USK odpočítává

Už jen dvě výhry dělí pražský USK od překonání historického rekordu v počtu výher v nejvyšší ženské soutěži, který zatím drží brněnské Žabiny. Poslední krok před vyrovnáním dlouhé série udělal celek ZVVZ USK Praha den před koncem roku, kdy si na domácí palubovce haly Královka poradil s KP Brno 102:65.

V prosinci se oba celky potkávají podruhé, před dvaceti dny Brňanky padly doma šestatřicetibodovým rozdílem, když soupeře až na úplný úvod velmi slušně trápily. Teď bylo trochu vidět, že mají oba týmy za sebou herní pauzu a do tréninku se teprve vrací po svátcích. Navíc Královopolanky se chystají spíše na důležitý duel v Hradci čtvrtého ledna, Pražanky zase hned po novém roce vyráží do Maďarska na pokračování Euroligy.

Brněnský tým v úvodu dvakrát krátce vedl, ale pak převzaly iniciativu domácí basketbalistky a duel kontrolovaly. Nedokázaly ale uniknout na takový rozdíl, který je zejména u domácích duelů běžný. Královopolanky se držely ve hře výrazně lepší trojkovou střelbou, ale střílely téměř o polovinu méně trestných hodů a propadly v doskakování, což se proti vysokému týmu USK dalo očekávat. Domácí Pražanky navíc dominovaly i v rychlých protiútocích a bylo z toho v průběhu duelu až čtyřicetibodové vedení, které si svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové udržovaly zejména v poslední čtvrtině.

Vítězky měly hned několik hráček s výrazným statistickým zápisem – jedenatřicet bodů s devíti doskoky zapsala Brionna Jones, na 27 bodů se dostala Temitope Fagbenle a velký triple-double za 13 bodů, 16 doskoků a 10 asistencí zaznamenala Alyssa Thomas. Nejlepší střelkyní Brna byla se 13 body Petra Malíková, první body v ŽBL zapsala za třináct minut na palubovce úspěšnou trojkou sedmnáctiletá Tereza Trávníčková, kapitánka KP Eva Kopecká se šesti body dostala do nejlepší stovky střelkyň historie ŽBL – na kontě má po dnešku 1676 kariérních bodů.