USK i po pauze pohodlně, Ostrava bojuje o šestku

České mistryně ZVVZ USK Praha v předposledním zápase základní části Euroligy přejely doma na Královce Ryer Venezia 89:57. Pražanky měly už před utkáním měly jistotu postupu z druhého místa do čtvrtfinále a skupinu zakončí za týden na palubovce belgického Castors Braine.

Český tým hrál duel Euroligy stejně jako soupeřky po téměř měsíční pauze, delší přestávka od těžšího zápasu jim ale nevadila. Už první čtvrtinu vyhrály dvouciferným rozdílem a vedení pohodlně navyšovaly. Zářila hlavně Brionna Jones, která byla s 24 body a 10 doskoky k nezastavení, jedenadvacet bodů dodala její podkošová kolegyně Alyssa Thomas. Hostující hráčky vedla bývalá opora USK, Lotyška Anete Steinberga se 17 body.

Natália Hejková (trenérka USK Praha): „Když se dívám na světelnou tabuli, tak jsme vyhrály o třicet a je to spokojenost. Ale bylo tam hodně chyb, v prvním poločase jsme měly strašně moc ztrát a na to si musíme dát před play off pozor.“

Kateřina Elhotová (hráčka USK Praha): „Kotník mi na konci přišel trochu unavený, že by se mohlo něco stát, tak jsem už tolik netlačila na pilu. Bylo to o třicet, tak ani nebylo moc potřeba. Důležité bylo, abychom si udržely nějaký standard v obraně, a to jsme zvládly. I když třetí a čtvrtá čtvrtina nebyla v takovém tempu jako první poločas."

Dohrávka pro Ostravu

Důležitou výhru si v dohrávce patnáctého kola RENOMIA ŽBL připsaly basketbalistky Ostravy, které zvítězily na palubovce Levhartic Chomutov 77:60 a před posledním ligovým kolem ještě útočí na šestou pozici svého soupeře. Domácí Levhartice v zápase ani jednou nevedly a od závěru první čtvrtiny tahaly za kratší konec. V úvodu druhé desetiminutovky šly hostující hráčky poprvé do dvouciferného vedení. Z toho se ještě Chomutov dostal a duel zdramatizoval, od druhé půle ale Ostrava kontrolovala hru i své vedení, které krátce před koncem bylo dokonce čtyřiadvacetibodové.

K výhře dovedly Ostravu zahraniční posily, Sara Dickey dala 20 bodů, Eilidh Simpson přidala 12 bodů a nejlepší Češka Tereza Motyčáková dala 10 bodů. Levhartice se střelecky opíraly o šestnáctibodovou Moniku Satoranskou, na čtrnáct se dostala Tereza Vorlová.

Odehrály se také dva zápasy Středoevropské ligy CEWL. Už v úterý přehrála Slovanka doma rakouský Graz 98:70, ve středu Žabiny Brno přehrály německý Marburg 87:63.