Vyhecované derby ovládl Hradec, U19 Chance prolomil smůlu

Třemi zápasy pokračovalo v neděli jedenácté kolo ŽBL. Ve šlágru kola ovládly Hradecké Lvice derby s Trutnovem, když zvládly skvěle první čtvrtinu a zápas kontrolovaly. Ve zbývajících duelech Slovanka doma udolala Ostravu a první výhru v ročníku oslavil strakonický U19 Chance, který přehrál Teamstore Brno.

Derby rozhodla první čtvrtina

Východočeské derby vysílané ve speciálním čtyřkamerovém režimu webu TVCOM příliš dramatu nenabídlo. Hradec Králové totiž bez větších potíží zvítězil v Trutnově 80:59. Hostující Lvice do zápasu vlétly ve velkém stylu a po dvou a půl minutách si bral domácí kouč oddechový čas za stavu 3:12. Ani to však nebylo vše, domácím timeout nepomohl a inkasovaly ještě další šňůru 12:0, než se prosadila zpoza oblouku Potočková. Koncert Lvic v první čtvrtině pokračoval a Marečková uzavřela čtvrtinu košem s faulem za stavu 38:14 pro Hradec.

Po excelentní čtvrtině hostující hráčky trochu polevily a zbytek zápasu prohrály, i přes velkou snahu se ale domácí Trutnov nedokázal přiblížit více než na 15 bodů rozdílu (ve druhé čtvrtině) a sedmnáctibodovou ztrátu těsně před koncem.

Hradec sice spáchal 29 ztrát, ale zato excelentně střílel, domácí hráčky se trefovaly pouze s úspěšností 26 % z pole. Vítězky střelecky táhla Tatsiana Likhtartovich se 16 body, o skvělý vstup se zasloužila i velezkušená Petra Kulichová, která se 14 body a 11 doskoky zahrála zřejmě nejlepší zápas v sezoně. Trutnov vedla Jordan Adams se 17 body, střelecky se však prosadilo v bílém dresu jen šest hráček.

Romana Ptáčková (trenérka Sokola Nilfisk Hradec Králové):"V první čtvrtině podal náš tým famózní výkon, předváděl maximum s obrovskou koncentrací, tedy přesně to, na co jsme se připravovali. To se bohužel nedá říct o dalším průběhu. Při snadno získaném vedení klesla koncentrace dolů a nedokázali jsme odehrát v lepší formě celý zápas. Ve druhém poločase to pro mě bylo na lavičce utrpení, měli jsme 29 ztrát, to si nemůžou dovolit ani starší dorostenky. Do Trutnova jsme jeli s respektem po výsledcích, které dosáhl, a věřila jsem, že domácí nepodceníme."

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov):"Bohužel jsme nezachytili úvod zápasu, kdy nás Hradec předčil po všech stránkách, jak fyzicky, tak mentálně. Skutečně byl kvalitně připravený, eliminoval naše největší zbraně, a naopak sám využil svoje dominantní hráčky. Prvních pět minut rozhodlo zápas. My jsme si pak řekli, že musíme v další části utkání bojovat o každý bod, o každý míč a snažit se snížit hrozivý bodový rozdíl, což se nám povedlo. Jsem nesmírně rád, že jsme se po zbytek zápasu dokázali soupeři vyrovnat a hráli úplně vyrovnanou partii. Obrovské poděkování patří fanouškům, kteří nás v nejkritičtějších momentech neopustili velmi nám pomohli k tomu, abychom se alespoň takhle vrátili do zápasu."

Slovanka se nadřela

Mladoboleslavská Slovanka měla docela velké potíže v domácím prostředí proti mladému celku Ostravy, který přehrála až v koncovce 71:66. Hostující hráčky měly navrch hlavně v první čtvrtině, ve které vedly až o sedm bodů, na přelomu první a druhé desetiminutovky ale získaly domácí hráčky nad zápasem kontrolu a díky udržení soupeřek na osmi bodech ve čtvrtině získaly do poločasu mírný náskok.

Ostrava po přestávce i přesto zlobila a podařilo se jí dokonce srovnat skóre, do vedení ale nešla a definitivně se jí skóre otočit nepovedlo až do konce. Tři minuty před koncem to bylo o jedenáct bodů a vypadalo to na klidnou koncovku Slovanky, Ostrava se ještě přiblížila na rozdíl čtyř bodů, ale dál to už nešlo.

Domácí vítězky střelecky táhla rozehrávačka Denisa Harapesová, na 23 bodů ale spotřebovala 22 střel, Monika Satoranská přidala 18 bodů a 9 doskoků, čtrnácti doskoky se blýskla Mariana Opočenská. Ostravu vedla 24 body a skvělým výkonem Ines Čorda, za hostující tým se však střelecky prosadilo jen pět hráček.

Kateřina Jurková/Novotná (trenérka Slovanka):„Kromě první čtvrtiny jsme hráli slušný basketbal, ale dost nás limitují ztráty. Také nám v určitých fázích utkání chyběl pohyb hráček a rotace míče. Jsme rádi za výhru.“

Rostislav Měch (trenér SBŠ Ostrava):„Výborný vstup do utkání jsme nedokázali proměnit ve větší bodový rozdíl. A pak rozhodla větší zkušenost domácích.“

První výhra U19 Chance

První výhru v novém ročníku získaly na desátý pokus hráčky U19 Chance, když přehrály souseda v tabulce Teamstore Brno 77:69. Pro výsledek byla klíčová hned první čtvrtina, kde sice Brňanky chviličku vedly, pak ale začaly ztrácet a po deseti minutách už nabraly dvouciferný deficit.

Strakonický celek si užíval velmi dobrý výkon a ve třetí čtvrtině jejich vedení dokonce přerostlo na 23 bodů, takže to vypadalo na debakl. Brňanky se ale dokázaly zkoncentrovat, zlepšily se na obou koncích palubovky a třikrát se v poslední čtvrtině přiblížily na rozdíl šesti bodů. Naposledy to bylo o šest v poslední minutě, velký obrat se ale Ostravě dokonat nepodařilo.

Pět dvouciferných střelkyň domácího týmu vedla se 17 body Tereza Halátková, o bod méně dodala Kristýna Tomšovicová. Halátkovou srovnala bodově v dresu hostů Karolína Jandová.

Petr Martínek (trenér U19 Chance):„Důležité první vítězství v ŽBL, které myslím, že bylo zcela zasloužené. Vstup do utkání a druhou čtvrtinu jsme měli vynikající. Ve třetí čtvrtině jsme dokázali vést až o 21b. V poslední čtvrtině jsme se začali strachovat o výsledek, když soupeř velice agresivní obranou nás dotlačil k individuálním chybám a dokázal se přiblížit až na rozdíl šesti bodů. V samotném závěru jsme si výsledek zkušeně pohlídali a těšíme se z první výhry.“

Lucie Zítková (trenérka Teamstore Brno):„Začátek zápasu nám opětovně utekl a vzalo nám spoustu sil to dohánět. Soupeř hrál velice kvalitně a myslím si, že mladé hráčky výkon Strakonic hodně pozvedly. Domácí vyhrály zaslouženě.