Trápení USK pokračuje, Žabiny vládnou, do Final4 jde Slavia

Trápení USK v Eurolize pokračuje, když v elitní evropské soutěži podlehly potřetí v řadě, tentokrát s francouzským Bourges. Ve Středoevropské lize naopak pokračuje série bez prohry Žabin Brno, které si i napodruhé poradily s Košicemi. A posledním účastníkem Final4 Českého poháru žen je Slavia, která přehrála ve čtvrtfinále Slovanku.

Třetí prohra v řadě

USK Praha v desátém kole Euroligy prohrál 70:81 v Bourges a po třetí porážce za sebou přišly o druhé místo v tabulce, které přepustily právě francouzskému celku. Třetí prohra v řadě je nejdelší negativní sérií za poslední dva roky.

Po vyrovnaném úvodu zápasu hráčky USK ztratily druhou čtvrtinu 18:26 a nabraly dvoucifernou ztrátu. Tu dokázaly sice prakticky kompletně zlikvidovat, když se přiblížily až na rozdíl pouhých dvou bodů, na obrat však neměly. Francouzský tým doma podlehl jen suverénovi skupiny A ruskému Jekatěrinburgu v závěru drama nedovolil v poklidu si hlídal výhru.

Výběr trenérky Natálie Hejkové vedla s 18 body a 10 doskoky tradičně Alyssa Thomas, Valeriane Ayayi si připsala 16 bodů, Kateřina Elhotová 15. Vítězky vedla s 21 body Alexia Chartreau.

Natália Hejková (trenérka USK Praha):„V novém roce se nám nedaří a je to pořád stejná písnička. Nemáme dost široký kádr, a když proti nám někdo hraje dobrou, agresivní obranu, tak nám dojdou síly. Ukazují to i statistiky. Naše lavička udělala sedm bodů, zatímco Bourges 38.“

Do Varů pojede Slavia

Basketbalistky Slavie Praha porazily ve čtvrtfinále Českého poháru Slovanku 85:56 a jako poslední postoupily na závěrečný turnaj. Už dříve si účast ve Final Four zajistily obhájkyně loňského titulu KP Brno, Hradec Králové a Nymburk. Slavia za výhrou směřovala už od úvodu, první čtvrtinu vyhrála o deset bodů a v navyšování náskoku pokračovala po celou první půli. Po přestávce se Slovanka krátce zlepšila a udržela ve třetím období vyrovnané skóre, závěr ale znovu patřil Slavii. Nejlepší střelkyní utkání se stala s 22 body Pražanka Cherise Beynon, šestnáct bodů doplnila její spoluhráčka Michaela Vondráčková. Slovanku táhla s 19 body Monika Satoranská.

Žabiny stále bez prohry

Žabiny Brno potvrdily dominanci ve své skupině Středoevropské ligy CEWL a zvítězily na palubovce slovenských Košich 78:59. Do Final4 tak jsou z nejlepší možné pozice. Vstup do zápasu vyšel Brňankám parádně, už během první čtvrtiny si vybudovaly dvouciferný náskok. V poločase odcházely do šaten se 13 body k dobru a nic nenasvědčovalo tomu, že by se průběh utkání měl dramaticky změnit. Do druhé půle však Košičanky vlétly s velkou dávkou energie a vzhledem k tomu, že Brno během prvních 5 minut nedokázalo skórovat, vyrovnal rychle slovenský tým na 36:36. Více než remízu však Žabiny nepřipustily a v poslední desetiminutovce opět převzaly nad hrou plnou kontrolu. Střelecky se dnes nejvíce prosadily Petra Záplatová s 19 body, Justina Matuzonyté s 13 body a Nikola Dudášová s 12 body. Marques Webb si odváží double-double za 10 bodů a 14 doskoků. Na straně soupeřek nám největší porci bodů nasázela Logic a to 15. Do finálového turnaje tedy postupuje Brno bez ztráty bodu, postupují i jejich dnešní soupeřky z Košic. Čtveřici týmů pro Final4 pak ze skupiny A doplní Hradecké lvice a Piešťanské Čajky, které rovněž čeká ještě závěrečný vzájemný souboj ve skupině. Ten už však na složení postupující dvojice nemůže nic změnit.