USK první, Strakonice poprvé slaví

Už jen jediný zápas základní části zbývá odehrát v letošním ročníku RENOMIA ŽBL. Osmnácté kolo pokračovalo v sobotu třemi duely, zbývá už jen nedělní dohrávka mezi Hradcem Králové a Ostravou, která definitivně určí čtvrtfinálové dvojice. Jasných je prvních šest týmů tabulky, o soupeře tak jde jen prvnímu USK a druhým Žabinám. Série mezi KP Brno a Slávií Praha a Chomutova s Hradcem Králové jsou určené.

Strakonice s první výhrou

V posledním duelu základní části se úvodní výhry v ligovém ročníku dočkaly hráčky Strakonic, které přehrály Trutnov 58:50. Přesto deváté místo připadlo Trutnovu, díky lepšímu vzájemnému zápasu z úvodu ročníku.

Strakonice také po většinu zápasu vedly, dokázaly zareagovat na úvodní nápor soupeřek a po první čtvrtině držely nejtěsnější vedení, od konce první čtvrtiny náskok nepustily až do poloviny posledního hracího období. Vedení bylo však maximálně osmibodové, proto byl Trutnov stále ve hře a šance na zvrat přišla. V polovině čtvrté čtvrtiny šel Trutnov do nejtěsnějšího náskoku a vypadalo to na drama. Ve správnou chvíli však přišel nápor Strakonic, které si pak koncovku dokázaly pohlídat a mohly slavit první vítězství.

K tomu přispěla 24 body kapitánka Anna Rosecká, deset přidala Luisa Vydrová. Trutnov měl pouze jedinou dvoucifernou střelkyni, a to osmnáctibodovou Terezu Královou.

KP v preview kralovalo

Předehrávku čtvrtfinále play off si „střihly“ pražská Slavia a brněnské KP a jasně z lepší pozice půjde do čtvrtfinále KP Brno, které v Praze zvítězilo 73:54.

Královopolanky ani jednou v utkání neprohrávaly, už v první čtvrtině vedly dvouciferným rozdílem, a i když zvládly tento náskok krátce ve druhé čtvrtině ztratit, brzy se do pohodlného vedení vrátily a po přestávce už šlo vedení přes dvacet bodů rozdílu. V poslední čtvrtině se Pražanky pokoušely o nápor, který pomohl dostat skóre na dostřel, výhra Brna však v ohrožení nebyla.

Střelecké trápení Slavie podtrhla jediná dvouciferná střelkyně Kateřina Rokošová s 18 body, Brňanky měly čtyři dvouciferné spoluhráčky v čele s šestnáctibodovým duem Rebeca Akl a Michaela Stejskalová.

USK jasně první

Ani jeden zápas znovu neprohrál pražský USK v základní části ligové soutěže. V posledním duelu byla teoreticky ve hře i první příčka, jejich soupeřky Žabiny Brno totiž ztratily jen úvodní vzájemný zápas a v případě výhry mohly soupeřky přeskočit, to však nehrozilo a USK vyhrál hladce 95:45.

Na Brňanky dolehla únava z náročného programu posledních dní, navíc trenér Pruša chtěl rozložit zátěž na více hráček, Pražanky připravující se na čtvrtfinále Euroligy startující v úterý navíc do zápasu nastoupily plně koncentrované, vyhrály první čtvrtinu o devatenáct bodů a daly zápasu jasný řád. Po zlepšené druhé čtvrtině pak Žabiny znovu propadly ve třetí desetiminutovce a závěr se tak už spíše dohrával se snahou ukončit základní část bez zranění.

Střelecky zářila Španělka María Conde s 23 body, Brionna Jones přispěla 12 body a 11 doskoky. Jedinou dvoucifernou střelkyní Brna byla s deseti body Eliška Hamzová.