USK se vrací do Final4

Po třech letech se pražský USK vrací do Final 4 Euroligy. Rozhodla o tom výhra 90:77 ve třetím klíčovém zápase čtvrtfinále nad italským Schiem. Finálový turnaj Euroligy se odehraje o víkendu od 8. do 10. dubna na dosud neznámém místě a USK se v semifinále utká s tureckým Fenerbahce. Druhou dvojici utvoří maďarská Šoproň a jeden ze španělské dvojice Salamanca – Girona.

Pražanky odehrály velmi dobrý první poločas. Zejména v úvodní čtvrtině tvrdě bránily, dokázaly včas přistupovat k soupeřkám občas i na jejich obranné polovině, čímž zastavovaly možnost rychlého protiútoku a v tom postupném si Schio vytvářelo velmi složité pozice pro zakončení, kdy je pak úspěšnost střelby logicky nižší. Naopak USK dokázal hrát rychle dopředu, nemusel ani tolik využívat podkošovou sílu, když se střelbu podařilo rozložit mezi více hráček. Po pěti minutách z toho bylo poprvé dvouciferné vedení 16:6 a okolo rozdílu deseti bodů se skóre točilo po zbytek první půle. Dobré minuty si odehrály i tři české hráčky – Veronika Voráčková nastoupila v základní pětce, z lavičky se přidaly Tereza Vyoralová a Alena Hanušová s velmi solidními minutami. Střelecky vyčnívala jen Alyssa Thomas, která zvládla za první poločas patnáct bodů z toho jedenáct v první čtvrtině.

Druhou půli sice odstartovalo Schio úspěšnou trojkou, na tu ale domácí hráčky parádně zareagovaly a šňůrou 17:5 odskočily poprvé do dvacetibodového vedení a donutily hostujícího kouče k dalšímu oddechovému času. Pomohly zejména úspěšné trojky, když se trefila María Conde a také Voráčková. Od té doby Pražanky svůj náskok kontrolovaly až do úplného závěru, kdy se Schiu začalo dařit zpoza trojkového oblouku a snížilo na rozdíl osmi bodů. V klíčové chvíli ale zareagovalo znovu duo Conde – Voráčková a USK mohl slavit postup.

Nejlepší střelkyní vítězek byla María Condeová s 25 body, následovala s 19 body Alyssa Thomas, která stejně jako v druhém utkání odehrála celých 40 minut. Double double zaznamenala díky 12 bodům a 11 doskokům další americká opora Pražanek Brionna Jones. Střelkyní zápasu byla hostující Belgičanka Kim Mestdagh s 26 body.