Žabiny dále neporažené, Slavia stoupá

Dvěma zápasy pokračovalo v sobotu osmé kolo RENOMIA ŽBL. Ve šlágru kola zdolaly Žabiny Brno městské rivalky KP a udržely tak nadále neporazitelnost, pražská Slavia po výhře nad Hradcem Králové má šestou výhru v řadě a v tabulce už je třetí.

Brněnské derby pro Žabiny

Velkou výhru si připsaly v derby s KP Brno basketbalistky Žabin, které v poslední čtvrtině soupeře dokonale udolaly a slaví výhru 71:54. Našlápnuté Žabiny se za týden pokusí potrápit ligového suveréna USK Praha.

První poločas byl velmi vyrovnaný, když po dobrém úvodu Žabin zareagovalo KP a dostalo se do vedení, které drželo až do konce prvního hracího období. Pak se Žabiny zlepšily, začaly nutit soupeře k chybám a postupně skóre otáčely až do poločasového náskoku o šest bodů.

Po přestávce začaly mít Žabiny ještě více navrch a jejich náskok poprvé přerostl dvoucifernou hranici. Duel nabíral stále na větší tvrdosti z obou stran a pro rozhodčí bylo náročné udržet duel pod kontrolou. To vyústilo v technické chyby či oboustranné fauly. Tvrdou hru ale lépe zvládly Žabiny, které postupně navyšovaly náskok, a i když přetrvávala oboustranná nervozita, dokázaly favoritky dotáhnout duel v poklidu do vítězného konce.

Žabiny dovedla k výhře reprezentantka Petra Záplatová, která nastřílela 22 bodů, na třináct se dostala Američanka Bria Holmes a dvanáct dodala další majitelka reprezentačního dresu Eliška Hamzová. KP vedla s 15 body Eva Kopecká, která se ale v závěru vyfaulovala.

„Bylo vidět, že na začátku, hlavně v první polovině, jsme trochu chytali rytmus. Co se týče přechodu na útočnou polovinu, nedělali jsme dobrá rozhodnutí a nehráli příliš chytře. Každopádně v druhé polovině utkání se toto zlepšilo. Myslím si, že jsme předvedli 40 minut intenzivního nasazení v obraně, a i přes pár chyb jsme zůstali konstantní," pochválil své svěřenkyně trenér Viktor Pruša.

„Šli jsme do zápasu s tím, že jsme chtěli bojovat a vážit si trošku víc míče, než se ve skutečnosti stalo. Naše holky mají jednoznačně kredit za bojovost. Nicméně 24 ztrát je hrozně moc a s tím se zápas vyhrát nedá. V prvním poločase jsme se ještě drželi, potom nás to už přizabilo. Navíc se rozehrála Peťa Záplatová, a to nás stálo zápas," řekl asistent KP Brno Jakub Nevrlý.

Slavia přejela Hradec

Relativně překvapivý výsledek se zrodil v pražském Edenu, kde Slavia zdolala Hradec Králové 64:46 a sebrala mu třetí místo v průběžné tabulce.

Pražanky jasně dominovaly klíčovému prvnímu poločasu, ve kterém už v první čtvrtině vedly o patnáct bodů, ve druhé desetiminutovce náskok přerostl dvacetibodovou hranici a bylo prakticky rozhodnuto. Hradec zabral ve třetí čtvrtině, když dovolil Slavii jen sedm bodů a náskok soupeřek stáhl, drama ze zápasu ale nebylo, když Pražanky získaly zpět kontrolu v poslední čtvrtině a nejlepší zápas červenobílých v sezóně dotáhly k pohodlné výhře.

Slavii vedla k výhře 20 body Petra Bakajsová, Pamela Effangová byla nejlepší střelkyní Hradce s 10 body.