Vary trápily Žabiny, U19 Chance podruhé za sebou

Kompletní osmnácté kolo ŽBL nabídne víkendový program nejvyšší soutěže žen po reprezentační přestávce. V pátek se hrály tři duely. Velkou výhru slaví U19 Chance, který udolal po prodloužení Trutnov, Žabiny se protrápily k výhře v Karlových Varech a KP Brno pohodlně rozstřílelo Ostravu.

U19 Chance má druhou výhru v řadě

Basketbalistky Trutnova nezvládly duel na palubovce U19 Chance a podlehly 68:73 po prodloužení, šance na postup do play-off se tak výrazně zmenšily. Zápas se přeléval jako na houpačce, když do něj výborně vstoupily hostující hráčky a po vyrovnané první čtvrtině si začaly budovat náskok. Ten narostl v polovině druhé čtvrtiny na dvanáct bodů a s domácími hráčkami to nevypadalo dobře. Strakonický celek to ale nevzdal, a ještě do přestávky se vrátil do hry.

Naopak poté nastaly velké momenty domácích, U19 Chance vedlo na začátku poslední desetiminutovky o osm bodů. Rozhodovalo se tak až v koncovce, ve které se několikrát měnil vedoucí tým. Domácí hráčky vedly po koši Jeništové tři minuty před koncem o bod, než přišel více než dvouminutový půst na obou stranách, který prolomila až v poslední minutě hostující Rylichová trojkou. Na její koš odpověděla znovu Jeništová, a když se poté ani jeden z týmů neprosadil, šlo se do prodloužení.

V něm daly Východočešky jen dva koše z pole a minutu před koncem prohrávaly po koši Bruščákové o tři body. Na druhé straně se pak v klíčové chvíli netrefila Vitulová a Jeništová pojistila výhru šestkami.

Hvězdou zápasu byla domácí Alena Jeništová, která za téměř dvaačtyřicet minut nastřílela 28 bodů a doskočila jedenáct míčů. Doplnila ji 19 body a 10 doskoky Šípová, dvanáct bodů přidala Petrušková. Trutnovu nestačilo 21 bodů a 13 doskoků Bethelové nebo 14 bodů Vitulové.

Oslabené Vary trápily Žabiny

Karlovým Varům chyběly opory Pohunková s Kušlitovou, přesto se proti Žabinám dokázaly v zápase dlouho držet, a nakonec podlehly po boji 56:65. Žabiny jako favorit byly prakticky celý zápas ve vedení, ale nedokázaly soupeřky setřást. V úvodu druhé desetiminutovky utekly Brňanky do sedmibodového náskoku, ale pak inkasovaly osm bodů v řadě a Vary měly po trojce Rosecké jediné vedení. To ještě navýšila košem Rokošová, pak se ale zase dostaly vpřed hostující hráčky. V polovině třetí čtvrtiny přerostlo vedení Brna poprvé deset bodů, ale ani to bojovné domácí hráčky nezastavilo. Třikrát se v poslední čtvrtině dostaly na rozdíl šesti bodů, ale blíž to už nešlo.

Na pozici nejlepší střelkyně Brna se srovnaly Baysová s 15 body, Buzovová se 14 a Švrdlíková se 13 body, Karlovy Vary táhly dvě hráčky, co odehrály plný počet minut. Malečková nastřílela třináct bodů, Webbová přidala ke 12 bodům i šestnáct doskoků.

Karel Drahokoupil (trenér BA Karlovy Vary): „Měli jsme ze zápasu trochu obavy, protože nám chyběli dvě klíčové hráčky Pohunková s Kušlitovou. Nicméně holky bojovaly. Bylo tam strašně chyb z naší strany, ale přesto je ten výsledek optimistický.“

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Dneska jsme rádi za výhru, protože některé hráčky asi přijely na výlet. Náš výkon dnes nesnese vůbec žádné měřítko.“

KP si hladce poradilo s Ostravou

Jasný zápas viděli diváci v Brně, kde domácí KP bez větších problémů rozstřílelo SBŠ Ostrava 100:52. V první čtvrtině se hostující hráčky držely na dostřel, dařilo se jim solidně bránit a ještě v osmé minutě ztrácely jen bod. Zlomový moment přišel mezi druhou a šestou minutou druhé čtvrtiny, kdy Ostrava nedala ani bod a Brňanky čtrnácti body v řadě navýšily náskok na osmnáctibodový rozdíl. Ostrava ještě zabojovala a vrátila se částečně do hry, ale pak ztratila třetí čtvrtinu poměrem 7:25 a ze zápasu byl debakl.

Nejlepší z pěti dvoucfierných střelkyň vítězek byla Edita Šujanová s 19 body, Lančová přidala 17 bodů, Satoranská 16. V dresu Ostravy se na čtrnácti bodech shodly KLára Vojtíková a Anna Kubíčková.

Tibor Jány (trenér Ostrava): „Kvalitu a zkušenosti soupeře dostatečně vystihuje ukazatel skóre. Pro naše hráčky to byl hodně těžký zápas, tím víc musím ocenit naši bojovnost. Z mnoha chyb se musíme poučit, aby se neopakovaly v utkáních, na nich nám bude více záležet.“

David Zdeněk (trenér KP Brno): „Ligová přestávka ani neúplná sestava neubraly týmu dostatek elánu potřebného k povinnému vítězství. Byl bych rád, aby dobrý dojem a přesvědčivý výsledek dodaly hráčkám sebevědomí před Final Four Českého poháru.“