U19 zaskočily Španělsko a zahrají si o páté místo

České basketbalistky do devatenácti let stále živí šanci na páté místo ze světového šampionátu. Dokázaly lépe zareagovat na včerejší porážku ve čtvrtfinále a v duelu zklamaných přehrály silné Španělsko 66:63. O páté místo se zítra podruhé na turnaji střetnou s Kanadou.

Zklamání ze včerejšího nadějného čtvrtfinále proti Maďarkám bylo na českém týmu patrné, duel navíc Lvicím sebral i více sil než Španělsku, které jasně podlehlo Spojeným Státům. Češkám utekl hned úvod, když nezachytily start a prohrávaly 2:9. Následně však bleskově sérií 9 bodů srovnaly skóre a to vydrželo do konce první čtvrtiny. Podobný průběh měla u druhá čtvrtina, když Lvice na úvod ztratily, prohrávaly až o 9 bodů, ale z chyb se dokázaly poučit a do poločasu se dostaly zpět do hry.

Druhý poločas byl z pohledu českého týmu výborný, když svěřenkyně Romany Ptáčkové převzaly iniciativu a odskočily do mírného trháku, který se Španělkám nedařilo srazit. Náskok kolem sedmi bodů vydržel Češkám až do koncovky, kde sice Španělsko zle dotíralo, ale na obrat už nemělo. Lvice si tak dají odvetu s Kanadou o páté místo.

Nejlepší střelkyní zápasu byla znovu Dominika Paurová se 17 body, na jedenácti se shodly Kateřina Zeithammerová a Petra Malíková. Španělsko se opiralo o 12 bodů Claudie Contell.

Kateřina Zeithammerová (hráčka českého týmu): Vstup do zápasu nebyl podle našich představ, dostali jsme pár lehkých košů a většinu času prvního poločasu jsme dotahovali, ale v závěru druhé čtvrtiny jsme se dokázali dostat do vedení. Věděli jsme, že je pro nás důležitý vstup do třetí čtvrtiny a ten se nám taky povedl. Naopak v druhém poločasu jsme si po většinu času udržovali a postupně navyšovali náskok. V posledních dvou minutách se španělky dokázaly ještě přiblížit až na 3 body, ale blíž se nedostaly a zápas jsme dotáhly do vítězného konce.

Tomáš Holešovský (asistent trenérky českého týmu): Klobouk dolů před tímto týmem. Porazit 2x během jednoho léta Španělsko je skvělý úspěch. Do utkání jsme vstoupili sice ospale, ale postupně jsme se zahřívali a bojovností v obraně nenechávali španělkám prostor pro hru. Do poločasu se nám podařilo překlopit vedení na naší stranu. I když jihoevropanky dělaly vše možné a občas se nám vloudila do hry chybka, tak jsme českou vlaječku už nepustili z žerdi vítězství. Což znamená odvetu s Kanadou o 5. místo na MS. Není to skvělé?

Autor: CZ BASKETBALL