Trojky Kadlecové a start Hradce

Tři výhry favoritů uspokojily domácí fanoušky ve třech arénách v rámci sobotního programu Chance ŽBL. V rámci dvou duelů dvanáctého a dohrávky třetího kola se radovaly oba brněnské týmy a také pražský USK. Víkendový program uzavře v neděli duel Ostravy s Brandýsem.

Pouze úvodním košem zápasu vedly na palubovce STAREZ arény Vodova Levhartice Chomutov při porážce 75:87 s domácím KP TANY Brno. Nakonec to ale nebyl vůbec tak jednoznačný zápas, jen své nápory nedokázaly Levhartice využít k otočení skóre či alespoň ještě většímu zdramatizování duelu. Právě v první čtvrtině se totiž hostující hráčky ofenzivně trápily a zejména v posledních čtyřech minutách prvního období nedokázaly úspěšně skórovat. Série 9:2 vyslala KP TANY do mírného trháku, který je pak ve druhé čtvrtině přivedl po jumpru Karolína Šotolové do dvouciferného vedení. Na to zareagoval osmi body v řadě Chomutov, jak se ale stalo v utkání později tradicí, nápor nedotáhl a v poločase znovu ztrácel.

V podobně výkyvové třetí čtvrtině se až z devíti bodů náskoku dostal Chomutov znovu na rozdíl dvou bodů, KP TANY ale skvěle zavřelo třetí čtvrtinu a na jejím konci Michaela Vondráčková posílala svůj tým dokonce do čtrnáctibodového vedení. Tento náskok byl v poslední desetiminutovce dokonce ještě o dva body vyšší, přesto došlo ještě na jeden náznak náporu. Pět a půl minuty před koncem byl po koši Wynn-Pollard rozdíl sedm bodů a Chomutov měl míč, po ztrátě ale zakončil přesně domácí tým a ten si konec pohlídal. Levharticím nestačila ani ostrostřelba Valentýny Kadlecové, která se blýskla 30 body včetně šesti trojek, přestřílela jí čtveřice dvouciferných střelkyň KP TANY v čele s Lucií Svatoňovou (17 bodů), Karolínou Šotolovou (15 bodů) a dvou čtrnáctibodových Kucowski a Galíčkovou.

Chomutov se tak v tabulce téměř srovnal s Hradcem Králové, který si dojel pro „povinnou“ porážku na hřiště lídra ZVVZ USK Praha poměrem 84:51. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové, připravující se na další pokračování Euroligy šetřily Terezu Vyoralovou, Španělku Maite Cazorla a Němku Nyaru Sabally, prospaly první čtvrtinu, celou dobu v ní prohrávaly, několikrát až sedmibodovým rozdílem a po deseti minutách ztrácely o bod. Pak se ale zapnul ten pravý stroj, USK dovolil Hradci po 24 bodech za první čtvrtinu jen deset za další dvě čtvrtiny dohromady a duel si pohlídal.

Lvice dokázaly částečně využít trápení USK z dlouhé vzdálenosti (trojky 14/2), ale domácí měly zase tradičně obrovskou převahu na doskoku 54:36. Čtyřiadvaceti body se skvělou úspěšností se blýskla Australanka Ezi Magbegor, Nizozemka Emese Hof dodala 17 bodů a Veronika Šípová doskočila dvanáct míčů. Východočešky vedla s 12 body Kristýna Čuperková.

Úplně nejsnadnější sobotní výhru si ale připsaly Žabiny, které doma zničily Slovanku 104:54. Brňanky výborně bránily po většinu zápasu, ve třech čtvrtinách soupeřkám povolily pouhých čtrnáct nastřílených bodů a v té jediné zbývající desetiminutovce dokonce jen dvanáct, a tak o vítězkách nemohl být pochyb. Srovnáno bylo naposledy po šestkách Elišky Hálové v páté minutě a od té doby to byla jasná záležitost.

Slovanka proměnila pouze 29 procent svých střeleckých pokusů a jasně prohrála na doskoku, bylo tak jedno, že Žabiny při rychlé hře ztratily dvacet míčů, o jeden více než soupeřky. Svěřenkyně trenéra Pruši vedení stále navyšovaly až na konečných padesát bodů, z lavičky se na hřiště nepodívala jen mládežnická reprezentantka Nela Nétková. Velký zápis si připsala Elissa Cunane, která táhla Žabiny 20 body a 15 doskoky, na alespoň třináct bodů se dostalo alespoň šest Brňanek. V tomto duelu tak ani nevadilo, že se s brněnským týmem rozloučila po vypadnutí z EuroCupu francouzská reprezentantka Lou Lopez-Senechal, která po dohodě s týmem odchází do španělské ligy.