V neděli dvakrát o všechno

Hned ve dvou halách se v neděli bude hrát o bytí či nebytí v play off Chance ŽBL. Obě čtvrtfinálové série, které dospěly do čtvrtého zápasu nakonec dospějí i do toho pátého, když jak celky Hradce Králové, tak Chomutova uhájily domácí palubovky a vynutily si nedělní rozhodující bitva na hřištích soupeře. Hradec si pátý zápas vynutil výhrou 80:71 nad Slavií, Chomutov zase uspěl až po prodloužení 92:85 nad KP TANY Brno.

Hradec předvedl v první čtvrtině excelentní ofenzivní výkon, když nastřílel 25 bodů a například Pamela Effangová devíti body za první čtvrtinu již překonala celý svůj střelecký výkon za utkání číslo tři. Pomohly i čtyři trefené trojky domácího celku za první čtvrtinu. Podobný průběh měla i druhá čtvrtina, kdy domácí Východočešky dál dobře střílely a nebýt úžasné Kateřiny Suchanové (16 bodů za poločas a čtyři trojky), byl by poločasový rozdíl ještě vyšší než dvanáct bodů. Tři ze čtyř trojek totiž přišly slepené v jednom sledu na závěr první půle, kdy byl rozdíl krátce už na jedenadvaceti bodech, než Suchanová zasáhla.

Za první půli zůstala jen na osmi bodech a střelbou 1/8 z pole nejlepší střelkyně soutěže Alena Hanušová, ta ale expolodovala pro deset bodů ve třetí čtvrtině a sama málem přestřílela Hradec v tomto hracím období, čímž pomohla ke stažení rozdílu před poslední čtvrtinou na pouhé dva body. V poslední čtvrtině se už skóre tahalo, Hradec ale neustále udržoval alespoň to nejtěsnější vedení a nepustil Pražanky do definitivního obratu. Duel se lámal v posledních dvou minutách, kdy skvěle střílející Suchanová minula potenciálně vyrovnávací střelu a Kateřina Zeithammerová dvěma bleskurychlými nájezdy poslala svůj tým do šestibodového trháku. V klíčových chvílích pak Pražanky proti agresivní domácí obraně nedokázaly vytvořit dobré střely a nutily se do těžkých pokusů v závěru limitu na útok. Pak už musely Slavistky faulovat a doufat v chyby na čáře trestného hodu, ale Pamela Effangová proměnila šest z osmi šestek a posla svůj tým do rozhodujícího pátého zápasu.

Právě Effangová byla s 26 body nejlepší střelkyní zápasu, Zeithammerová přidala 16 bodů a 9 asistencí a Julia Vydrová doskočila k deseti bodům i dvanáct míčů. Slavii nestačilo 23 bodů Suchanové, ani 22 bodů a 15 doskoků Hanušové.

I když je to těžko možné, ještě napínavější duel se hrál v Chomutově, kde muselo rozhodnout o vítězkách až prodloužení a k radosti domácích fanoušků vyhrál v této sérii i počtvrté tým s výhodou domácího prostředí.

Divokou přestřelkou v první čtvrtině duel začal, když byly vpředu od začátku hostující Brňanky, ale domácí hráčky se k nim v úspěšnosti rychle přidaly a byla z toho velká bitva o každý koš. Až sedmibodovou ztrátu pomohla téměř smazat osmi body se stoprocentní střelbou Anna Rylichová. Ta samá hráčka ale ve druhé čtvrtině minula všechny čtyři své střely a KP TANY začalo postupně natahovat vedení až ke čtrnácti bodům šest minut před přestávkou. Brňanky dokázaly udržet efektivitu v útoku velmi týmovou hrou (14 asistencí za poločas), naopak vytáhly defenzivu.

Náskok Brňanek dokázal vzrůst ve třetí čtvrtině ještě o bodík výš a v závěru třetí čtvrtiny stále svítil na tabuli dvouciferná ztráta Levhartic. Chomutovské basketbalistky ale v poslední čtvrtině absolutně nakoply své motory a předvedly úžasný střelecký výkon, který jim vynesl po dvou slepených trojkách ještě tři minuty před koncem šestibodové vedení. Ještě minutu před koncem byl náskok domácích čtyři body, než trefila Kateřina Galíčková divokou trojku o desku přímo po vyhození z autu a na koš Najai Wynn-Pollard odpověděla nesmírně těžkou trojkou přímo před lavičkou Chomutova devatenáct sekund před koncem Petra Malíková a srovnala.

Levhartice neuspěly s poslední střelou a muselo se do prodloužení, ve kterém ale domácí hráčky vůbec nevěšely hlavu nad smolnou koncovkou a daly rychlých sedm bodů, čímž zápas prakticky rozhodly. Velkou trojku pak trefila Monika Satoranská a i přes malé problémy dokázaly Levhartice trefit dostatek šestek, aby uhájily výhru.

K té pomohl menší počet ztrát domácích, 24 úspěšných šestek a lepší doskakování. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 22 body Petra Malíková, dvacet dala jak domácí Wynn-Pollard (12 doskoků), tak i brněnská Anežka Kopecká (13 doskoků). Šestnáct bodů vsítila Monika Satoranská.

Po třetím zápase dnešního programu je ligový nováček z Brandýsa blízko udržení nejvyšší soutěže i pro příští rok. Středočešky ve třetím utkání série o deváté místo přehrály Slovanku jasně 86:61 a jistotu mohou mít už po úterním čtvrtém utkání na palubovce soupeřek.

Brandýs ukázal sílu hned v první čtvrtině, kdy zasypal Slovanku třiadvaceti body, a naopak své soupeřky udržel na pouhých deseti. Nebyl k tomu potřeba ani nějaký skvělý individuální výkon. Podobně týmově se ale Slovanka ve druhé čtvrtině zlepšila a až osmnáctibodovou ztrátu ze začátku druhé desetiminutovky bod po bodu stahovala až na poločasový osmibodový rozdíl. Brandýs vedl i přes jedenáct ztrát za poločas.

Po přestávce se ale Brandýs vrátil do módu z první čtvrtiny, udržel své soupeřky na dvanácti bodech a pod vedením Kwanzy Murray natáhl své vedení až ke dvacetibodové hranici. Pražanky naopak nedokázaly na přesnou obranu Brandýsa najít recept.

Zlomová pro zápas pak byla třetí čtvrtina, kdy Brandýs potvrdil slušný výkon z první půle, zasypal soupeřky 27 body, navíc přitáhl šroubky v obraně rozdíl přerostl dvacetibodovou hranici. V poslední čtvrtině už tak oba celky myslely na další zápas a mohly si zahrát některé hráčky z lavičky. Slovanka se naprosto trápila při střelbě z pole, markantní to bylo zejména při trojkách – úspěšnost 16/0 mluví za vše.

Kwanza Murray dotáhla domácí k výhře 22 body, 16 bodů přidala Khiana Johnson a třináct bodů s osmi doskoky zaznamenala Leeza Burdgess. Jediná dvouciferná střelkyně poražené Slovanky byla s deseti body Tereza Zítková, devět bodů přidala Alžběta Levínská.