USK zdolal Rigu a sahá po druhém místě

České úřadující mistryně ZVVZ USK Praha porazily v euroligové dohrávce 13. kola lotyšský tým TTT Riga 84:64 a drží teoretickou šanci na druhé místo ve skupině A. Nejlepší střelkyní Pražanek byla s 32 body Brionna Jones, její spoluhráčka z americké reprezentace Alyssa Thomas zaznamenala s 19 body a 16 doskoky double double. Hostujícímu celku nestačilo ani 22 bodů Jasmine Thomas. Duel se odehrál tři týdny po plánovaném termínu kvůli pozitivním testům na covid hráček Rigy.

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové se posunuly v neúplné tabulce na druhou příčku před španělskou Salamanku. Pokud však Salamanca vyhraje čtvrteční zápas na hřišti francouzského BLMA Montpellier, skončí USK třetí. Ve čtvrtfinále by tak narazil na druhý tým skupiny B, kterým je v tuto chvíli maďarská Šoproň. Domácí hráčky nastoupily bez zraněné srbské pivotky Dragany Stankovičové a slovenské rozehrávačky Barbory Bálintové, která si den před utkáním podvrtla kotník.

USK po dobrém vstupu vedl rychle 10:2, aby pak soupeř podobně bleskově srovnal na 12:12. Podoboný průběh měly i další minuty, kdy Pražanky získaly dokonce dvouciferný náskok, ale Lotyšky se dostaly znovu zpět do hry. Z poločasového rozdílu o devět bodů se stalo před poslední čtvrtinou bodů čtrnáct, na to už Riga nenašla odpověď a prohrála s USK počtvrté v řadě.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Tahle výhra nás samozřejmě těší. Musíme se naučit vyhrávat i v situacích, kdy všechno nejde, jak si představujeme. Se šancí na druhé místo ale už moc nepočítám. Spíše to bereme tak, že asi skončíme třetí a uvidíme, na koho narazíme. Ať už to bude kdokoliv, musíme se s tím vypořádat a maximálně se koncentrovat na první vzájemný zápas. Už jsme si mysleli, že se Barbora Bálintová po prodělaném covidu dostane zpět a dám jí nějaké minuty, ale místo toho je zase chvíli nedostane. Je to velká komplikace. Klobouk dolů před Američankami. Ještě před týdnem hrály kvalifikaci na mistrovství světa, po ní hned nasedly na letadlo, a i přes aklimatizaci to zase byly ony, kdo ten zápas v útoku udělal. Musíme se nyní soustředit na sebe a co nejlépe se připravit na další fázi. V tréninku jsme trochu přitlačily, ale problém je, že tým není vinou zdravotních potíží nebo přestávek spolu pravidelně a naše úroveň je v tuhle chvíli divná.“