Úžasný play off čtvrtek

Druhý hrací den vyřazovacích bojů v Chance ŽBL se naplno rozjely tři čtvrtfinálové série a bylo se na co dívat. Dva ze tří duelů skončily rozdílem jediného bodu a vše se lámalo až v posledních sekundách, roli jasného favorita pak ve třetím zápase potvrdilo ZVVZ USK Praha.

Výhodu domácího prostředí uhájily nakonec v prvním čtvrtfinále třetí nasazené hráčky KP TANY Brno, které ale udolaly šestý Chomutov až po obratu v posledních sekundách 83:82. Je to tak nejlepší pozvánka na druhý duel série, který se uskuteční v neděli v 10:30 v Chomutově v rámci projektu Family Game v přímém přenosu Nova Sport 1.

Zajímavostí je, že vedení domácího klubu před čtvrtfinálovou sérií prodloužilo smlouvu na další sezónu s trenérkou Marcelou Krämer i celým realizačním týmem. To jako by Královopolanky nabudilo a od stavu 7:7 ve čtvrté minutě se nadechly k jedenácti bodům v řadě a získaly dvouciferný náskok. Jenže druhou čtvrtinu naopak odstartovaly hostující hráčky sérií 13:3 a otočily bleskově během necelých čtyř minut skóre ve svůj prospěch. Týmy v druhé fázi druhé čtvrtiny trefily několik těžších střel za sebou a publikum ve slušně zaplněné hale Vodova se dobře bavilo. Přetáčení skóre vydrželo až do poločasu, koš hostující Ukrajinky Kovtun snížil na rozdíl jediného bodu.

Drama a krásný basketbal pokračoval i po přestávce, byla to z obou stran spíše ofenzivní bitva, což fanoušky bavilo. Dva slepené koše domácích pomohly na startu druhé půle lehce odskočit, ale přestřelka pokračovala a Levhartice se nevzdávaly, naopak měly v závěru třetí čtvrtiny samy lehce navrch. Mírná převaha hostujících hráček vyústila až v sedmibodové vedení pět minut před koncem, kdy si po koši Jesiky Hibalové musela brát rozezlená trenérka Krämer oddechový čas. Hned po něm ale trefila klíčovou trojku Kateřina Galíčková a blesková sedmibodová série znamenala během 70 sekund vyrovnání. V bláznivém závěru ještě Chomutov vedl o čtyři body, a navíc zahodil šestku po technické chybě domácí lavičky, aby se během posledních dvou minut čtyřikrát měnil vedoucí tým. Hostující Wynn-Pollard poslala šestkou svůj tým do vedení, na druhé straně odpověděla košem Anežka Kopecká. Necelých čtyřicet sekund před koncem na sebe za Chomutov vzala odpovědnost nejzkušenější Kateřina Bartoňová a po individuální akci se jí míč málem vykroutil z obroučky, než zapadl do koše. Na druhé straně neuspěla z trojky Karolína Šotolová, ale při doskoku faulovala Wynn-Pollard Galíčkovou, která z šestek poslala definitivně do vedení Brňanky. V posledních dvaadvaceti sekundách nejprve neuspěla v nájezdu Valentýna Kadlecová, hostující hráčky vybojovaly útočný doskok i vhazování z autu. Střela se dostala na Elišku Brejchovou, kterou ale dobře ubránila na trojce Lucie Svatoňová a zřejmě její pokus i částečně zblokovala, čímž pomohla zajistit výhru svému týmu.

Brňanky uspěly i přes 18 ztracených míčů (Chomutov 11), Levhartice zase zahodily třináct trestných hodů. Se slušnou úspěšností padlo na obou stranách celkem 17 trojek. Nejlepší střelkyní zápasu byla hostující Kateřina Bartoňová s 23 body, 16 bodů se 14 doskoky zapsala Wynn-Pollard. Domácí táhla s 19 body, 14 doskoky a 6 asistencemi Galíčková, patnáct zapsala Šotolová a dvanáct Anežka Kopecká.

Druhé drama se odehrálo na palubovce pražské haly Rokytka, kde domácí Slavia nakonec podlehla Hradci Králové 70:71 a přišla o výhodu domácího prostředí. Druhý duel se hraje v neděli v Hradci.

Slavia předvedla skvěle ofenzivní první čtvrtinu, ve které nastřílela 27 bodů a hrála skvěle, na druhou stranu ale Hradec dokázal kontrovat a s třiadvaceti nastřílenými body nenabral velkou ztrátu. Ta začala přibývat až v dalším průběhu, kdy už ve druhé čtvrtině odskočil domácí celek se skvěle střílející Alenou Hanušovou nejprve do sedmi a v závěru poločasu dokonce do osmibodového vedení. To pak narostlo na startu druhé půle až na 49:39, než se zasekla ofenziva domácího celku a Hradec začal postupně stahovat. První nápor Slavia ještě částečně ustála, ale do poslední čtvrtiny vlétl Hradec s velkou energií a trojka Kristýny Čuperkové sedm a půl minuty před koncem znamenala vedení 63:57 pro hostující hráčky. Kateřina Suchanová pak ale prakticky vlastnoručně pomohla nejen dorovnat skóre, ale i otočit po její trojce 65 sekund před koncem. Byly to ale poslední body Slavie v zápase a Klára Vojtíková nejprve jednou šestkou snížila a pak Kristýna Čuperková zkušeně vyčíhala přihrávku Marie Žílové a po úniku přes celé hřiště dala rozhodující koš. Slavii zbývalo ještě deset sekund, ale nedokázala si vytvořit dobrou pozici, Suchanová byla na trojce dobře ubráněna a její pokus do koše nepadl.

Slavii tak srazila vaz patnáctá ztráta v utkání, jinak byly statistiky vzácně vyrovnané. Hradec si pomohl osmi úspěšnými trojkami. Pražankám nestačil monstrózní double-double Hanušové za 25 bodů a 17 doskoků, ale v koncovce se zkušená křídelnice tolik nezapojila, a navíc trefila jen 5 z 21 pokusů z pole. Suchanová dala 23 bodů a Kateřina Rokošová 13. Hradec dotáhl k výhře devatenáctibodové duo Pamela Effangová a Kateřina Zeithammerová, poslední koš dostal do dvouciferných čísel i Čuperkovou.

První krok k postupu udělaly i úřadující šampionky ZVVZ USK Praha, které přehrály na domácí palubovce Trutnov hladce 94:37. Pražanky připravující se na Final Four Euroligy ani jednou neprohrávaly, v první čtvrtině nabraly dvacetibodové vedení a průběžně po celou dobu zápasu svůj náskok navyšovaly až téměř k šedesáti bodům.

Měly úspěšnost střelby za dva body 70 procent, nahradily tak trápení 25/6 z trojky. Zapsaly 26 asistencí a soupeřky přeskákaly 52:25. Kralovala zejména nizozemská pivotka Emese Hof, která zaznamenala 25 bodů a 10 doskoků, Australanka Ezi Magbegor měla ve statistikách 16 bodů a 15 doskoků. Patnáct bodů přidala Španělka María Conde a jedenáct Mariana Přibylová. Poražený Trutnov měl dvě dvouciferné střelkyně, Američanka Devon Brookshire měla 11 bodů, Finka Sara Rokkanen deset. Série pokračuje v neděli v Trutnově.