky první účast ve vyřazovacích bojích. Možná i díky tomu vedla po pěti minutách 15:7, jenže pak KP Brno zabralo v obraně a do konce čtvrtiny neinkasovalo. To mu pomohlo dostat se zpět do zápasu a po tom, co se domácí hráčky dostaly do vedení, už ho do konce zápasu nepustily.

KP Brno k vítězství dovedla silnější lavička, která tu hostující přestřílela 55:13. Brňankám pomohlo také o deset bodů více z trestných hodů a uhájily tak třetí místo v tabulce bez ohledu na další zápasy. To Ostrava kvůli horšímu skóre ze vzájmených zápasů s Karlovými Vary nepostoupila do play-off.

Marian Svoboda, KP Brno: "Povinné vítězství nebylo úplně snadné, brzdí nás únava. Čtyři těžké zápasy za týden jsou znát. Třetí místo v lize nás moc těší, je to za daných okolností skvělý výsledek. Nyní se pokusíme načerpat  nové síly a připravit se na další náročný program."

Tibor Jány, SBŠ Ostrava: "Odehráli jsme dobrou první čtvrtinu, dál se však prosazoval všestranně lepší soupeř. I potom jsme však v herním úsilí vydrželi až do konce."

Sokol ZVUS Hradec Králové - MK Technic Brno 97:47 (21:12 46:27 72:31)

Hradecké Lvice věděly, že vítězství jim pojistí druhé místo po základní části a play-off souboj ve východočeském derby s Trutnovem. No a nováček MK Technic Brno neměl být příliš těžkou překážkou za tímto cílem. Ještě do poloviny druhé čtvrtiny držely Brňanky s domácími krok, ale pak přišel velký ofenzivní výpadek. Čtyři body za 15 minut. A o zápase bylo rozhodnuto.

Domácí našly ve svém středu hned pět dvouciferných střelkyň a další dvě měly k této metě velmi blízko. Klára Rosenbaumová byla blízko double-double, když jí chyběl pouze jediný doskok k dosažení tohoto individuálního zápisu.

Romana Ptáčková, Sokol ZVUS Hradec Králové: „V prvním poločase jsem zejména s naší obranou nebyla moc spokojená. Upozorňovala jsem hráčky na nebezpečí, které nám hrozí z perimetru soupeře a přes to jsme nechaly soupeřky střílet a proměňovat. Pak se naše hra v obraně zlepšila a druhý poločas již snesl přísnější měřítko, ten první poločas mi přišel jako v tréninkovém tempu. Potvrdily jsme druhé místo v tabulce a to je pro nás skvělá výchozí pozice do play off.“

Lucie Zítková, MK Technic Brno: „Začátek utkání se nám vydařil. Šla nám obrana, dařila se střelba za tři body. Pak přišly tradičně zmatky v naší hře, začne to obranou a končí to v útoku. Přestala se nám dařit střelba a začal se ukazovat obrovský rozdíl v kvalitě dnešních soupeřů. Naše postavení po základní části odpovídá tomu, z jakých hráček máme tým poskládaný. Doufám, že v play out budeme hrát se soupeři, které dokážeme porazit. Byla bych ráda, kdybychom porazily Slovanku a Strakonice. Chceme se připravit na baráž a v ní se zachránit.“

Slovanka MB - U19 Chance 81:48 (26:14 45:26 63:33)

Zbytečný zápas? Ani ne. Ano, Slovanka už se nemohla pohnout z desátého místa po základní části, ale prohra by jí mohla dostat do problémů pro fázi play-out. Naopak úspěch by znamenal relativní klid a odstup od poslední dvojice s jedinou výhrou. Strakonická U19 Chance však šance na vylepšení dojmu ze základní části nevyužila.

Slovanka si nenechala projít zápas mezi prsty. Strakonicím nedala šanci, dobře bránila a efektivně útočila. Středočešky měly i výbornou podporu z lavičky, která přehrála tu hostující 37:4.