USK padl, Reisingerová slaví výhru

Nepovedený start do letošního ročníku Euroligy mají za sebou basketbalistky ZVVZ USK Praha. Jediný český zástupce v nejprestižnější evropské soutěži prohrál na úvod „bubliny“ v Istanbulu s domácím Fenerbahce 70:77.

Také ženské Euroliga musela zareagovat na dění ve světě kolem epidemie COVID-19 a začátek ročníku se tak posunul z brzkého podzimu až na čas adventu. Účastnické týmy se rozdělily tentokrát do čtyřčlenných skupin a „turnaj“, kde se v uzavřené bublině odehraje vždy polovina zápasů týmu, tedy tři, poslal Pražanky do Istanbulu.

Výběr trenérky Natálie Hejkové se v Turecku zřejmě dobře aklimatizoval, protože do zápasu vstoupil výborně. Pražanky využívaly podkošové síly v podobě Američanek Alyssy Thomas a Brionny Jones a od stavu 13:13 uzavřely první čtvrtinu šňůrou 10:0. Dvouciferný náskok si dokázaly hostující hráčky udržovat i ve druhé čtvrtině, když agresivní obranou nutily soupeřky ke ztrátám a následně dokázaly i přes trápení z dálky bez větších potíží skórovat ve vnitřním prostoru. Náskok Pražanek byl v prvním poločase několikrát čtrnáctibodový, dvouciferné vedení do přestávky zajistila košem v poslední sekundě Chorvatka Marija Režan.

Do druhé půle ale jako by se vřítil úplně jiný turecký tým. Svěřenkyně španělského kouče Lapeňi výrazně přitvrdily v obraně a vsadily všechno na zdvojování amerických opor USK. Střelecky se navíc kromě Američanky s německým pasem Satou Sabally začalo prosazovat také duo Kayla McBride a Jasmine Thomas. Na české straně ale zářila křídelnice Veronika Voráčková a po jejích dvou koších a parádní asistenci na koš Režanové to bylo patnáct minut před koncem 54:40 pro USK. V tu chvíli ale přišla série domácího týmu, který začal trefovat trojky, Pražanky udělaly několik nevynucených chyb a během tří minut byl rozdíl pouhé dva body. Navíc se do problémů s fauly dostaly jak Jones, tak Voráčková, které byly jediný faul od konce v zápase.

Na první nápor ještě Pražanky dokázaly zareagovat a utekly do náskoku osmi bodů, útočné trápení v poslední čtvrtině a stále se zlepšující obrana Fenerbahce pomohla domácímu výběru šest minut před koncem srovnat skóre. V klíčových chvílích si USK nedokázal vytvořit kvalitní střelecké pozice, naopak domácí Cakir trojkou v posledních sekundách útoku definitivně zlomila odpor soupeřek.

Hvězdou zápasu byla Sabally, která si k 30 bodům připsala také jedenáct doskoků, devatenáct bodů přidala Thomas a čtrnáct McBride. Žádná spoluhráčka nedala přes pět bodů včetně české reprezentantky Kii Vaughn, která za jedenáct minut dala dva body a doskočila tři míče. USK měl útok lépe rozložený, když Alyssa Thomas vedla se 16 body a 12 doskoky, čtrnáct bodů přidala Marija Režan, třináct Brionna Jones a dvanáct Kateřina Elhotová, ale Pražankám se zřejmě nevyplatila užší rotace pouze sedmi hráček. USK nedokázal zužitkovat převahu 12 doskoků také kvůli jediné proměněné trojce z deseti střel.

Turnaj pokračuje pro USK ve čtvrtek od 18:00, kdy před kamerami ČT Sport vyzvou francouzský Lyon.

EDIT: Vítězně vstoupila naopak do Euroligy česká reprezentační pivotka Julia Reisingerová, která osmi body a pěti doskoky za 17 minut na palubovce pomohla Gironě k výhře nad lotyšskou Rigou 81:79. Další zápas hraje Girona také ve čtvrtek proti ruskému Jekatěrinburgu.