Úspěšný den ve Federálním poháru

První hrací den má za sebou druhý ročník Federálního pohár, který proti sobě svedl elitní české a slovenské ženské basketbalové celky. Druhý ročník turnaje se tentokrát odehrává v Hradci Králové a po prvním dni mají zatím navrch české týmy.

Osm účastnických celků bylo rozlosováno do mezinárodních čtvrtfinále vždy o jednom českém a jednom slovenském účastníkovi. Hned na úvod došlo na střet elitního celku slovenské ligy Piešťanských Čajek s pátým týmem základní části Chance ŽBL – BLK Slavia Praha. Pražanky hned od začátku nestačily, vedly jen v úvodních minutách a první desetiminutovku prohrály 10:27, což určilo jasný ráz zbytku duelu. Od té doby už Čajky utkání s dvouciferným náskokem kontrolovaly a bez potíží dokráčely k výhře 74:44. Vítězky vedla se 13 body Anna Mandic, na deset bodů se dostala členka reprezentačního kádru Romany Ptáčkové Gabriela Andělová. Slavii nestačilo jedenáct bodů od dvojice Kateřina Suchanová, Kateřina Rokošová.

I druhé čtvrtfinále bylo jasnou záležitostí favoritek, když si Žabiny poradily hladce se Slávií Banská Bystrica 103:57. Druhý tým české soutěže nad třetím týmem té slovenské od začátku dominoval, ani jednou neprohrával a už po první čtvrtině to bylo o patnáct bodů. Slovenský soupeř se pak zkonsolidoval a zvládl slušně druhou čtvrtinu, v té třetí ale zareagovaly svěřenkyně trenéra Viktora Pruši 31 body a zápas dovedly do debaklu. Skvěle duel odstřílela brněnská Michaela Vacková, která se dostala na devatenáct bodů, jen o bod méně zaznamenala Natálie Stoupalová. Soupeřky táhla se 14 body Žofia Hruščáková.

Třetí čtvrtfinále proti sobě svedlo třetí tým české tabulky KP Brno a druhý té slovenské MBK Ružomberok. Stejně i ve třetím zápase byl zásadní vstup do utkání, který se podařil Královopolankám, které nepustily své soupeřky ani na sekundu do vedení a rychle si vypracovaly dvouciferný náskok. Když pak ve druhé čtvrtině přidaly Brňanky osmadvacet bodů, přiblížil se rozdíl ke třicetibodové hranici a bylo rozhodnuto. K celkové výhře Brna 83:54 přispěla nejvíce nová posila KP Katarina Trehublová, která dala 23 bodů, na čtrnáct se dostala Petra Malíková. Ružomberok vedlo desetibodové duo Štefančová – Buknová.

Poslední čtvrtfinálový souboj pak ve vzájemné bitvě ukázal šestý tým ŽBL a domácí basketbalistky Sokola Hradec Králové a čtvrtý tým slovenské ligy Šamorín. Jako přes kopírák měl jeden z týmů silný vstup do duelu, a to domácími fanoušky hnaný tým Hradce. Lvice ovládly první čtvrtinu 22:5 a daly jasný ráz zbytku celého střetnutí. Navíc třetí čtvrtina probíhala v podobném rytmu, Hradec ji ovládl 20:4 a celý duel dovedl k výhře 89:41. Střelecky se blýskla šestnáctibodová Jindřiška Hrubá, patnáct bodů dodala Kateřina Zeithammerová. Šamorín vedla s 12 body Lucia Luttmerdingová.

Dalšími čtyřmi zápasy pokračuje Federální pohár v sobotu. Od jedenácti hodin se střetne Slavia Praha se Slávií Banská Bystrica, od půl druhé se utkají i další poražení čtvrtfinalisté ŠBK Šamorín a MBK Ružomberok. Odpoledne pak přijdou na řadu semifinálové bitvy, a to od čtyř hodin Piešťanské Čajky s Žabinami Brno a od půl sedmé české derby Hradec Králové – KP Brno. Kompletní info sledujte na speciální podstránce.