USK využil zaváhání obhájkyň

Večer plný pohárových zápasů prožily ve středu české týmy z RENOMIA. Nejlépe je na tom euroligový USK, který přehrál doma ruský Orenburg a dotáhl se na špičku své skupiny. Ve Středoevropské lize CEWL se dařilo Žabinám a Chomutovu, už méně Slovance a Ostravě.

USK míří na první místo tabulky

Další výborný výkon předvedly v Eurolize basketbalistky USK Praha, když přehrály ruský Orenburg 87:63 a tím se po pátém kole dotáhly na obhájkyně titulu z Jekatěrinburgu, které nestačily překvapivě v Rize na tamní TTT 81:89.

Zápas měl podobný úvod jako většina duelů Pražanek v domácí soutěži, když se USK rychle probral a začal soupeřkám utíkat. Od stavu 12:8 české mistryně kralovaly a do konce čtvrtiny si vytvořily dvanáctibodové vedení. Pak přežily i zlepšený útok soupeřek, samy skvěle střílely a do poločasu si přenesly sedmnáctibodové vedení.

Elhotové a spol. potom nevyšel úvod třetí čtvrtiny a Orenburg hlavně díky Yvonne Turner snížil na rozdíl devíti bodů a domácí trenérka Natália Hejková si musela brát oddechový čas. USK znovu odskočil, a i když na začátku poslední čtvrtiny ruský tým stáhl ještě na rozdíl osmi bodů, dál to už nešlo a záběr patřil znovu Pražankám.

Nejlepší hráčkou zápasu byla domácí Španělka Cristina Ouviňa, která ke 21 bodům přidala i deset doskoků a sedm asistencí. Osmnáct bodů a 15 doskoků dodala Američanka Brionna Jones. Veronika Voráčková se do Euroligy vrátila třemi body, třemi doskoky a dvěma asistencemi za 16 minut na palubovce. Orenburg vedla Turner s 20 body. Další zápas hraje USK za týden v Benátkách.

Natália Hejková (trenérka USK Praha): „Ale pro nás a pro tabulku skupiny to neznamená vůbec nic, protože Jekatěrinburg prohrál s posledním. Pro nás je důležité, abychom poráželi soupeře, kteří jsou pod námi a Orenburgem. Pak budeme spokojení. Ve druhém poločase jsme se přizpůsobily soupeři, a to je problém, který nás trápí už druhou sezonu. Ze zápasu je tak pro nás nejdůležitější a nejlepší to, že jsme vyhrály o čtyřiadvacet bodů, protože je možné, že v konečné tabulce bude mezi námi a Orenbugrem rozhodovat skóre.“

Padesátiprocentní CEWL

Tři zápasy se odehrály v rámci Středoevropské ligy CEWL. Ve skvělých pohárových výkonech pokračují brněnské Žabiny, které si doma na Rosničce pohrály s belgickým Charleroi v sestavě s Klárou Bradáčovou 83:39. Už první čtvrtinu vyhrály domácí hráčky o osm bodů a náskok pak průběžně navyšovaly, když ve třetí čtvrtině inkasovaly jen pět bodů.

Podobně hladký průběh ale bohužel v obráceném gardu měl duel Ostravy s německým Marburgem. Ostrava doma od začátku prohrávala, v poločase ještě byla na dostřel, ale druhou půli prohrála o osmnáct bodů a nakonec podlehly 63:90.

Ve vzájmeném českém souboji se potkala Slovanka s Chomutovem a šťastnější byl ligový nováček, který na palubovce mladoboleslavského týmu vyhrál 71:56. Už v sestavě s novou posilou ze Žabin Karolínou Malečkovou sice Levhartice na začátku ztrácely, prostřední dvě čtvrtiny ale ovládly rozdílem dvaceti bodů a závěr měly pod kontrolou. Chomutov tak vede skupinu A, kde je Slovanka na čtvrtém místě. V „béčku“ kralují bez porážky Žabiny, Ostrava je sice druhá, ale hlavně díky vysokému počtu odehraných zápasů.