Trutnov a Lvice přivážejí domu semifinále

Shodne na hřišti soupeřů využily Kara Trutnov a Sokol ZVUS Hradec Králové vedení ve čtvrtfinálové sérii Bonver ŽBL 2:1 na zápasy k jejímu ukončení.

BLK Slavia Praha - Sokol ZVUS Hradec Králové 87:66 (19:23; 32:50; 54:67)

Pražská Slavia vstupovala do utkání s vědomím, že v případě neúspěchu už žádný další zápas v sezóně 2015/16 nebude pro hráčky z Edenu existovat. Hradecké Lvice se však snažily naděje domácích na prodloužení série od začátku zašlapat do země. Především druhá čtvrtina nasměrovala Východočešky k postupovému vítězství. Slávistky po změně stran stáhly své manko na sedm bodů, ale to bylo z jejich strany vše a zbytek utkání patřil hostům.

Slávistická lavička sice poprvé přestřílela náhradnice soupeře, ale domácí výrazně ztrácely v podkošových soubojích. Lvice si připsaly za zápas 48 doskoků, což je o plných 20 více ne Slavia. Tým obhajující stříbrné medaile z loňské sezony navíc měl ve svém středu hned dvě hráčky, které dosáhly na ceněný double-double – Josipu Buru za 13 bodů a 10 doskoků a především Kateřinu Křížovou, autorku 25 bodů a 13 doskoků. Hradec Králové tak v semifinále vyzve DSK Basketball Nymburk.

VALOSUN KP Brno - BK Kara Trutnov 61:81 (20:25; 41:44; 47:59)

Kara Trutnov může dál pomýšlet na obhajobu medailových pozic z loňského roku. Po dnešním vítězství v hale Vodova po roce opět Východočešky vyřadily Valosun KP Brno a v semifinále budou vzdorovat ZVVZ USK Praha. I v úzké sestavě zvládly basketbalistky z úpatí Krkonoš uspět podruhé ze tří letošních pokusů na brněnské půdě. Výrazně si k tomu pomohly v defenzivě, když po změně stran inkasovaly pouze šest bodů.

V té době Valosun zaznamenal dlouhé ofenzivní sucho, které trvalo takřka osm minut. Toho Trutnov využil, aby si vypracoval rozhodující náskok. Na nepropustnou obranu ukazuje i statistika 29 vstřelených bodů po ztrátách soupeře. Valosun si v této statistice připsal pouhých bodů 11. Navíc ve svém středu celý zápas marně hledal střelkyni. Takový problém se netýkal Kary, která ve svém středu měla hned dvě hráčky atakující hranici 20 bodů. Celý tým navíc střílel s úspěšností přesahující 50 %.

Marian Svoboda, VALOSUN KP Brno: "Naše hráčky se snažily, bojovaly, ale neunesly důležitost zápasu. Soupeř měl neuvěřitelné procento střelby z pole, zklidnil se. Naopak naše družstvo muselo dotahovat a znervóznělo. Tým hrál v křeči, což se promítlo do konečného skóre."

Jozef Rešetár, BK Kara Trutnov: "Dokázali jsme něco, co nikdo nečekal. Vyhrát v Brně o dvacet bodů. Postup je velká zásluha všech hráček, které zasáhly do boje. Hrály zodpovědně, obětavě, celý zápas koncentrovaně.“