Tvrdé derby pro Žabiny

Dvěma velmi zajímavými duely se v neděli dohrálo čtvrté kolo Chance ŽBL. Tahákem programu celého víkendu bylo rozhodně první letošní brněnské derby mezi Žabinami a KP TANY, kde domácí hráčky uhájily halu Rocnička a spravily si tak zklamání z EuroCupu. Stále na první výhru čekají v lize hráčky Ostravy, které podlehly doma Chomutovu.

Fialové dresy a charitativní úmysly zjevně nosí brněnským týmům štěstí. Jak mužský Basket Brno v sobotu v rámci Kooperativa NBL proti Děčínu, tak i v neděli Žabiny proti KP TANY zvítězily a dresy v aukci pro nadaci STOP epilepsy tak budou mít ještě o něco vyšší hodnotu.

Brněnští fanoušci se kromě speciálních dresů a charity těšili hlavně na basketbal a ten jim byl v neděli odpoledne nabídnut parádní od obou celků. V duelu jako na houpačce sice KP Tany vedlo jen v úvodní čtvrtině, přesto duel ani náhodou nenudil. Maximální vedení hostujícího celku bylo hned v úvodní čtvrtině 9:5 po trojce Kateřiny Galíčkové, naposledy vedly svěřenkyně Marcley Krämer těsně před klaksonem pro konec první čtvrtiny, kdy vyrovnávala Eliška Hamzová.

Ve druhé čtvrtině Žabiny i bez stále nemocné Petry Záplatové kompletně převzaly iniciativu, dovolily KP TANY vstřelit jen tři koše z pole a deset bodů za deset minut. Samy se naopak blýskly výborným střeleckým výkonem a do přestávky odskočily na patnáctibodový rozdíl. Nejvíce „na houpačce“ pak byla třetí čtvrtina, ve které KP TANY výrazně přitvrdilo a hra se začala celkem dost kouskovat. Díky fanouškům z obou táborů v hledišti panovala v hale také skvělá atmosféra.

KP TANY sice bleskově snížilo na rozdíl deseti bodů, ale Žabiny okamžitě zareagovaly dvanácti body v řadě, a naopak si za stavu 59:37 vytvořily nejvyšší vedení v zápase. V tu chvíli vypadalo KP TANY na ruční. Z duelu se ale stalo ještě obrovské drama, když hostující tým ještě zabral a s pomocí hlavních opor začala stahovat. Duo Kopeckých Anežka s Evou a další hráčky KP TANY zavelely a prodlouženou sérií 29:9 dostaly rozdíl na pouhý jeden bod. To už na palubovce nebyla po vyfaulování ústřední hostující rozehrávačka Karolína Šotolová, ale zase trefily Petra Malíková a Galíčková dvě slepené trojky.

V tu chvíli to na sebe ale vzala bosenská střelkyně Žabin Nikolina Kněževič a za poslední tři minuty dala 8 ze svých celkových 24 bodů. Odpověděla okamžitě na Galíčkovou svou vlastní trojkou a pak další trojkou a košem stanovila konečné skóre. Kněževič navíc v zápase střílela s úžasnou úspěšností 11/8 z pole. Patnácti body se blýskla Simona Sklenářová ve zřejmě nejlepším utkání v novém dresu, když navíc přidala i osm doskoků.  Za KP TANY dala dvaceti bodů Anežka Kopecká, na patnácti se shodly Galíčková s Malíkovou.

Vítězné dresy si fanoušci mohou ukořistit až do konce října v online aukci na sportovniaukce.cz. K aktuálnímu dni se pouze o dva dresy zatím nikdo nezapojil.

V nepříliš povedeném vstupu do sezóny pokračuje Ostrava. Ta v bitvě s Ružomberokem nedokázala postoupit do EuroCupu z kvalifikace a následně padla ve všech třech dosavadních utkání v lize včetně těsné prohry se Slávií a překvapivé ztrátě s Brandýsem. Tentokrát SBŠ doma nestačila na Chomutov 66:86.

Levhartice do zápasu dobře vstoupily a po čtyřech minutách je trojka Moniky Satoranské posílala do vedení 15:6, Ostrava však zvládla dobře zareagovat a o čtyři minuty později už Tereza Halátková otáčela na 20:19 pro domácí. Bylo to však jediné vedení Ostravy v utkání. Naposledy bylo srovnáno v úvodu druhé čtvrtiny 26:26, v tu chvíli daly Levhartice osm bodů v řadě a odskočily do trháku, který narostl krátce po přestávce až na rozdíl devatenácti bodů. Ostrava ještě sebrala zbytky sil a náporem na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny dostala krátce rozdíl pod deset bodů, na sedmibodový rozdíl po koši Indie Pagan ale okamžitě odpověděla Monika Fučíková svojí trojkou a třetí čtvrtinu uzavřela košem Johana Staňková. V poslední čtvrtině se už SBŠ nepřiblížila, a naopak Levhartice znovu navýšily náskok a závěr duelu si pohlídaly.

Levhartice dominovaly na doskoku, výborně ubránily trojkovou střelbu Ostravy a nedovolily nikomu se výrazněji prosadit kromě Američanky Indie Pagan, která dala 17 bodů a doskočila deset míčů. Chomutov měl čtyři dvouciferné střelkyně v čele s Američankami. Yemiyah Morris dala 16 bodů, Najai Wynn-Pollard k 15 bodům přidala i 14 doskoků.