USK drtil v Eurolize a Lvice podruhé přes Žabiny

Čtyři zápasy týmů z RENOMIA ŽBL se dnes odehrály v rámci ligy i evropských pohárů. Třetí výhru v Eurolize mají na svém kontě ženy USK Praha, které rozdrtily tureckého soupeře o 54 bodů. Drama nabídla předehrávka desátého ligového kola, ve kterém Hradecké Lvice i podruhé v sezoně přehrály Žabiny Brno.

Drtivá výhra USK

Basketbalistky ZVVZ USK Praha rozdrtily mají po 3. kole Euroligy třetí výhru a jsou tak stoprocentní. Doma na Královce totiž zdolaly tureckého nováčka soutěže Cukurovu 82:28. Pro české mistryně to byla jejich nejvyšší výhra v Eurolize v historii a také nejnižší počet inkasovaných bodů.

České mistryně daly od úvodu jasně najevo, jakým směrem bude zápas postupovat a odehrály ho podobně, jako většinu duelů v domácí soutěži. Po čtyřech minutách vedly Pražanky 12:4 a do konce první čtvrtiny si vypracovaly už sedmnáctibodový náskok. Zatímco v úvodu se staraly o koše prakticky jen Marija Režan a Alyssa Thomas, která se celkově s 19 body stala nejlepší střelkyní utkání, postupně se přidávaly i další hráčky.

Ve druhé čtvrtině vedly domácí basketbalistky nejvíce o 22 bodů, což byla ale teprve předzvěst velkého debaklu ve zbytku zápasu. Ve třetí desetiminutovce totiž zaznamenal jen dva body a rozdíl nakonec vystoupal až ke 54 bodům. Režan dodala jen o bod méně než Thomas, Brionna Jones zůstala tentokrát na 10 bodech. Turecký tým vedly dvě šestibodové střelkyně. Další duel čeká svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové za týden opět doma proti ruskému Jekatěrinburgu, obhájci triumfu.

Drama v Hradci

Dramatický duel nabídla předehrávka desátého ligového kola, kde se utkaly už podruhé v sezóně dva adepti na medaile Hradec a Žabiny. Domácí Východočešky sice přišly o jasný náskok, i tak ale vyhrály nad svým rivalem 80:76. Po extrémně vyrovnané první čtvrtině vyšel domácím Lvicím závěr poločasu a čtyřminutovou sérií bez inkasovaného bodu utekly do osmibodového poločasového náskoku. Ten díky výborné obraně postupně rostl i po přestávce a v jednu chvíli to bylo dokonce o šestnáct bodů. To ale bojovné Žabiny nezlomilo, a hlavně Američanka Janee Thompson zavelela k obratu. Ten Brňankám skoro vyšel, když pět minut před koncem zvyšovala skvěle střílející Michaela Vondráčková na 70:63 pro Žabiny. Na to ale odpověděly domácí hráčky jedenácti body v řadě, a i když zápas ještě zdramatizovala trojka Beáty Adamcové, Lvice si vítězství utéct nenechaly.

K tomu je dovedla velezkušená pivotka Petra Kulichová 24 body a 13 doskoky, 20 bodů přidala Kristýna Minarovičová. Na druhé straně Thompson nasázela dokonce 25 bodů, sedmnáct stihla Vondráčková.

Belgie nad síly českých týmů

Souboje s belgickými celky nesvědčily českým týmům ve Středoevropské lize CEWL. Levhartice Chomutov doma podlehly Mechelenu 56:69, Ostrava v Belgii nestačila na Charleroi 59:79.