USK jde do play off, Brno do Final4

Ve středečním programu se českým týmům dařilo v evropských pohárech. Pražský USK si výhrou nad francouzským Villeneuve pojistil postup do play off Euroligy, brněnské Žabiny zase i přes prohru ve švédském Umea postupují do Final4 Evropské ligy EWBL. V předehrávce 22. kola ŽBL zvítězil Hradec Králové nad Trutnovem a upevnil si čtvrtou příčku v tabulce.

USK si zajistil play off Euroligy

Basketbalistky ZVVZ USK Praha ve třináctém a zároveň předposledním kole základní části Euroligy doma porazily francouzské Villeneuve 84:68 a zajistily si postup do play off. Navíc jim nadále patří druhá příčka v tabulce skupiny A. K jejímu udržení potřebují v posledním kole výhru v Polkowicích nebo zaváhání Bourges.

Pražanky měly velmi dobrý vstup do zápasu a potvrzovaly roli favoritek. Dařilo se zejména pivotce Mariji Režano, která nasbírala 18 bodů. Bylo z toho rychlé vedení o 13 bodů. Jenže pak začaly domácí hráčky kupit zbytečné chyby, odevzdávaly míče soupeřkám a francouzský celek se vrátil do hry.

Ve druhé půli ale svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové zlepšily obranu, těžily z převahy pod košem i z dobrého výkonu Valériane Ayayi, která trefila čtyři trojky a k 19 bodům přidala osm doskoků a šest asistencí. Šňůrou 11:2 se Pražankám povedlo na začátku druhé půle odskočit na dvouciferný rozdíl a další návrat už Villeneuve nedovolily.

Brno do Final4!

Basketbalistky Žabin Brno slaví postup do Final4 Evropské ligy EWBL. Brňanky sice ve druhém zápase čtvrtfinálové série prohrály na palubovce švédského celku Umea jasně 62:80, ale díky domácí drtivé výhře 97:63 si v celkovém součtu zajistily postup. Spolu s Žabinami míří do Final4 také běloruský celek Tsmoki Minsk, jenž přehrál Piešťanské Čajky, další dva postupující celky budou známé nejpozději 27. února.

Brňanky si vtloukaly před utkáním do hlavy, že nesmí myslet na vysokou výhru z prvního vzájemného utkání a v úvodu se jim to dařilo, když se po většinu první půle se soupeřem přetahovaly o vedení a kontrolovaly postup. Nevyšly jim však poslední tři minuty první půle, soupeř utekl do osmibodového poločasového vedení a předznamenal nepříjemný druhý poločas. Do třetí čtvrtiny totiž vlétly domácí hráčky řádné nabuzené a rychle svůj náskok zvýšily až ke dvaceti bodům. Žabiny najednou chybovaly a nedokázaly se s tlakem soupeřek srovnat. Pět minut před koncem domácí Tayler Mingo zvýšila šestkami na rozdíl 24 bodů, dál to ale naštěstí Švédkám už nešlo a Brno si v závěru pohlídalo cenný postup.

Skvělý výkon podala v brněnském dresu hlavně zkušená Kateřina Zohnová, která nastřílela 26 bodů, a hlavně klíčovými šestkami (9/10) držela naděje Žabin nad vodou. Jedinou další dvoucifernou střelkyní byla s 12 body Justina Matuzonyté, k pouhým dvěma bodům a devíti ztraceným míčům se protrápila opora Brna Petra Záplatová. Umea nestačilo 22 bodů Amy Degbeon.

Východní derby i podruhé pro Hradec

Basketbalistky Hradce Králové zvítězily v předehrávce 22. kola ŽBL nad Trutnovem 90:78 a zdolaly své soupeřky i podruhé v sezoně. Ve východočeském derby měly hradecké Lvice od začátku mírně navrch a v první čtvrtině si udržovaly lehký náskok, o který ve druhé desetiminutovce krátce přišly. Těsně před přestávkou však sérií deseti bodů získaly vedení zpět.

Ve třetí čtvrtině přišel velký střelecký výpadek Trutnova a Hradec si vybojoval až sedmnáctibodové vedení, takže v jednu chvíli to vypadalo s hostujícími hráčkami velmi špatně. Bojovný celek Trutnova se ale nevzdal a v úvodu poslední čtvrtiny to bylo po šestkách Jordan Adams jen o tři body, závěr už ale měly pod svou taktovkou favorizované domácí hráčky.

Ty dovedla ke dvanácté výhře v sezoně 20 body a 9 doskoky Klára Marečková, o dva body méně přidala Tatsiana Likhartovich, na třináct se dostala Kristýna Minarovičová. Za Trutnov hrající ve velmi úzké rotaci se trefilo do koše jen šest hráček, nejvíce se střelecky dařilo zahraničnímu duu Adams – Brittany Carter, které dalo dohromady 47 bodů.

Romana Ptáčková (trenérka Hradce Králové):„Trutnov v minulých zápasech dokázal, že dokáže porazit týmy z horní části tabulky, takže bylo na místě si na ně dát v domácím prostředí pozor. V prvním poločase jsme nebyli úplně spokojení. Bylo tam na můj vkus moc ztrát. Jako rozhodující vidím, že jsme ve druhém poločase dokázali hrát do zóny a soupeře jsme přeskákali. To jsou myslím dva hlavní důvody naší výhry.“

Michal Martišek (trenér Trutnova):„Odehráli jsme určitě lepší utkání než v domácím zápase s Hradcem. Úvodní poločas byl vyrovnanější. Mrzí mě, že jsme v první čtvrtině zahodili několik lehkých příležitostí, což soupeř nekompromisně trestal. Sice jsme se dostali do mírného vedení, ale závěr poločasu jsme prohráli 10:0, takže Hradec v poločase vedl o šest bodů. Pak nám odskočil až na 16 bodů, ale nevypustili jsme to a dostali jsme se zpět do zápasu až na rozdíl pouhých čtyř bodů. Pak jsme bohužel zahodili nějaké šestky, což mě mrzí. Pak už se projevila větší rotace a fyzická vyspělost domácích. Ale myslím, že se na dnešní zápas nemusíme stydět a doufám, že to pro nás bude dobrá zkušenost do dalších zápasů.“