Trio postupujících

Všechny tři celky s matchbaly ukončily své čtvrtfinálové série v nejkratším možném čase. Do semifinále tak postupují Žabiny Brno, Sokol Hradec Králové i Levhartice Chomutov. Čeká se na nedělní start série suveréna ZVVZ USK Praha se Slovankou.

Úžasnou koncovku nabídly fanouškům ve třetím čtvrtfinále hráčky KP Brno a Sokola Hradec Králové. Východočešky zvítězily i podruhé v Brně, tentokrát 69:67 a postupují jako první do semifinále. Celku trenérky Marcely Kramer končí sezóna předčasně.

Královopolanky stále bojující v úzké sestavě vstoupily do utkání o všechno náporem a od prvních sekund a rychlého koše Evy Kopecké držely těsné vedení. Hradec od úvodu za soupeřkami vlál a snažil se udržet krok, na obou týmech ale byla patrná nervozita z důležitosti zápasu a přidala se nižší úspěšnost střelby. Ta zabránila KP vybudovat si větší náskok, ten nejtěsnější ale po první čtvrtině udržely, když na pětibodovou minisérii Lvic odpověděla košem krátce před koncem první čtvrtiny Kateřina Galíčková. Prostřední pasáž druhé čtvrtiny ale zastihla KP ještě ve vetší střelecké krizi, navíc se svěřenkyně Romany Ptáčkové chytily a ujaly se vedení. To po trojce Pamely Effangové vzrostlo tři minuty před přestávkou až na osm bodů. Odpověď KP v podobě série 6:1 ale skóre do přestávky prakticky srovnala. Domácí tým i po přestávce bojoval, ale skóre mu postupně unikalo a v závěru třetí čtvrtiny byl rozdíl mezi oběma celky poprvé v duelu dvouciferný. Osm minut před koncem byl rozdíl až třináctibodový, Brňanky ale ještě jednou zabraly a byly blízko velkého obratu. Minutá šestka Kateřiny Zeithammerové jim totiž dala naději a šest sekund před koncem Petra Malíková těžkou trojkou srovnala skóre. Na Hradec zbyl ale poslední útok, ve kterém se obranou šikovně prosmýkla Zeithammerová a „floatrem“ rozhodla. Následná odpověď Malíkové z půlky hřiště už cíl nenašla a Hradec se mohl radovat.

Zeithammerová s Effangovou byly nejlepší střelkyně zápasu s 21 body, ani tak nepotřebovaly velkou pomoc spoluhráček. Malíková byla lídrem KP s 18 body, na jedenácti bodech se shodly Anežka Kopecká a Kateřina Galíčková.

Druhým postupujícím do semifinále play off Chance ŽBL se staly basketbalistky Žabin Brno. Hráčky z Rosničky si na domácí palubovce potřetí v této sérii a pošesté v tomto ligovém ročníku poradily s Ostravou, tentokrát 83:59 a zajistily si tak postup.

Od začátku bylo jasné, že Ostrava nemá co ztratit, vlétla do zápasu divokou ostrostřelbou se snahou co nejvíce potrápit Žabiny a dařilo se. Hostující celek vedl až o šest bodů a Brňanky v obraně trochu nestíhaly. Pak se ale uklidnily, od druhé čtvrtiny přitlačily právě na obrané polovině. Ve druhém a třetím období dovolily Žabiny soupeřkám dohromady jen patnáct bodů a vybudovaly si dvacetibodové vedení, kterým daly zápasu jasný směr. Ostrava se v závěru zlepšila, ale už neměla na zvrat a svěřenkyně Viktora Pruši si postup pohlídaly.

Střeleckými hvězdami zápasu byly dvě dvacetibodové střelkyně – domácí Petra Záplatová a hostující Adéla Smutná. Záplatové pomohla s 19 body Natálie Stoupalová a se třinácti Elizabeth Cunane. Ostravu zkoušela od konce sezóny uchránit Tereza Motyčáková s 15 body, 8 doskoky a 8 asistencemi, ale také sedmi ztracenými míči.

Neuvěřitelně smolnou sérii s Chomutovem si prožily basketbalistky pražské Slavie. Celek trenéra Dušana Medveckého prohrál všechny tři zápasy v koncovce, poslední dva vítěznou střelou těsně před koncem a Chomutov si připisuje historický postup do semifinále Chance ŽBL.

Slavia nastoupila v Chomutově ve velkém stylu a po necelých třech minutách už si braly Levhartice oddechový čas za stavu 0:8. Bylo ještě hůře, když Pražanky vedly 15:2 a 17:4, než se domácí celek tlačený fanoušky pomalu začínal dostávat zpět do hry. Výborným závěrem poločasu domácí basketbalistky nejprve srovnaly skóre a trojka Moniky Satoranské s klaksonem prvního poločasu je dokonce poslala poprvé v celém utkání do vedení. Zápas byl ale daleko od svého konce. Slavia měla povětšinu druhého poločasu navrch, vedla až o sedm bodů, nevyšla jí ale fáze čtvrté čtvrtiny a minutu a půl před koncem Chomutov vedl o pět bodů. Pak už ale neskóroval a americké duo ve službách Slavie zařídilo prodloužení. V něm už byly Levhartice blízko výhry, než Jesika Hibalová zahodila tři ze čtyř šestek a Kateřina Suchanová trojkou a asistencí šestnáct sekund před koncem pomohla dostat Slavii do vedení. Chomutov dokonce ztratil míč a vyfaulovala se Valentýna Kadlecová, Clarke-Nicholas ale zahodila jednu šestku a dala domácím šanci. Pak zahrála velezkušeně poslední útok Kateřina Bartoňová, nabila hrdince posledního zápasu Satoranské a ta další velkou trojkou otočila. Slavia pak nezvládla vyhodit za pět sekund a zápas jí utekl. Navíc za celý předchozí průběh zápasu trefila všechny trestné hody, v prodloužení Slavia dvě šestky zahodila a stálo je to prodloužení série.

Nejlepší střelkyně zápasu byla Kateřina Suchanová s 18 body, o bod méně přidala její spoluhráčka a jmenovkyně Rokošová. Vítězky táhla tradičně Američanka Wynn-Pollard s 15 body, čtrnáct doručily Moniky Satoranská i Fučíková.