USK i Lvice jsou krok od finále

Sobotní semifinále ŽBL měl stejné vitěze jako první kolo. Znamená to jediné - už v úterý může být jasno o složení finálové dvojice letošního ročníku nejvyšší ženské soutěže.

Rozhodně mnohem spokojenější mohou být basketbalistky Nymburka po druhém semifinále. Pravda, důvod k jásotu nemají, protože v sérii prohrávají s jednoznačným favoritem 0:2 na zápasy, ale v domácím prostředí rozhodně předvedly mnohem lepší výkon než ve středu v Praze.

V prvním vzájemném utkání nymburské basketbalistky vsítili za první poločas pouze 11 bodů. Dnes jim na podobné množství stačilo prvních pět minut. Domácí basketbalistky se musely obejít bez zraněné Kateřiny Zavázalové, ale i v užší rotaci dokázaly odehrát vyrovnanější partii.

Obhájce titulu ZVVZ USK Praha měl sice zápas ve svých rukou, ale výsledný rozdíl 16 bodů je vůči domácím lichotivý. USK dnes výrazně ztratil na útočném doskoku. Domácí po této činnosti zaznamenaly 19 bodů oproti pouhým dvěma hostujícím. V zápase se ale projevila šíře kádru USK, když se o plných 56 bodů postaraly hráčky, které nezačínaly v základní sestavě. Nejvíce se v tomto směru činila Alena Hanušová, které chyběl jediný bod k dosažení dvacetibodové hranice.

Natalia Hejková, ZVVZ USK Praha: „Oproti utkání na domácí palubovce byl náš tým hodně „těžký“ (unavený). Je pravda, že jsme v tréninku přitvrdili, nebereme ohled na to, že hrajeme zápasy a dneska to bylo vidět. Dovolili jsme Nymburku, aby se prosadil, navíc doma se střelkyním Nymburka daří lépe než na Královce.“

Daniel Kurucz, DSK Basketball Nymburk: „Jsem rád, že jsme ukázali, že umíme hrát basket, protože to jsme v prvním zápase moc neukázali. Ve středu jsme byli překvapení z tlaku, který na nás euroligový tým vyvinul. V tomto zápase jsme zahráli dobře a myslím si, že jsme se vyrovnali USK právě v agresivitě a nasazení a předčili jsme je na doskoku. Na druhou stranu si USK vývoj zápasu kontroloval a celou dobu vedl o deset až dvacet bodů. Kontrolovali, ale neutrhli!“

DSK Basketball Nymburk – ZVVZ USK Praha 67:83 (16:25 38:52 54:72)
Ursu 19, Khomenchuk 12, Mircová a Bakajsová po 9 – Hanušová 19, Vaughn 16, Elhotová Kar. 15, Dupree a Vyoralová po 10

Hradecké Lvice ve středu jen těsně uhájily domácí království, a tak se čekalo, jak se popasují se zápasem na brněnské půdě. První poločas přinesl vyrovnanou bitvu, ve které byly v každé desetiminutovce o dva body lepší hostující basketbalistky. Zápas se začal lámat po návratu ze šaten. Během tří minut druhého poločasu si Lvice díky šňůře 9:0 vypracovaly nejvyšší vedení v zápase.

Třináctibodové manko se sice domácím podařilo mírně snížit, ale hráčky Hradce Králové si své vedení dobře hlídaly. Nikdy nepustily soupeře blíže než na rozdíl pěti bodů. V útoku se o to společnými silami staraly především Minarovičová s Andělovou, které dohromady zaznamenaly za poslední čtvrtinu 14 bodů z 20 týmových.

Oproti prvnímu utkání bylo dnes k vidění více ztrát. Oba celky překonaly nelichotivou hranici 20 ztracených míčů za utkání. Domácí se nemohly tolik opřít o trojkovou střelbu, jak jsou zvyklé. K tradičním střeleckým oporám Peckové a Madden se připojila Satoranská, ale zápas se dnes střelecky nejvíce vydařil hostující Gabriele Andělové, která jako jediná překonala hranici 20 bodů.

Znamená to jediné – Hradecké Lvice mohou už v úterý rozhodnout o svém postupu do finále. Jak ale oba vzájemné souboje ukázaly, na domácí palubovce je nečeká nic jednoduchého.

Marian Svoboda, KP Brno: "Nedokázali jsme se vypořádat s tvrdou hrou soupeřek. V útoku jsme Hradec pouštěli do výhodných střeleckých pozic. Bez Sládkové máme nyní užší kádr, což se do série promítá."

Miroslav Volejník, Sokol ZVUS Hradec Králové: "Brno se potýkalo s naší důraznou obranou. Z neúprosné bitvy jsme vyšli vítězně i díky tomu, že jsme tíhu zápasu rozložili na více hráček."

KP Brno – Sokol ZVUS Hradec Králové 76:86 (23:25 40:44 55:66)
Madden 18, Pecková 17, Satoranská 12 – Andělová 21, Minarovičová 16, Rosenbaumová 14