Vítězný návrat Zohnové, šok v Ostravě

Neděle v ŽBL přinesla fanouškům dva zápasy, které zkompletovaly patnácté ligové kolo. První duel přinesl návrat dlouholeté reprezentantky Kateřiny Zohnové do české ligy, ve které chyběla více než deset let. Zohnová posílila v týdnu Žabiny Brno a hned pomohla k výhře na palubovce svého bývalého týmu Trutnova 89:61. V druhém utkání Ostrava překvapivě doma zdolala trápící se Slavii Praha 83:68.

Neděle v ŽBL přinesla fanouškům dva zápasy, které zkompletovaly patnácté ligové kolo. První duel přinesl návrat dlouholeté reprezentantky Kateřiny Zohnové do české ligy, ve které chyběla více než deset let. Zohnová posílila v týdnu Žabiny Brno a hned pomohla k výhře na palubovce svého bývalého týmu Trutnova 89:61. V druhém utkání Ostrava překvapivě doma zdolala trápící se Slavii Praha 83:68.

Úspěšný návrat Zohnové

Bývalá reprezentantka Kateřina Zohnová oslavila vítězný návrat do ŽBL, kde chyběl více než deset let. Při svém debutu na palubovce Trutnova, odkud před lety odcházela do zahraničí, pomohla 11 body Žabinám k přesvědčivé výhře 89:61. Brňanky trápí široká marodka a v novém roce se jim příliš nedaří, cenná výhra je ale posunula na páté místo tabulky o jedinou výhru za Hradec Králové a Nymburk.

Trutnov je v letošní sezoně hlavně na domácí palubovce velmi silný, Žabiny však nepodcenily přípravu, na svého soupeře od začátku vlétly a už po pěti minutách si získaly dvouciferný náskok. Skvěle bránili Brittany Carter, oporu Trutnova, nepustily soupeřky do rychlého protiútoku a postupně navyšovaly rozdíl ve skóre. V poločase to bylo o 23 bodů a zdálo se být rozhodnuto. Východočešky sice po přestávce zabraly a dokázaly vyhrát třetí čtvrtinu, ale na víc už jim nezbyly síly a Brno si pohlídalo výhru.

Čtyřiatřicetiletá Zohnová stihla 11 bodů za 16 minut hry. Její spoluhráčka Marques Webb byla s 19 body nejlepší střelkyní zápasu, Michaela Vacková zaznamenala double double za 14 bodů a 13 doskoků. Trutnovská Jordan Adams zapsala 17 bodů a 15 doskoků, Carter dala 14 bodů.

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov):„Žabiny dominovaly hned od začátku. Sebraly nám největší zbraně. Byly velice dobře připraveny na náš rychlý protiútok, v prvním poločase vzorově eliminovaly Brittany Carter. Navíc se k tomu přidala naše střelba z tříbodové vzdálenosti 0/15 v prvním poločase, to mluví za vše. Žabiny vyhrály zaslouženě, rozhodly už v první půli, na zápas se hodně dobře přichystaly. Ve druhé půli jsme ještě chtěli zahýbat s výsledkem, přidali jsme na agresivitě v obraně, vyhráli třetí čtvrtinu. Ale v poslední čtvrtině se ukázala širší rotace Žabin. Na nás bylo ukázkově vidět, jak moc nás zasáhne, když se zraní hráčka základní sestavy.“

Viktor Pruša (trenér Basket Žabiny Brno):„Vítězství je pro nás strašně důležité, obzvláště po naší šňůře porážek v novém roce. K zápasu jsme přistoupili s respektem s ohledem na výsledky, kterých obrovsky bojovné a velmi dobře vedené družstvo Trutnova v sezoně dosáhlo. Jsem rád, že jsme utkání zvládli a potvrdili roli favorita. Až na výjimky jsme udrželi koncentraci celou dobu. Hráčky výborně respektovaly taktický plán, který jsme si dali. Až na malé chybičky jsme eliminovali největší zbraně soupeře. V útočné činnosti jsem byl rád za body z rychlého protiútoku a vysoký počet asistencí. Katka Zohnová hned v prvním zápase ukázala, že je hráčkou obrovského kalibru s velkými zkušenostmi a inteligencí, která neztratila nic ze své rychlosti. Bylo vidět, jak chytrý je to hráč, s jakým klidem a lehkostí hraje. Bude pro nás obrovskou vzpruhou.“

Překvapení v Ostravě

Nečekanou výhru vybojovala ostravská SBŠ, jež porazila Slavii 83:68. Na teprve druhém vítězství v sezoně se podílela 26 body srbská rozehrávačka Ines Čorda, jež trefila i pět trojek.

Slavistky působily od začátku utkání zaskočeně a od třetí minuty ani jednou v utkání nevedly. Ostrava skvěle střílela z dálky, velmi dobře bránila a po deseti minutách vedla o devět bodů. Tam se však domácí hráčky nezastavily, pokračovaly v podobném výkonu i ve druhé čtvrtině a do přestávky si odnesly sedmnáctibodové vedení. Po pauze se Slavia zlepšila hlavně v obraně zápas se jí nepovedlo zdramatizovat.

Ve druhém utkání v ostravském dresu se blýskla americká posila Chelsea Waters, která zaznamenala 18 bodů, 10 asistencí a 11 získaných faulů. Navíc doskočila i devět míčů, také se ale dopustila devíti ztrát. Devatenácti body se prosadila i další lednová posila z USA Sarah Saba. Slavii vedla se 14 body Michaela Vondráčková, která odehrála celých 40 minut, její střelecký příspěvek srovnala Cherise Beynon.

Jozef Rešetár (asistent trenéra Slavia Praha):„Blahopřeji domácímu družstvu k plně zaslouženému vítězství za výkon v prvním poločase.“

Ladislav Pavlát (asistent trenéra SBŠ Ostrava):„Tak jak jsem v Nymburku v pozápasovém hodnocení slíbil, že budeme hrát týden od týdnu lépe, tak jsme to dnes potvrdili. Sehráváme se. Cizinky jsou pro nás velké posily. Prakticky celý zápas jsme měli pod kontrolou. Slavii jsme měli dobře naskautovanou a ničím nás tedy nepřekvapila. Možná nás dvakrát zastavila zónovou obranou, ale to jsme následně trestali trojkami. Dobrý zápas zahrála v útoku Ines Ćorda a Sarah Saba. V obraně se pak se svými doskoky prosadila Chelsea Walters. Teď nás čekají zápasy se slabšími týmy extraligy žen s Teamstore Brno a U19 Chance. Zde je opět šance na výhru. Chceme se dostat do hry o play off, tam bychom letos opravdu chtěli být.“