Tvrdá škola Belgičanek

První porážku si na EuroBasketu v izraelském Tel Avivu připsaly české basketbalistky. Po úvodní výhře nad Itálií nestačily Češky na ve skvělé formě hrající Belgii 41:84 a v tabulce skupiny zůstávají na druhém místě. Svou základní skupinu uzavřou po sobotním dni volna v neděli od 17 hodin českého času proti domácímu Izraeli. Na aktuální vývoj situace ve skupině a počty před posledním duelem si musí český tým počkat po odpoledním utkání Izraele s Itálií.

I pro druhé utkání zůstala mimo hru Veronika Voráčková, což už naznačila trenérka Romana Ptáčková v pozápasovém rozhovoru po Italkách. Přeci jen za necelých 20 hodin mezi utkáními nedošlo ve stavu jejího kotníku k tak výraznému zlepšení, navíc je pro český tým v tuto chvíli klíčový zejména třetí duel s Izraelem.

Trenéři zvolili pro duel s Belgičankami stejnou základní pětku jako proti Italkám, tentokrát ale Lvice úvod nezachytily a po třech minutách prohrávaly 0:9. Oddechový čas a trojka Petry Holešínské dodala na chvíli českému týmu klid, ale Belgičanky působily velmi sebevědomě, nabuzené včerejší vysokou výhrou nad Izraelem. Nenechaly se českou snahou příliš rozhodit, dávaly si míč skvěle z ruky, a navíc v obraně nutily soupeřky k laciným ztrátám. Těch bylo do poločasu devět, a i proto se vedení pohybovalo kolem dvouciferného rozdílu. Ve druhé čtvrtině zavelela k náporu třemi koši v řadě Gabriela Andělová, ale Češky se získaného tempa nedokázaly udržet a další chyby plus nezastavitelná Emma Meesseman (za poločas 16 bodů a 8 doskoků) daly Belgii do poločasu pohodlný náskok.

Ten se dařilo Belgičankám velmi koncentrovanou a přesnou hrou postupně navyšovat i ve druhém poločase. Tvrdá obrana a přesné zakončení dokázala české hráčky hodně frustrovat, o to víc, když se v několika sporných situacích trojice sudích rozhodla ve prospěch Belgie. Lehkým pozitivem tak pro český tým mohou být lehce ušetřené síly, protože se na hřiště dostalo kromě Voráčkové všech jedenáct basketbalistek. Premiéru si odbyla i včera absentující Dominika Paurová. Belgičanky navázaly na včerejší rekord šampionátu v asistencích (37) dalšími 30 asistencemi, jinak ale český tým zejména marně hledal úspěšnou střelkyni. Do dvouciferných čísel se dostala pouze Andělová, na druhé straně kralovala Meesseman 24 body, 11 doskoky, 6 asistencemi a 6 zisky.

Česko – Belgie 41:84 (11:20 26:39 33:64)

Andělová 11, Stoupalová 7, Vyoralová 6, Zeithammerová a Holešínská po 5, Hamzová 4, Březinová 3, Paurová, Šípová, Čechová a Sklenářová 0 – Meesseman 24, Vanloo 13, Allemand 12

Fauly: 19 - 7

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „Určitě jsme měly i dobré momenty, takže bych nechtěla, aby hodnocení vyznělo negativně. Hrály jsme proti jednomu z nejlepších týmů Evropy, určitě bude mít letos medaili, možná i zlatou. Dopustily jsme se 21, které byly dány jejich agresivní obranou. Prvních deset minut mi nepřišly tak agresivní, ale tím, jak jsme se chvíli dokázaly držet, tak Belgičanky přitvrdily hru. Byly agresivnější než my, i když my jsme byly trestané mnohem více. Poslední čtvrtina jestli byla 7:0 na fauly… Nemyslím, že to byl takový rozdíl. V poslední čtvrtině dohrávaly tři mladé hráčky, pro které to byly obrovské zkušenosti. Včera předvedly famózní výkon, jsou to hráčky kolem 30 let, už v 18 byly mistryně Evropy, hrají spolu strašně moc let a na jejich výkonu je to znát. Vědí o sobě, dodržují spacing, jsou silné v podkošovém prostoru, na perimetru, řekla bych, že nemají slabiny, jsou skvělý tým. Tenhle zápas nemůžeme hodnotit negativně, musíme se dívat dopředu, teď je pro nás zásadní zápas s Izraelem. Máme den volna, takže do něj přijdeme maximálně připravené.“

Natálie Stoupalová (hráčka českého týmu): „Já myslím, že jak už jsme viděli včera, tak vstup do druhého poločasu máme prostě slabší. V obraně nás prostě rozebíraly, my je ne. Dávaly nám jednoduché koše, střely, nepokryly jsme si je. V útoku nevidíme se. Je vidět, že máme mladý tým a máme ještě nějaký respekt. Na tom musíme zapracovat a hrát tak, jak umíme. Malé hráčky musí na doskoku musí sbírat ty míče, které my dlouhé vybojujeme s těmi dlouhými a naopak, když to malé pokryjí svrchu, tak nás přeskočí obě balon. To si musíme obě strany pohlídat. Myslím, že to byl jeden z hlavních důvodů. My jsme věděly, že zápas s Belgií bude těžký. Myslím, že po včerejším zápase jsme měly sebevědomí nahoře a ten zápas nemusel dopadnout tak vysokým rozdílem. Měly jsme na víc, ten druhý poločas jsme trošičku vypustily. Teď je potřeba zvednout hlavy nahoru a soustředit se na zápas s Izraelem a tam nevypustit ani minutu.