USK má druhou stovku, padesátiminutová bitva KP

Čtyři české týmy bojovaly ve středu v pohárové Evropě a tři z nich byly úspěšné. Zvítězil jak USK Praha v Eurolize, tak i Žabiny a Hradec v ve Středoevropské lize CEWL. Jediný neúspěšný účastník dnešního programu bylo KP Brno, které v Eurocupu podlehlo po velké bitvě francouzskému Nantes až po dvojím prodloužení.

USK slaví další výhru

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vyhrály v Eurolize 101:62 na hřišti Villeneuve a připsaly si už páté vítězství z šesti duelů v letošním ročníku.

České mistryně podobně jako v minulém utkání s Castors Braine rozhodly už v první půli, ve které si vytvořily náskok 20 bodů. Tým táhly tradiční opory. Kateřina Elhotová se trefovala z dálky, pod košem se prosazovala Marija Režan. Alyssa Thomas byla vidět na obou stranách hřiště, když už v první čtvrtině vybojovala v obraně čtyři zisky a 19 body a deseti doskoky potvrdila pozici nejužitečnější hráčky soutěže.

V útoku se po příchodu do hry chytily i Alena Hanušová a Leticia Romero. Ta dokonce neminula jedinou střelu a 17 body si vytvořila maximum v Eurolize. Francouzský celek na to už neměl odpověď. Postupně se chytla Američanka Angela Bjorklund, ale Pražanky nedovolily domácím se vrátit do utkání a udržovaly si náskok, který v závěru naopak ještě navýšily až na 42 bodů.

Necelou minutu před koncem Romerová pokořila stovku, což hráčky USK v Evropské lize zažily teprve podruhé v historii. Podařilo se jim to naposledy před šesti lety na palubovce polské Gdyně.

Natália Hejková (trenérka USK Praha): „Byl to od nás opravdu hezký zápas, nastřílet sto bodů v Eurolize není snadné pro nikoho a proti žádnému soupeři. Jsem ráda, že se na tom podílelo hodně hráček. A kdyby to soupeři nepadalo z dálky, byl by rozdíl ještě větší. Teď to ještě potvrdit za týden s Polkowicemi a budeme mít hezké vánoční svátky, protože asi nikdo nečekal, že se nám bude takhle dařit.“

Žabiny do play off CEWL

Basketbalistky brněnských Žabin si dnešní výhrou ve Středoevropské lize nad rakouským Grazem zajistily účast ve Final4 této soutěže i přesto, že je ještě čeká lednové utkání proti košickým Young Angels. Vyhrály totiž všechna tři dosavadní utkání a vévodí tabulce skupiny B.

Hlavními strůjkyněmi postupu byly rozehrávačka Petra Záplatová s 18 body a slovenská křídelnice Nikola Dudášová, která dala o bod méně.

Ve zraněními oslabené sestavě dostaly příležitost dorostenky Eliška Hamzová (17 minut, 4 doskoky), Kateřina Galíčková (11,5 minuty a 8 bodů) a premiéru mezi ženami si odbyla i Adéla Buřtová, která za necelých 12 minut zapsala 4 body. „Se zápasem jsem spokojená, holky mě podržely, měly jsme dobrou střelbu za 3 body, snažily jsme se hrát kolektivně. Já jsem si dala první 4 body za ženy, za to jsem ráda, a chtěla bych poděkovat trenérovi za příležitost,“ hodnotila po utkání Buřtová a podobně pozitivní je ve svém hodnocení i trenér Viktor Pruša: „My jsme rádi za dnešní výhru. Jak jsme v Grazu po úspěšném druhém poločase skončili, tak jsme rozhodli hned nástupem do dnešního utkání, poločasové skóre bylo o 20, takže bylo rozhodnuto. Kromě výhry si cením i zapojení mladých hráček do utkání, kdy v zápase, který ještě nebyl jednoznačně zlomený, dostaly velmi cenné zkušenosti a minuty, se kterými se popraly.“

O soupeřích Brna ve Final4 se teprve rozhodne ve vyrovnané skupině A mezi Hradcem Králové, slovenskými Piešťanskými Čajkami a německým Marburgem.

Nekonečná bitva KP se smutným koncem

Poslední zápas v eurocupové skupině G si basketbalistky KP Brno užily. Místo čtyřiceti minut se bojovalo padesát, po infarktové koncovce a dvojím prodloužení zvítězil celek Nantes Reze nad Královým Polem 93:84.

Moravanky ve Francii potvrdily, že se směle mohou měřit s evropskou špičkou a nebýt velké marodky, tak mohly usilovat o postup do play off. Ve skupině skončily čtvrté s jedinou, ale nezapomenutelnou výhrou nad Venezií.

Basketbalistky KP zaskočily domácí družstvo nebojácným nástupem a těsně ovládly první desetiminutovku. Jenže zaspaly úvod následující čtvrtiny, pět minut se netrefily do obroučky a Francouzky utekly na 27:15! Nápor Nantes se podařilo zastavit (31:26), ale Španělka Suarez trefila trojku i šestky a rozdíl poskočil na osm bodů.

Brňanky však nepříznivý stav vyburcoval k výbornému výkonu a ovládly druhý poločas. Brzy otočily skóre (38:40) a kontrolovaly vývoj utkání. Jenže trojka Wallace těsně před sirénou znamenala vyrovnání na 70:70 a prodloužení. První nastavení nestačilo, na 80:80 srovnávala Kopecká, hrálo se tedy dalších pět minut. V nich se blýskla Stejskalová a domácí kolektiv vydřel výhru 93:84.