Žabiny a dvě překvapení

Třemi zápasy odstartovalo ve středu čtvrtfinále play off RENOMIA ŽBL. Na úvod se příliš nedařilo papírovým favoritům, když sice Žabiny Brno jako výše nasazený tým zvítězily, ale Hradec Králové i KP Brno zapisují první porážku. Poslední čtvrtfinále odstartuje v pátek, pokračování sérií proběhne o víkendu.

Silové Žabiny poprvé vítězí

Favorit na postup do finále a vítězky Českého poháru Žabiny Brno zdolaly v úvodním čtvrtfinále dalšího účastníka Final 4 Slovanku 77:56. Série pokračuje druhým duelem v Benešově v neděli.

Oba celky se v posledních týdnech potýkají se zdravotními problémy, větší má ale Slovanka, která přijela k zápasu jen v osmi hráčkách, přesto odehrála velmi slušný první poločas, ve kterém sice v jednu chvíli ztrácely až sedmnáct bodů, dobrou střelbou z dálky se ale dostaly do poločasu pod desetibodovou hranici. Ještě do poloviny třetí čtvrtiny držela Slovanka šanci na vyrovnaný duel, než se naplno projevila síla kádru domácího trenéra Viktora Pruši a Žabiny soupeře zlomily. Náskok domácích hráček narostl na začátku poslední čtvrtiny na dvacet bodů a bylo rozhodnuto. Hostujícím hráčkám nestačilo ani sedm trojek, protože zaostávaly v doskakování a měly také vyšší počet ztracených míčů.

Střelecky se pro Slovanku při trápení Kateřiny Zeithammerové předvedla se 14 body Nikola Šafránková, její spoluhráčka Eliška Hálová byla dokonce se 17 body nejlepší střelkyní zápasu. V dresu Brna se na čtrnáct bodů dostala Monika Grigalauskyté, dvanáct přidala Petra Záplatová a jedenáct Michaela Vondráčková.

Trápení Brna a první prohra

Poslední čtvrtinou se absolutně protrápily v úvodním čtvrtfinále basketbalistky KP Brno, když ztratily dobře rozehraný duel a padly s pražskou Slávií 58:64. Druhý zápas je na programu v sobotu ve sportovním centru v Nymburce.

Brňanky doma v hale Vodova sice začaly podle očekávání dobrým nástupem, pak se ale rozstřílela Eliška Mircová a čtrnácti body v úvodním hracím období pomohla Pražankám k rychlému startu a vedení o osm bodů. Tento náskok ještě v úvodu druhé čtvrtiny o bod narostl, než se Brno vzpamatovalo, chytilo se z dálky a na přelomu obou poločasů otočilo duel ve svůj prospěch. Poločasový rozdíl byl o šest pro Královopolanky a později ve třetí čtvrtiny to bylo až o devět. Poslední čtvrtina však byla velkým trápením ze strany domácích hráček, Slavia bod po bodu stahovala, až znovu Mircová otočila skóre. Brňanky pak dobývaly slávistický koš, ale v poslední minutě pojistila výhru Slavie kapitánka Petra Bakajsová dalekonosnou trojkou. Královopolanky trefily s výbornou úspěšností dokonce jedenáct trojek, ale ztratily devatenáct míčů a za dva body proměnily jen 27 procent svých pokusů.

Mircová byla s pěti trojkami a 21 body nejlepší střelkyní duelu, doplnila ji se šestnácti body Klára Křivánková. Brno se spoléhalo zejména na Rebeccu Akl s 15 body, třináct doplnila Ludmila Dudáčková.

Historie pro Chomutov

První výhru v klubové historii nad Hradcem Králové slaví chomutovské Levhartice, které dobyly hradeckou palubovku jasně 85:70 a nakročily k postupu. V sobotu je však na domácí palubovce určitě nečeká nic lehkého.

Malý šok způsobily svým fanouškům hráčky Hradce, když proti Chomutovu působily od začátku unaveně a nedařilo se jim najít herní rytmus. Ještě v prvním poločase hrály slušně a vedly až o sedm bodů, o náskok však několikrát přišly a nebýt skvělé pasáže těsně před přestávkou, nejlepší částí Lvic v duelu, prohrávaly už po dvaceti minutách. Zlomová byla pro duel třetí čtvrtina, kdy se Levhartice rozstřílely, nasázely sedmadvacet bodů a z šestibodové ztráty byl rázem dvouciferný náskok. Ten pak potvrdily v poslední čtvrtině, kdy domácím hráčkám nevyšly dva zoufalé nápory a závěr už patřil plně v pohodě hrajícímu Chomutovu. Ten donutil soupeřky k 21 ztraceným míčům a byl agresivnější ve vymezeném území, kde přestřílel Hradec 40:26. Východočeškám tak nestačilo ani jedenáct úspěšných trojek.

Na dvacet bodů se v kompletní porci minut prostřílela domácí Pamela Effangová, devatenáct přidala Kristýna Čuperková. Za hosty nastoupilo sedm hráček a hned šest z nich obstaralo všechny body, když se všechny dostaly do dvouciferných čísel. Nejlepší pod košem byla s 19 body a 10 doskoky Monika Satoranská, která se po mateřské zřejmě dostala do výborné formy, sedmnáct bodů přidala Michaela Krejzová.