Žabiny dlouho držely krok, pak se projevila síla favorita

Basketbalistky USK Praha zvítězily v předehrávce třetího kola ŽBL na palubovce Žabin Brno 83:58 a uštědřily svému soupeři první porážku v sezoně. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 20 body Američanka Alyssa Marie Thomas.

Favorizované Pražanky do zápasu vlétly v plné síle a od začátku převzaly kontrolu nad duelem, když v páté minutě získaly osmibodový náskok, který jim vydržel až do konce čtvrtiny. Bojovné Žabiny se ale na rozdíl od většiny ostatních soupeřů USK v lize nesložily, a hlavně díky skvěle střílející Petře Záplatové se jim podařilo srovnat na 28:28, když se právě Záplatová trefila za tři body. USK pak ještě před poločasem zabral a získal si náskok sedmi bodů, který se už Brnu smazat nepodařilo. Nejblíže byly domácí hráčky po dalším koši Záplatové ve čtyřiadvacáté minutě (39:43), pak se obhájkyně titulu nastartovaly a získaný dvouciferný náskok už si pohlídaly. V poslední čtvrtině pak došly Brňankám síly a konečný rozdíl jim utekl nad dvacet bodů.

K Thomas se v dresu hostí přidaly ještě Marija Režan s 13 body a Teja Oblak se 12. Brno vedla s 18 body Petra Záplatová, Justina Matuzonyté dodala 10 bodů.

Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno):„V prvním poločase jsme udělali minimum chyb, byli jsme schopni eliminovat útočný doskok soupeře, i když každý ten dílčí bod při stavu -7 v poločase je důležitý. Stejně tak jsme dokázali zastavit přechodovou fázi soupeře a hráli jsme v té době velmi vyrovnané utkání. Ve třetí čtvrtině se projevovala síla USK čím dál víc, ale myslím, že ten náš plán zavírat vymezené území a nechávat je hrát spíše 1 na 1 se nám vyplácel. Donutili jsme USK hrát v rotaci 8 hráček – 5 zahraničních euroligových hráček a 3 české reprezentantky, to si myslím, že o našem výkonu vypovídá všechno. Samozřejmě závěrečné skóre je pro nás trochu kruté, když po 3 čtvrtinách to bylo o 12 bodů. Každopádně jsem rád, že dostaly prostor všechny hráčky, a přestože to skóre je k nám možná trošičku nespravedlivé, nic to nemění na tom, že ten výkon byl snesitelný, byl dobrý. Myslím, že lidi, kteří dnes přišli do haly, museli být spokojení s tím, co viděli, s jakou chutí, energií a dravostí naše hráčky hrály. Fanoušci byli skvělí, hnali nás dopředu a my doufáme, že i na víkendový turnaj EWBL jich přijde tolik a budou takhle fandit.“

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha):„My jsme v plné síle pár dní, kompletně jsme se potkali až minulý týden v pátek, a je to hrozně vidět při hře, hráčky si nerozumějí v obraně ani v útoku. Ale potřebujeme hrát, a když je to jednoduché, jak byl ten poslední zápas, tak nám to nic nedá. Tohle bylo pro nás o mnoho lepší. Nakonec se samozřejmě projevila kvalita našich zkušených hráček, ale potřebujeme hrát lépe. Pro nás to byl velmi užitečný zápas, protože nám konečně někdo kladl odpor, a to před Euroligou, která se bude hrát zhruba za dva týdny, hrozně potřebujeme. Rozdíl ve střelbě není daný jen tím, že brněnské hráčky nedávaly koše, ony je nedávaly pod tlakem, takže jakmile se zlepšila naše obrana, tak se jim střílelo hůře, a to je to, co my potřebujeme hrát. I když i to ještě z mého pohledu bylo málo.“